18 روستای کلات درگیر سیلاب/ راهداری و حمل و نقل جاده‎ای استان به کلات توجه نمی‌کند

[ad_1]

ایسنا/خراسان رضوی فرماندار کلات گفت: بر اثر شدت بارندگی‎ها اکنون حدود 18 روستا درگیر سیلاب هستند، همچنین تا کنون به چندین منزل مسکونی در روستاها خسارت وارد شده و برخی راه‌ها مسدود شده‎اند؛ بارها به صورت مکتوب از مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‎ای استان درخواست کردیم اگر نمی‌‏توانند در طی سال ماشین‎آلات شهرستان را به‌روز کنند، لااقل با توجه به صعب‌العبور و سیل‌خیز بودن کلات به صورت امانی چند وسیله لجستیکی را در منطقه مستقر کنند ولی متاسفانه تا کنون توجهی نشده است.

مهدی ناصری در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: بر اثر بارندگی‎های شدید دوشنبه 9 اردیبهشت‌ماه شهرستان کلات نه تنها یک خودرو در روستای اورتکند، طعمه سیلاب شد بلکه خسارت‎هایی به راه‌های روستایی، مزارع و احتمالا احشام وارد شده که کارشناسان در حال ارزیابی هستند.

وی با بیان اینکه تا کنون تلفات جانی نداشته‎ایم، افزود: محورهای روستایی آبگرم، باغگاه، خواجه روشنایی، سیرزار، مومن‌آباد، اورتکند، باغکند، برده، آب کمه، ژرف، ایده لیک، سنگ دیوار، چهارراه، خاکستر و لائین کهنه از بخش زاوین و مرکزی کلات مسدود شده‌اند.

فرماندار کلات مطرح کرد: مسیر کلات به درگز در محدوده کالو کرناوه که به دلیل گل و لای و ریزش کوه مسدود شده بود تا حدی پاکسازی شده و شهروندان می‎توانند با احتیاط عبور کنند.

وی همچنین گفت: پل ورودی مسیر آب‌گرم بر اثر سیلاب تخریب شده و مردم در دو طرف پل معطل مانده‎اند. در حال حاضر حدود 18 روستا درگیر سیلاب هستند، همچنین در روستای اورتکند چندین منزل مسکونی دچار آبگرفتگی شده که نیروهای هلال احمر به منطقه اعزام شده‌اند.

ناصری اظهار کرد: با توجه به این‌که در سیلاب و بارندگی قبلی در روستای ایده لیک رانش زمین داشتیم، در سیلاب امروز در این روستا مجدد ریزش کوه گزارش شده البته اکنون با تلاش‌های صورت گرفته مسیر باز و تردد به سختی صورت می‎گیرد.

فرماندار کلات افزود: بارها به صورت مکتوب از مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‎ای استان درخواست کردیم اگر نمی‌‏توانند در طی سال ماشین‎آلات شهرستان را به‌روز کنند، لااقل با توجه به وسعت، گستردگی و همچنین صعب‌العبور، کوهستانی و سیل‌خیز بودن کلات در فصل بارش‎ها به صورت امانی چند وسیله لجستیکی مناسب را در منطقه مستقر کنند ولی متاسفانه تا کنون جوابی نداده و توجهی نشده و مردم همچنان در این شرایط با مشکل مواجه هستند.

وی با اشاره به اینکه ماشین‌آلات راهداری شهرستان کلات فرسوده‌اند، بیان کرد: اگر چه مشکل رفع می‎شود ولی زمان بسیاری می‎برد، در مسیر فرعی آبگرم حداقل 4 ساعت است که مردم پشت سیلاب مانده‎اند و با مشکلات بسیاری مواجه هستند.

ناصری گفت: با توجه به اینکه شهرستان کلات همیشه در معرض خطر سیلاب قرار دارد، همه دستگاه‌های عضو ستاد مدیریت بحران باید آمادگی لازم را داشته‎ و حداقل‎های لازم را کسب کنند.

وی عنوان کرد: همیشه به شهروندان توصیه شده در این ایام از حضور در بستر رودخانه‎ها به جد پرهیز کنند و دامداران نیز ضمن مراقبت از احشام از رفتن به بالادست و قرار گرفتن در معرض صاعقه و در بستر سیلاب خودداری کنند.

ناصری ادامه داد: میانگین راه‌های دسترسی شهرستان کلات نسبت به میانگین استان از شاخص مناسبی برخوردار نیست، امیدواریم به زیرساخت‎های لازم در شهرستان که مهم‌ترین آن راه‌های اصلی و فرعی هستند، توجه شود تا لااقل به میانگین استانی نزدیک شویم.

فرماندار کلات در پایان یادآور شد: براساس آخرین گزارش مدیر آبفای شهرستان، آب روستاهای چنار، سررود، قلعه‌نو و چرم کهنه به علت سیلاب قطع شده که اکنون اکیپ اتفاقات به همراه تجهیزات مورد نیاز به منطقه اعزام شده‎اند.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید