معرفی مقاطع فولادی – ایسنا

شرایطی شبیه به شرایط حاکم بر گاردریل و تابلوهای کنار جاده که ممکن است برای لوله ها نیز اتفاق بیفتد. در دماهای پایین تری نسبت به گالوانیزه گرم آبکاری شده و سپس لایه ای از فلز روی بر سطح آن ها قرار می گیرد. یک سطح گالوانیزه شده، اصولا دارای چند لایه گوناگون می باشد که از سطح خارجی شروع شده و به فلز پایه که آهن یا استیل است می رسد. معمولاً برای تولید لوله گالوانیزه برخی از استانداردها در نظر گرفته میشود که با رعایت استاندارد سایز و ضخامت این لولهها میتوان از آنها در مصارف گوناگون استفاده کرد. از اتصالات تبدیل به منظور وصل کردن دو لوله با اندازههای مختلف مورد استفاده قرار میگیرند. گالوانیزه نتیجه ترکیب فرآیندهای پخت و گالوانیزه گرم به منظور تولید یک پوشش تخصصی روی فولاد است. جنس این نوع از لوله ها از فولاد نرم است و برای جلوگیری از زنگ زدگی آن را با روی پوشش می دهند. آبکاری لوله های گالوانیزه به صورت سرد باعث می شود که روکش روی آن که از جنس روی است حدود ۲ تا ۷ درصد از وزن کل لوله را تشکیل بدهد. لوله های گالوانیزه در اصل لوله های فلزی هستند که برای جلوگیری از اکسید شدگی، پوسیدگی، خوردگی و زنگ زدگی آنها، تحت عمل گالوانیزاسیون قرار می گیرند و به همین دلیل به عنوان لوله های گالوانیزه شناخته می شوند.

مثلا دکل های مخابراتی، گارد ریل جاده ها، دکل های فشار قوی برق، لوله های آب با ضخامت بالا و تیر های برق با این روش پوشش دهی می شوند تا در مقابل خوردگی و زنگ زدگی مقاوم باشند. اگر ضخامت زیاد بر روی محصول ایجاد شود خواص مقاومت به فرسایش و خوردگی بیشتر می شودولی انعطاف پذیری و فرم پذیری محصول کاهش پیدا می کند. البته در خصوص میلگردها دسته بندی دیگری هم وجود دارد که در این دستهبندی میلگردها را بر اساس مقاومتشان دستهبندی میکنند که این دستهبندی از این قرار است. مثلا لوله هایی با ضخامت 1 و 1.5 میلیمتر که اصطلاحا لوله مبلی هم میگویند چون ورق براق تری دارند ، گالوانیزه براق تری هم دارند اما به طور کلی گالوانیزه گرم از سرد براق تر است . در لوله های گالوانیزه سرد میزان براق بودن لوله به ضخامت و ورق لوله بستگی دارد؛ مثلا لوله هایی با ضخامت ۱ و ۱.۵ میلیمتر که اصطلاحا با نام لوله مبلی شناخته می شوند براق تر از لوله های با ضخامت بالا هستند و دلیل آن هم این است که از ورق های براق تری ساخته شده اند.

لوله گالوانیزه در واقع نام دیگر لوله سیاه می باشد که گالوانیزاسیون شده اند. دیگر تفاوت لوله گالوانیزه گرم و سرد این است که معمولا لوله های گالوانیزه گرم به صورت دو سر رزوه دنده تولید می شوند در حالی که لوله گالوانیزه سرد بدون رزوه است، البته می توان آنها را نیز رزوه دار کرد. لوله های فولادی و آهنی گالوانیزه در شاخه های 6 متری و دو سر دنده با قطر 1 اینچ تا 8 اینچ تولید و به بازار عرضه می شوند . کلیه لوله های گالوانیزه در شاخه های 6 متری و از سایز 1/2 اینچ تا قطر 6 اینچ تولید می گردند و اتصال آنها به صورت دنده ای است. بنابراین قبل از عملیات گالوانیزاسیون، فلزات را در محلولی اسیدی مانند اسید سولفوریک یا اسید کلریدریک به همراه ایجاد لرزش و حرکت غوطه ور می کنند تا هر گونه اضافات و آلودگی از سطح آن ها از بین برود. پوشش گالوانیزه که همان آبکاری به وسیله عنصر اصلی روی و برخی عناصر دیگر بر سطح فلزات پایه همچون آهن و استیل و آلومینیوم است ، دارای دو پارامتر اصلی ضخامت پوشش نشانده شده و نوع دانه های شکفته یا همان اسپنگل ها است.

در این روش لوله در دمای بالا درون حوضچه مذاب قرار می گیرد تا فلز روی بر سطح آن بنشیند. مشخصات شیمیایی پوشش گالوانیزه این لوله ها بر اساس استاندارد ASTM F1083 و ASTM A90 می باشد. مشخصات کانکس اداری کانکس اداری باید دارای شرایط و امکاناتی منحصر بوده تا با بقیه کانکس ها متفاوت و جوابگوی نیاز کاربر باشد. از آنجایی که گروه مهندسین راه کوشش تمامی محصولات خود را بصورت اختصاصی طراحی می کند می توان کانکس پست پیشتاز را از نظر طراحی کمی متفاوت تر و همسان تر با کاربری مورد نیاز شما طراحی و تولید نماید و در این زمینه هیچ محدودیتی وجود ندارد. روش گالوانیزه سرد بیشتر برای پوشش فلزاتی به کار میرود که مصارف بهداشتی دارند یا ورق و لوله هایی هستند ضخامت کم و قطعات فلزی ریز دارند. گالوانیزه سرد به روش الکتریکی انجام می شود و بیشتر جنبه زیباسازی دارد. ❌ نکته دیگری این است که عمل گالوانیزاسیون را میتوان هم در اتصالات سیاه درز دار و هم اتصالات مانیسمان انجام داد؛ از همین رو توجه به این موضوع نیز در انتخاب نوع اتصالات گالوانیزه در سیستم لوله کشی اهمیت زیادی دارد.

هنگامی که شما این مقاله را دوست داشتید، مایل به اطلاعات بیشتری در رابطه با لوله گالوانیزه 21 وب سایت خود باشید.

دیدگاهتان را بنویسید