مکمل‌های ورزشی خارج از داروخانه، قاچاق هستند

[ad_1]

ایسنا/لرستان یک دکترای فیزیولوژی ورزشی گفت:‌ بسیاری از مکمل‌های ورزشی خارج از داروخانه در اختیار ورزشکاران قرار می‌گیرد، قاچاق هستند. ‌

دکتر ولی‌پور ده‌نو در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در چند سال اخیر یکی از عادت‌های ناسالم و خطرناک که بین ورزشکاران رایج شده، مصرف انواع و اقسام مکمل‌های ورزشی است. وی ادامه داد:

ولی‌پور ده‌نو اضافه کرد: برخی از این مکمل‌ها تأثیرات مخربی روی قسمت‌های مختلف بدن داشته و آسیب‌های جبران ناپذیری به بدن وارد می‌کنند. ‌

این عضو هیات علمی دانشگاه لرستان یادآور شد: مکمل‌ها در واقع وسیله‌ای هستند که می‌توان از آن‌ها برای افزایش توانایی ساختن ماهیچه در بدن ورزشکار استفاده کرد.

وی خاطر نشان کرد: از مکمل‌های نیروزا به عنوان محرک استفاده می‌شود. وظیفه این مکمل‌ها تحریک دستگاه عصبی مرکزی است.

ولی‌پور ده‌نو ‌افزود: از مکمل‌های بدنسازی می‌توان به پروتئین وی، پروتئین کازئین، پروتئین تخم مرغ و برنج و سویا و شاهدانه و … اشاره کرد؛ اما مشهورترین آنها، همان پروتئین وی و کازئین است.

این عضو هیات علمی دانشگاه لرستان یادآور شد: این پروتئین‌ها مشتق گرفته از شیر هستند و در آن مقدار زیادی لاکتوز و قند طبیعی وجود دارد.

وی گفت: بسیاری از مکمل‌های ورزشی خارج از داروخانه در اختیار ورزشکاران قرار می‌گیرد، قاچاق هستند و در آنها از افزودنی‌های غیرمجاز که خشنودی یا سرحالی در ورزشکاران ایجاد می‌کند و موجب کم‌خوابی، افزایش انرژی و توده عضلانی بدن می شود که اغلب جوانان به دنبال آن هستند.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید