کانکس سرویس بهداشتی

کانکس سرویس بهداشتی

کانکس سرویس بهداشتی

اخطار! تا انتهای این مقاله را حتما مطالعه کنید.

سیر تا پیاز کانکس خدمت بهداشتی! کانکس های خدمت بهداشتی از خانواده کانکس ها یا واحدهای بهداشتی پیش ساخته (Prefabricated Sanitary Units) بوده و از محصولاتی میباشند که امروزه نیاز به آن، حیاتی اعتنا به اهمیت بهداشت شخصی و اجتماعی مردم، تقریباً در هر مکانی که افراد حضور دارند، احساس می شود. کانکس های خدمت بهداشتی را در زبان پارسی دارای نام های کانکس دستشویی (پیش ساخته) و یا کانکس سرویس بهداشتی (پیش ساخته) هم می شناسند.

خانواده کانکس های بهداشتی عموماً شامل واحدهای سرویس بهداشتی (یا توالت) پیش ساخته، روشویی (داخل یا این که خارج از واحدها)، دوش و حمام (به رخ واحدهای جدا از هم یا غیرمجزا) ، رختکن و … می باشند.

کانکس سرویس بهداشتی به انگلیسی در لهجه انگلیسی کانکس های سرویس بهداشتی را دارای دقت به مشخصات آن‌ها (قابلیت جابجایی، توسعه و گسترش پذیری، جنس بنا ، امکانات بهداشتی و …) عموماً اهمیت نام های: Sanitary Containers ، Modular Sanitary Cabins ، Portable Sanitary Cabins ، Prefabricated Sanitary Unit ، WC Shower Container ، Modular WC Shower Cabins ، Portable WC Shower Cabins و … می شناسند. هر واحد خدمت بهداشتی را اصطلاحاً “چشمه” می نامند؛ از همین رو کانکس های سرویس بهداشتی به سرویس بهداشتی های تک چشمه، دو چشمه، سه چشمه و … (یا چندین چشمه) تقسیم بندی می شوند.

گهگاه وقت ها کلمه “کابین” هم در زبان فارسی به جای واژه و کلمه “چشمه” و به تیتر هر واحد مستقل (اتاقک) سرویس بهداشتی به فعالیت می رود؛ از این رو کانکس خدمت بهداشتی تک کابین، کانکس خدمت بهداشتی دو کابین و … (یا کانکس خدمت بهداشتی چند کابین) هم مصطلح است. کانکس های سرویس بهداشتی مدام به عنوان یک ساختمان مستقل ساخته نمی شوند و می توانند در داخل کانکس های دیگر یا چسبیده به آنان به عنوان یک واحد داخلی یا خارجی (برای مثال: در باطن یک کانکس اداری یا کانکس مسکونی و …) هم تعبیه شوند. معمولاً همین گونه واحدهای بهداشتی علاوه بر واحدهای توالت (یا چشمه ها) و روشویی(ها)، مهم واحدهای دوش و حمام بر پایه نیاز، می باشند.

انواع کانکس سرویس بهداشتی

انواع کانکس سرویس بهداشتی

کانکس های خدمت بهداشتی به دو شکل (یا دو تیپ) راهرو دار و سوای راهرو ساخت و ساخته می شوند. کانکس سرویس بهداشتی تک چشمه کانکس سرویس بهداشتی تک چشمه (یا تک کابین) طبق معمول به صورت یک اتاقک کوچک (مانند یک کیوسک) ساخته شده و درب ورودی کانکس به درون سرویس گشوده می شود. همانطور که در تصاویر پایین تماشا می کنید، طبق معمول کانکس های خدمت بهداشتی تک چشمه، فارغ از راهرو میباشند و امکانات روشویی و (گاهاً دوش یا این که حمام) در درون کانکس تعبیه می شوند.

کانکس های خدمت بهداشتی تک چشمه می توانند به ملازم دوش و حمام نیز ساخته شوند که در واقع یک واحد بهداشتی پیش ساخته تام را ارائه می دهد. طبیعتاً در این حالت، ابعاد کانکس خدمت بهداشتی بزرگتر در نظر گرفته می شود. کانکس های خدمت بهداشتی تک چشمه معمولاً به دلیل حجم کمتر، جابجایی آسانتر و هزینه ایجاد کمتر، نسبت به کانکس های خدمت بهداشتی چند چشمه پرفروشتر بوده و کاربرد بیشتری دارااست و براین اساس از محصولات پیش ساخته‌ای میباشد که بوسیله مشتریان و مصرف کنندگان آیتم استقبال بسیار واقع شده است.

کانکس سرویس بهداشتی چند چشمه

کانکس سرویس بهداشتی چندچشمه

 در درون کانکس های سرویس بهداشتی تک چشمه، نظیر دیگر سرویس بهداشتی های پیش ساخته دیگر، می تواند دستشویی اهل ایران یا سرویس بهداشتی فرنگی بنا به خواهش خریدار تعبیه گردد. همچنین در تولید کانکس های خدمت بهداشتی تک چشمه علاوه بر امکانات بهداشتی (جای دستمال توالت، شیر دستشویی و …) می توان از امکانات سیفون، روشویی (شیر روشویی و جای صابون)، برق کشی، روشنایی داخلی و خارجی، رشته و سیستم تهویه، لوله کشی فاضلآب و … نام برد. کانکس سرویس بهداشتی چند چشمه زمانی که تعداد استفاده کنندگان از خدمت بهداشتی پیش ساخته زیاد شود، طبق معمول از کانکس های خدمت بهداشتی تعدادی چشمه به کارگیری می شود. ایجاد کانکس های سرویس بهداشتی از جور یک سری چشمه نسبت به اینکه چشمه ها به رخ منقطع ساخته شود و در کنار یکدیگر قرار بگیرند، علاوه بر کاهش هزینه های تولید، از مزایای دیگری نیز برخوردار است؛ به جهت مثال تمرکز تأسیسات مکانیکی کانکس خدمت بهداشتی در یکجا، که منجر کاهش هزینه های ساخت، نگهداری و تعمیرات خواهد شد.

اهمیت دقت به این که محدودیتی به جهت ایجاد تعداد چشمه های یک کانکس سرویس بهداشتی وجود ندارد و به اشکال گوناگون می تواند قابل اجرا و پیاده سازی باشند (برای نمونه فناوری تولید ماژولار)، همین مدل کانکس ها، از ۲ چشمه ، ۳ چشمه ، ۴ چشمه و … (معمولاً تا ۱۲ چشمه) ساخت می شوند. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، کانکس های خدمت بهداشتی چندین چشمه می توانند به رخ راهرو دار و فارغ از راهرو ساخته شوند. کانکس خدمت بهداشتی راهرو دار در بالا اشاره کردیم که یک تیپ از کانکس های سرویس بهداشتی به کانکس های خدمت بهداشتی راهرو دار مشهور هستند که به طور معمول دارای دو، سه و تعدادی چشمه می باشند؛ در واقع همانطور که در تصاویر بازدید می نمایید، در این نوع کانکس ها، درب محل ورود مستقیماً به باطن واحد خدمت بهداشتی (یا دوش و حمام) راه و روش ندارد و به باطن راهرویی باز می شود که در یک طرف آن روشویی ها تعبیه شده اند و در طرف دیگر چشمه ها (یا واحدهای خدمت بهداشتی) و گاهاً واحدهای دوش و حمام قرار گرفته اند.

conexe.ir

دیدگاهتان را بنویسید