کاهش ۲۳ درصدی تلفات رانندگی طی سه ماه اول امسال در استان

[ad_1]

ایسنا/خراسان رضوی رئیس پلیس راهور خراسان رضوی گفت: براساس تازه‌ترین گزارش‌های تایید شده پزشکی قانونی، میزان فوت ‌ناشی از تصادفات رانندگی در خراسان رضوی طی سه ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۲۳ درصد کاهش داشته است. در این مدت ۲۰۳ نفر در این استان بر اثر تصادفات برون‌شهری، درون‌شهری و روستایی فوت کردند که از این تعداد ۸۴ نفر در راه‌های درون‌شهری استان جان خود را از دست دادند.

سرهنگ حمیدرضا دهنوی امروز، ۱۹ شهریور ماه، در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص طرح‌های جدید و اقدامات پلیس راهنمایی و رانندگی که در ساختمان قدیم پلیس راه امام هادی(ع) برگزار شد، اظهار کرد: امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، سال تحصیلی متفاوتی نسبت به سایر سال‌ها داریم که این موضوع ترافیک ‌را متاثر کرده است. رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و آموزش ترکیبی حضوری و غیرحضوری باعث شد تا در ساعات متفاوت با ترافیک روبه‌رو شویم.

وی افزود: امسال بر سرویس مدارس شرایط خاصی اعمال شد و با توجه به شیوع بیماری کرونا تعداد سرنشین‌ها در سرویس مدارس با جدیت کنترل‌ می‌شود. در حال حاضر تعداد سرنشینان سرویس‌های مدارس نیز نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته و سقف مجاز تعداد سرنشینان برای سرویس‌های مدارس برای خودروهای سواری سه نفر، خودرو ون پنج نفر و مینی‌بوس ۱۰ نفر تعیین شد. همچنین سرویس مدارس موظف به نصب تابلو و بغل‌نوشته روی خودروی خود هستند.

سال گذشته ۱۵ فقره تصادفات دانش‌آموزی منجر به جرح داشته‌ایم

رئیس پلیس راهور خراسان رضوی در خصوص طرح کنترل ترافیک در روز ۱۵ شهریور ماه عنوان کرد: در این روز  ۱۴۰ تیم با خودرو،  ۱۲۵ تیم با موتور و تعدادی تیم پاس پیاده ثابت در استان فعال شد. این تیم‌ها بر ۳۷۹ مدرسه در حاشیه خیابان‌های اصلی و فرعی و ۱۴۹ مدرسه در تقاطع و میادین که از پیش شناسایی شده بود، مستقر شده و نظارت داشت. این طرح تا زمان بازگشایی مدارس ادامه داشت. سال گذشته ۱۵ فقره تصادفات دانش‌آموزی منجر به جرح داشته‌ایم و خوشبختانه هیچکدام از این تصادفات منجر به فوت نشده بود.

دهنوی با بیان اینکه در سطح شهر ۱۱۰ دوربین کنترلی و ۴۵۰ دوربین نظارتی تعبیه شده، گفت: یکی از اهداف ما کاهش جان‌باختگان ناشی از تصادفات، ارتقای فرهنگ ترافیکی، استقرار نظم در عبور و مرور شبکه معابر شهری، اصلاح رفتار فردی و اجتماعی کاربران ترافیک، توسعه و تحول سیستمی و هوشمندسازی ترافیک در معابر شهری است. همچنین پلیس راهور برای کاهش تصادفات، برنامه‌ای‌ پنج ساله‌ با همکاری استانداری، شهرداری و سایر سازمان‌های مرتبط داشته که اجرای آن موجب کاهش ۱۰ درصدی تصادفات در سال شده است. همچنین پلیس راهور طی تفاهم‌نامه‌ای مناطق تحت نظر خود را با شهرداری منطبق کرد.

دهنوی در رابطه با نوسازی و تقویت ناوگان پلیس راهور شهر مشهد ادامه داد: ۵۰ دستگاه موتور سیکلت، ۱۱دستگاه خودرو سراتو و ۱۵ خودرو سمند به پلیس راهور ملحق شده است. علاوه بر این دو دستگاه خوردو پلیس همراه با نصب دوربین آماده شده که در حال گشت‌زنی در خیابان‌هاست که تخلف خودروهای ساکن مانند توقف دوبله، حریم تقاطع، معابر پیاده‌رو و ایستگاه‌های حمل‌ونقل عمومی را ثبت می‌کنند. همچنین طرح ترافیک یارمحله از ۱۵ شهریور آغاز شد که این طرح را در منطقه ۱۰مشهد اجرایی کردیم. مهمترین هدف این طرح مدیریت کاهش سوانح ترافیکی و افزایش انضباط در محلات با رویکرد جلب مشارکت‌های مردمی است. زمان اجرای این طرح سه ماه خواهد بود و در صورت موفقیت‌آمیز بودن آن، در مناطقی که بیشترین تصادفات را دارد، آن را اجرا خواهیم کرد.

رئیس پلیس راهور خراسان رضوی گفت: در پنج ماه ابتدایی امسال میزان تلفات تصادفات نسبت به سال گذشته در خراسان رضوی در تعداد مجروحان ۲۷ و در تعداد جانباختگان ۶ درصد کاهش داشته است. آمار تصادفات در مشهد نیز با کاهش ۲۸ درصدی در تعداد مجروحان و ۳ درصدی در تعداد جانباختگان همراه بوده است. در این تصادفات ۴۹ درصد جانباختگان، عابران پیاده هستند که ۱۲ درصد این تعداد معتادان متجاهرند. علاوه بر این ۳۶ درصد جانباختگان را موتور سکلیت‌سواران، ۱۳درصد را خودروهای سواری و سرنشین و ۲ درصد را دوچرخه‌سواران تشکیل می‌دهد. ۴۱ درصد تصادفات در معابر بزرگراه و ۵۹ درصد آن در معابر اصلی، میادین و فرعی رخ داده است. متاسفانه در معابر بزرگراهی شهر مشهد وضعیت مناسبی وجود ندارد. ما برنامه‌هایی برای مهار و کاهش آمار جانبختگان در نظر داریم که شامل جمع‌آوری معتادان متجاهر از دوراهی غدیر تا میدان سپاد می‌شود که منطقه بحرانی ما به‌شمار می‌رود. همچنین  شهرداری قصد دارد از محدوده پل عباس‌پور تا ورودی پنج‌تن به طول سه کیلومتر نرده‌های فلزی نصب کند.

کنترل وسایل نقلیه سنگین از طریق سامانه‌های ترافیکی

وی ادامه داد: پلیس راهور در کل استان ۱۶۵ نقطه پرتصادف را شناسایی کرده که از این تعداد ۶۱ نقطه مربوط به شهر مشهد است که پلیس راهور با هماهنگی شهرداری و استانداری تلاش دارد معضل این نقاط را رفع کند. در حال حاضر برای عبور و مرور وسایل نقلیه سنگین در مشهد دستورالعمل زمانی و مکانی در حال اجراست. تصمیم داریم در آینده نزدیک وضعیت تردد این خودروها را از طریق سامانه‌های ترافیکی، سیستم‌های هوشمند و دوربین‌های کنترلی نظارت کنترل کنیم.

دهنوی در خصوص طرح کاهش آلودگی هوا که از ۲۵ مرداد آغاز شده، افزود: مشهد سومین کلان‌شهر کشور ایران است که این طرح را اجرایی کرده و طی آن خوردهای که فاقد معاینه فنی است، ردیابی می‌شود که این روند تا کنون نتایج مثبتی داشته است. قصد داریم از اول مهر ماه نوبت‌دهی تعویض پلاک اینترنتی شود. بر اساس تازه‌ترین گزارش‌های تایید شده پزشکی قانونی، میزان فوت ‌ناشی از تصادفات رانندگی در خراسان رضوی طی سه ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۳ درصد کاهش داشته است. در این مدت ۲۰۳ نفر در این استان بر اثر تصادفات برون شهری، درون شهری و روستایی فوت کردند که ۸۴ نفر در راههای درون شهری استان جان خود را از دست دادند.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید