کم‌توجهی به کرونای صنعتی تبعات جبران ناپذیری در اقتصاد دارد

[ad_1]

ایسنا/اصفهان رئیس اتاق بازرگانی اصفهان کم توجهی به بحران کرونای صنعتی و اتخاذ نشدن تدابیر لازم متناسب با سطح این بحران توسط دولت را سبب ایجاد تبعات جبران ناپذیری در اقتصاد کشور دانست و گفت: با بسیج کردن تمامی ظرفیت ها در سه حوزه دولت، بنگاه های اقتصادی و خانوارها؛ بیداری اقتصادی را رقم بزنیم.

مسعود گلشیرازی در دومین نشست خبری خود در سال ۱۳۹۹ با موضوع بیداری اقتصادی که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: در شرایطی که کرونا تغییر پارادایم نظام اقتصادی جهان حاضر را رقم زده، اهالی کسب و کار و حوزه های اجتماعی با درک صحیح از پیامدهای کرونا و بسیج تمام ظرفیت های خود باید برای گذار از این بحران تجهیز شوند.

وی با اشاره به اینکه کوچک تر شدن سفره های خانواده ها، کاهش قدرت خرید و در نتیجه سخت تر شدن شرایط بنگاه های اقتصادی از تبعات بحران کرونا در تولید ناخالص داخلی کشورهاست، تاکید کرد: فعالان اقتصادی و خانوارها در تمام بخش ها با هوشیاری و تطبیق پذیری سریع باید بحران موجود را به فرصت تبدیل کنند.

به گزارش ایسنا، رئیس اتاق بازرگانی اصفهان همچنین با تاکید بر ضرورت تشکیل ستادهای بحران در سازمان ها و نهادهای اجتماعی مانند اتاق های بازرگانی و انجمن ها و تعامل و همراهی هر چه بیشتر در این حوزه، تصریح کرد: بسیج امکانات در سطح دولت، بنگاه های اقتصادی و خانوار و تطبیق پذیری سریع موجب عبور موفق از این بحران و تبدیل تهدید به فرصت خواهد شد.

وی بر ضرورت انجام اقدامات حمایتی عاجل از سوی دولت در عرصه های مختلف از جمله حفظ نیروی انسانی، زنجیره تامین و حمایت مالی مستقیم و بی واسطه به بنگاه های اقتصادی تاکید کرد و گفت: در صورت گسیل حمایت مالی دولت به بنگاه های اقتصادی شاهد این حجم از متقاضیان بیمه بیکاری دوران کرونا و تبعات اجتماعی این بیکاری ها نخواهیم بود.

گلشیرازی، کم توجهی به بحران کرونای صنعتی و اتخاذ نشدن تدابیر لازم متناسب با سطح این بحران توسط دولت را سبب ایجاد تبعات جبران ناپذیری در اقتصاد کشور دانست و تاکید کرد: بیداری اقتصادی عبارتی است که باید در تمام بسته های حمایتی دولت لحاظ شود.

وی ایجاد تلنگر به فعالان اقتصادی برای درک شرایط عصر کرونای صنعتی و راه اندازی دوره های توانمندسازی آنها در نحوه مدیریت و رهبری، تغییرات حوزه بازاریابی، مالی، منابع انسانی و زنجیره تامین و چگونگی حرکت به سمت دنیای پس از کرونا را از جمله اقدامات اتاق بازرگانی عنوان کرد.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان با تاکید بر اینکه زمان آن رسیده تا شعار «در خانه بمانیم» به «در کنار اقتصاد بمانیم» تغییر یابد، گفت: با تغییر این شعار می توان با هوشیاری کامل و در کنار یکدیگر چرخ های اقتصاد کشور را به حرکت درآورد و برای تحقق این امر نیازمند حمایت هر چه بیشتر دولت و تعامل و برادری جامعه کارگری و صاحبان بنگاه ها هستیم.

گلشیرازی گفت: بحران کرونا ما را به نهضتی اقتصادی ملزم می کند تا با بسیج تمام ظرفیت ها در سه حوزه دولت، بنگاه های اقتصادی و خانوارها؛ بیداری اقتصادی را رقم بزنیم.

بودجه سال ۱۳۹۹ سریعا بازنگری شود

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان نیز با بیان اینکه موانع کسب و کار در حوزه خدمات از مسایل جدی عصر کرونا است، اظهار کرد: در شرایطی که در بحران کرونا نوع گردشگری به صورت گردشگری نیابتی تبدیل شده اتاق بازرگانی اصفهان در حال تهیه زیرساخت های لازم در این نوع گردشگری بوده تا فعالان این حوزه بتوانند بخشی از فعالیت های خود را به صورت تورهای آنلاین ارایه کنند.

محمدرضا رجالی افزود: در شرایطی که کشورهایی مانند اسپانیا بیش از ۳۰ درصد GDP خود را به حل بحران بنگاه های اقتصادی و ارایه کمک های بلاعوض تخصیص داده اند؛ این رقم در ایران بسیار ناچیز و زیر ۵ درصد بوده که به هیچ عنوان متناسب با بحران و شرایط آن نیست.

وی تشکیل شورای عالی اقتصادی مدیریت کرونا و ایجاد کمیته های تامین امنیت غذایی، تقویت زیرساخت های درمان و بهداشت، کمیته اشتغال، تحریک دایمی بازار و گردش زنجیره ها را ضروری دانست.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی اصفهان همچنین خواستار بازنگری فوری در بودجه سال ۱۳۹۹ و تنظیم آن بر اساس شرایط موجود شد. 

در ادامه احسان شهیر، مدیر توسعه کسب و کار اتاق بازرگانی اصفهان از رونمایی بسته چگونگی ایجاد ساختار بیداری اقتصادی در سازمان ها و ۹ دوره آموزشی ویژه مدیران اعم از سناریوی کرونای صنعتی، رهبری در دوران کرونا، زنجیره تامین، آینده پس از کرونا و… خبر داد و افزود: اتاق بازرگانی اصفهان هر دو هفته بسته های توانمندسازی را به زیست بوم کسب و کار ارایه خواهد کرد.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید