نقش پررنگ کرونا بر رکوردهای دوومیدانی‌/ اکثر ورزشکاران دور از آمادگی

[ad_1]

بررسی رکوردهای به دست آمده از مسابقات جایزه بزرگ دوومیدانی نشان می‌دهد که تعویق مسابقات به دلیل شیوع کرونا باعث کاهش رکورد دوومیدانی‌کاران شده است.

به گزارش ایسنا، مسابقات مختلف ورزشی پس از شیوع ویروس کرونا به مدت چندین ماه به تعویق افتاد؛ دوومیدانی نیز تحت تاثیر این ویروس رقابتی نداشت تا اینکه مسابقات جایزه بزرگ این رشته در روزهای سوم و چهارم شهریور ماه برگزار شد.

فدراسیون دوومیدانی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی فقط به ۱۰ نفر برتر هر ماده مجوز شرکت در مسابقات را داده بود که از این تعداد هزینه سه نفر برتر با فدراسیون بود و سایر نفرات نیز می‌توانستند با هزینه شخصی یا هزینه هیات استانی خود شرکت کنند.

اما بررسی رکوردهایی که در این مسابقات به دست آمد و مقایسه آن با مرحله نهایی قهرمانی باشگاه‌های کشور به عنوان آخرین مسابقه داخلی که در فضای باز برگزار شد، نشان می‌دهد که دوومیدانی کاران در اکثر ماده‌ها افت کرده‌اند و این وقفه در کارشان اثرگذار بوده است.

بانوان؛ افت در ۸ ماده و رکوردشکنی پس از ۴۵ سال

رقابت بانوان دوومیدانی سوم شهریور ماه در ۱۴ ماده ورزشی برگزار شد که طی آن ریحانه مبینی با پرشی به طول ۶.۱۷ متر پس از ۴۵ سال رکورد پرش طول بانوان را که متعلق به توران شادرو بود را شکست.

زهرا عرب رستمی در پرتاب چکش با ثبت پرتابی به طول ۵۵.۶۹ رکورد این ماده را  که پیش از این در اختیار ریحانه آرانی بود، ۲۳ سانتی متر ارتقا داد. در دوی ۵ هزار متر نیز شقایق خطیبی با ثبت زمان ۱۸:۵۰،۳۴ دقیقه رکورد ملی جوانان را که پیش از این متعلق به پریچهر شاهی بود، جابه‌جا کرد و سارینا ساعدی در پرش سه گام  هم با ثبت نتیجه ۱۲٫۶۸ متر رکورد ملی رده سنی نوجوانان را شکست.

با این حال بانوان در هشت ماده دوی ۸۰۰ متر، ۱۰۰ متر بامانع، ۴۰۰ متر بامانع، پرش با نیزه، پرش ارتفاع، پرتاب وزنه، پرتاب نیزه و پرتاب دیسک افت داشتند و در ماده‌های دوی ۱۰۰ متر، ۴۰۰ متر، ۵ هزار متر، پرش طول، پرش سه گام و پرتاب چکش رکوردها را ارتقا دادند.

مردان؛ رکوردی در رده بزرگسالان شکسته نشد

مردان دوومیدانی هم روز چهارم شهریور ماه رقابت خود را در ۱۶ ماده آغاز کردند که در پایان نتایج به دست آمده نشان داد که آنها نسبت به مرحله نهایی قهرمانی باشگاه‌های کشور در ۱۰ ماده افت داشته‌اند. البته در این بخش دو رکورد در رده نوجوانان و جوانان شکسته شد اما در بخش بزرگسالان شاهد رکوردشکنی نبودیم.

مردان در بیشتر دوهای جایزه بزرگ(۱۰۰، ۲۰۰، ۸۰۰، ۱۵۰۰ و ۵ هزار متر) به جز دوی ۴۰۰ متر،  ۱۱۰ متر با مانع و ۴۰۰ متر بامانع نتیجه بدتری نسبت به مرحله نهایی قهرمانی باشگاه‌های کشور ثبت کردند. در دوی ۴۰۰ متر بامانع مهدی پیرجهان زمان ۵۰.۱۸ را ثبت کرد که نسبت به زمان قبلی‌اش(۵۰.۵۳) بهبود داشت اما در مقایسه با بهترین رکورد خود(۴۹.۳۳) که رکورد ملی این رشته نیز هست، فاصله داشت و باید دید در مسابقات پیش رو چه زمانی را ثبت می‌کند.

در پرش با نیزه، پرش سه گام، پرش ارتفاع، پرتاب چکش و پرتاب دیسک نیز افت دیده شد. در این میان رکورد بهنام شیری،حسین رسولی(پرتاب‌گران دیسک) و کیوان قنبرزاده(پرش ارتفاع) بیشتر مورد توجه قرار گرفت چرا که این ورزشکاران به اردوی برون مرزی اعزام شده بودند.

شیری که به گفته خود چند پرتاب بالای ۶۰ متر داشت اما توسط داوران خطا اعلام شد، رکورد ۵۷.۵۷ را ثبت کرد در حالی که رکورد او در مرحله نهایی قهرمانی باشگاه‌های کشور ۵۸.۷۰ بود. حسین رسولی نیز پرتابی زیر ۵۵ متر داشت و نشان داد که از آمادگی لازم برخوردار نیست. کیوان قنبرزاده در پرش ارتفاع ۲ متر و ۱۵ سانتی متر پرید در حالی که پیش از این در لیگ ۲ متر و ۱۸ سانتی متر را ثبت کرده بود. باید دید که این ورزشکاران در مسابقات پیش رو می‌توانند رکورد خود را ارتقاء بدهند یا خیر.

از طرفی مردان در ۶ ماده دوی۴۰۰ متر، ۱۱۰ متر با مانع،  ۴۰۰ متر بامانع، پرش طول، پرتاب نیزه و پرتاب وزنه عملکرد بهتری داشتند و در دو ماده نیز رکوردشکنی صورت گرفت؛ ارشیا مصدقی، ۲۰ سانتی متر رکورد پرش با نیزه رده سنی نوجوانان را که پیش از این در اختیار مسعود کریمی بود، ارتقاء داد و  علی فتحی گنجی نیز با ثبت ۷۳.۱۲ رکورد ملی جوانان پرتاب نیزه کشور را که پیش از این با حد نصاب ۷۲.۳۸ در اختیار خودش بود، جابه‌جا کرد. 

در پایان باید به چند نکته توجه کرد؛ مسابقات پس از ماه‌ها وقفه برگزار شد و دوومیدانی کاران شاهد اولین رقابت فصل خود بودند که این موضوع می‌تواند نوید ارتقاء رکورد در مسابقات پیش رو و رسیدن به اوج آمادگی باشد. از طرفی آخرین مرحله نهایی قهرمانی باشگاه‌های کشور، آخرین مسابقه داخلی در فضای باز بود که ورزشکاران به دلیل شرکت در دو مرحله قبل و کسب آمادگی بیشتر، نسبت به جایزه بزرگ رکوردهای بهتری دارند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که همه دوومیدانی‌کاران اجازه شرکت در این مسابقات را نداشتند و تنها به ۱۰ نفر برتر هر ماده مجوز حضور داده بودند.  

انتهای پیام 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید