چهار برنامه علمی دانشگاه در حوزه تحقیقات علوم پزشکی/تولید فرآورده‌های گیاهی در دستور کار

[ad_1]

سرپرست دفتر توسعه پژوهش و فناوری علوم پزشکی دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه چهاربرنامه علمی در حوزه‌های مراقبت، درمان، دهان و دندان و صنایع غذایی تحت نظارت دبیرخانه پایش آزاد در حال تدوین است، از برنامه این دانشگاه برای ورود جدی به عرصه تولید فرآورده‌های گیاهی خبر داد.

دکتر عباس احمدی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در حال حاضر پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی در قالب تولید علم تعریف می‌شود، گفت: یکی از سیاست‌های معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد، تبدیل و تغییر رویکرد بخشی از پایان‌نامه و رساله‌ها به رویکرد تولید محصولات و خدمات فناورانه است؛ این محصولات دانش‌بنیان و خدمات، ارزش‌گزاری شده و امتیاز آن‌ها در قالب رتبه و نمره فارغ‌التحصیلی به دانشجویان تخصیص پیدا می‌کند.

وی درباره حمایت‌های دفتر توسعه پژوهش، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد از فناوران و محققان صاحب ایده، اظهار کرد: قالب این حمایت‌ها شامل استقرار فناوران و محققان صاحب ایده در مراکز رشد سلامت دانشگاه، حمایت از حضور هسته‌ها و واحدهای فناور درنمایشگاه‌ها و فن بازارها، معرفی فناوران به مراکز شتاب‌دهی فناوری، رایزنی با مرجع ذی‌صلاح وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت اخذ مجوزهای لازم است.

چهار برنامه علمی دانشگاه آزاد در حوزه تحقیقات علوم پزشکی

سرپرست دفتر توسعه پژوهش و فناوری علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در رابطه با اولویت‌های پژوهشی‌ حوزه پزشکی تعیین شده در این دانشگاه، توضیح داد: چهاربرنامه علمی در حوزه‌های مراقبت، درمان، دهان و دندان و صنایع غذایی در حال تدوین است. چالش‌های این برنامه‌ها از طریق معضلات و مشکلات کنونی کشور، چالش‌های احصاء شده در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بهداشت جهانی(WHO) هستند.

احمدی با تأکید بر آنکه تمام برنامه‌های علمی دانشگاه تحت نظارت دبیرخانه پایش آزاد فعالیت می‌کنند، گفت: هدف از نظام‌نامه پایش دانشگاه آزاد، تجمیع پتانسیل علمی اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه برای حل مشکلات و معضلات کشور در حوزه علوم پزشکی است.

وی در پاسخ به سؤالی درباره نیازهای پژوهشی مساله‌محور در حوزه سلامت و مأموریت واحدهای دانشگاهی در این حوزه، اظهار کرد: طبق سند آمایش دانشگاه، اولویت‌های پژوهشی هر منطقه آمایشی بر اساس اولویت‌های پژوهش‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و توانمندی‌های هر منطقه، رشته‌های تحصیلی و موقعیت اقلیمی احصاء شده و به تمامی استان‌ها ابلاغ شده است.

ورود جدی به مسأله تولید فرآورده‌های گیاهی، در دستور کار دانشگاه آزاد

سرپرست دفتر توسعه پژوهش و فناوری علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: مورد دیگر ورود جدی به مسأله تولید فرآورده‌های گیاهی است. مقرر شده استان‌ها با توجه به اطلاعات ارسالی و مأموریت ابلاغی در حوزه کشت گیاهان دارویی، پیشنهادات خود در این حوزه نظیر دارو، مکمل، فرآورده و … یا طرح کسب و کار (BP) در این حوزه را تنظیم کرده و جهت بررسی کارشناسی، به شورای عالی سیاست‌گزاری گیاهان دارویی در این حوزه ارسال کنند.

امکان استفاده محققان از پژوهانه دانشگاه آزاد، معاونت علمی و فناوری و وزارت بهداشت برای محققان

احمدی درباره گرنت‌های پژوهشی و حمایت‌های مالی دانشگاه آزاد از تحقیقات علوم پزشکی، گفت: در حال حاضر تمامی اعضای هیات علمی در قالب طرح‌های درون دانشگاهی و با رویکرد تولید علم و حل مشکلات، به فعالیت پژوهشی مشغول هستند و از سوی دیگر، اعتبار و پژوهانه نیز به اعضای هیأت علمی اختصاص می‌یابد. محققین علاوه بر امکان استفاده از پژوهانه، امکان استفاده از پژوهانه آزمایشگاهی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را نیز دارا هستند.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید