کولر گازی با آب کار می کند؟

کولر گازی و آب

یکی از وسایل سرمایشی متنوع و البته منحصر به فرد که اکثر افراد به استفاده از آن پرداخته اند، کولر گازی می باشد. کولر های گازی انواع مختلفی دارند که می توان آن ها را بر اساس نوع عملکرد، توان و ظرفیت، قابلیت های آن ها و … از یک دیگر تفکیک کرد.

سوال های مختلفی پیرامون نحوه عملکرد کولر گازی، میزان برق مصرفی آن و … ایجاد شده است. یکی دیگر از سوال هایی که ایجاد شده است، کار کولر گازی با آب می باشد. در حقیقت ممکن است برای عده ای این سوال ایجاد شود که کولر گازی با آب کار می کند یا خیر ؟ که در ادامه به پاسخ این سوال پرداخته ایم.

 

کولر گازی و عملکرد آن

همان طور که به صورت گذرا بیان شد، کولر های گازی انواع مختلفی دارند که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند. کولر های گازی را می توان بر اساس نوع عملکرد، نوع تجهیزات موجود در ساختار داخلی کولر ها، توان و ظرفیت آن ها و … از یک دیگر تفکیک کرد. توجه کنید که مکانیسم عملکرد تمام کولر های گازی با هر توان و ظرفیت یکسان خواهد بود.

این نوع وسایل سرمایشی از فرآیند میعان جهت تولید هوای سرد استفاده می کنند. در واقع سیستم تهویه مطبوع اتاق عملکرد کولر های گازی به گونه ای است که گاز مورد نظر به مایع تبدیل شده و طی مراحل مختلف گرمای آن گرفته می شود و سپس هوای خنک به بیرون دمیده می شود.

کولر گازی مانند سایر وسایل از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام وظیفه منحصر به فردی بر عهده دارند. در ادامه به صورت دقیق تر به این موضوع اشاره شده است. 

 

اجزا مختلف کولر گازی و وظیفه هر کدام از آن ها

اجزا موجود در ساختار داخلی کولر های گازی را به طور کلی می توان به دو بخش مختلف دسته بندی کرد. به عبارت دیگر کولر های گازی از بخش های مکانیکی و قسمت های الکتریکی تشکیل شده اند و هر کدام اجزا متعددی دارند. بخش مکانیکی آن ها شامل کمپرسور، کندانسور، گاز خنک کننده، لوله مویی و اواپراتور می باشد.

الکتروموتور فن، سنسور، تابلو برق و … از قسمت های الکتریکی هستند. کمپرسور مهم ترین قسمت کولر گازی است که این قسمت گاز مصرفی را به کندانسور ارسال می کند. توجه کنید که بخار کننده موجود در کولر های گازی هوای گرم را جذب می کند، سپس با فشرده سازی هوا و کاهش دمای آن، هوا به محیط بیرون پرتاب می شود.

در نتیجه می توان گفت گاز مصرفی پس از فشرده سازی و خنک شدن به محیط بیرون ارسال می شود. اگر تمایل به اجزای کامل کولر گازی دارید. پیشنهاد میکنیم به مجله بلاگ کولرنیو مراجعه کنید و کامل در مقالات را مطالعه کنید.

 

آیا کولر گازی با آب کار می کنه ؟ یا خیر

یکی از سوال هایی که ممکن است برای افراد ایجاد شود این است که آیا کولر گازی با آب کار می کنه؟ یا خیر . با مطالعه مطالب بیان شده می توان به پاسخ این سوال پی برد. اما قصد داریم برای اینکه راحت تر به پاسخ این سوال پی ببرید، پاسخ آن را به صورت مجزا در این قسمت بیان کنیم.

در پاسخ به سوال اینکه آیا کولر گازی با گاز کار می کنه؟ یا خیر باید گفت بله. اساس کار کولر گازی تبدیل گاز مبرد به مایع خواهد بود. کولر های گازی از گاز منحصر به فرد جهت تولید هوای سرد استفاده می کنند. گاز مورد استفاده در کولر های گازی، تحت عنوان گاز مبرد می باشد که انواع مختلفی دارد.

گاز مبرد در حقیقت نوعی گاز کننده است که با افزایش فشار و تولید سرما به کاهش درجه حرارت محیط کمک می کند. توجه کنید که با تبدیل شدن گاز به مایع، مایع به دست آمده سبب خنک شدن محیط می شود، در نتیجه می توان گفت کولر گازی با آب کار می کند. اما آب مصرفی کولر های گازی از گاز مبرد به دست می آید.

 

کولر هایی که از آب استفاده میکنند، بهش کولر آبی گفته میشه، اگر بیشتر در مورد کولر آبی میخواهید بدانید، به این صفحه کولر آبی مراجعه کنید.

 

خارج شدن آب از کولر های گازی

همان طور که گفته شد گاز مبرد به مایع تبدیل می شود. مقداری از آب و یا مایع به دست آمده از طریق لوله های منحصر به فرد به بیرون هدایت می شود. ممکن است این سوال ایجاد شود که این آب به چه دلیل تولید می شود و یا چرا از کولر گازی خارج می شود.

برای رسیدن به پاسخ این سوال ها با ما همراه باشید. با روشن کردن کولر گازی، گاز مبرد وارد لوله های اواپراتور می شود. سپس به مایع تبدیل می شود و در لوله های اواپراتور عبور می کنند که باعث سرد شدن می شوند.

توجه کنید که رطوبت به دست آمده، توسط کویل ها جمع آوری می شود و سپس به صورت مایع از طریق لوله ای تحت عنوان درین به بیرون منتقل می شود. توجه کنید که خارج شدن آب در تمام فصول سال ادامه دارد. به عبارت دیگر برخی بر این باور می باشند که خارج شدن آب تنها در تابستان رایج است اما در این باره باید گفت، در فصل زمستان و سایر فصل ها نیز شاهد خارج شدن آب خواهید بود.

 

نکته های مهم در هنگام خرید کولر های گازی

در هنگام خرید کولر های گازی باید دقت نظر بالای به خرج داد و المان های متعددی را مد نظر قرار داد. به عبارت دیگر برای این که کولر گازی مورد نظر بهترین بازدهی را داشته باشد، باید المان های مختلفی را مد نظر قرار داد که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

تناسب بین توان و ظرفیت کولر گازی با متراژ ساختمان، نوع کاربری ساختمان و یا محل نصب کولر، توجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی و … که دقت به آن ها باعث مصرف بهینه کولر ها می شود.

 

خرید کولر های گازی با بهترین قیمت

 

برای خرید بهترین کولر های گازی با بهترین و مناسب ترین قیمت می توانید از مرکز کولر نیو کمک بگیرید. کولر نیو یکی از مراکز معتبر است که علاوه بر فروش انواع کولر های گازی قادر به فروش محصولات اورجینال و اصل با نازل ترین قیمت می باشد.

اگر قصد خرید کولر های گازی اصل را خریداری کنید، می توانید از این مرکز کمک بگیرید. لازم به ذکر است که امکان خرید غیر حضوری وجود دارد.

Btu در کولر گازی به چه معناست؟

دیدگاهتان را بنویسید