مساجد قم تابستان خود را چگونه می گذرانند؟

[ad_1]

ایسنا/قم دبیرکانون های فرهنگی مساجد استان بیان کرد: کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد بستر مناسبی برای فعالیت‌های اجتماعی هستند. آن‌ها توانستند در این شرایط به خوبی ایفای نقش کنند.

حجت الاسلام والمسلمین سعید روحانی، مدیر ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد قم، در رابطه با نقش کانون‌های مساجد در توسعه فعالیت های فرهنگی گفت: فعالیت‌های کانون‌های مساجد از دو سال گذشته به سمت فعالیت‌های مجازی رفته است. در این زمینه سامانه‌ای با نام فهما (سامانه فرهنگ و هنر مساجد ایران) ایجاد شد و مساجد فعالیت‌های خود را در این سامانه ثبت می‌کنند.
وی افزود: فعالیت‌های مجازی کانون‌ها شامل مسابقات کتابخوانی و دوره‌های آموزشی بوده است که در دوران کنونی تلاش کردیم این فعالیت‌ها را افزایش دهیم.
روحانی عنوان کرد: برنامه‌های حضوری کانون‌ها از قبیل کلاسهای قرآنی، ورزشی و اردوها بودند. در این ایام کانون‌ها برخی از این برنامه ها را با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار کردند. بسیاری از فعالیت ها در دوران کرونا تعطیل شدند که مثل باشگاه‌ها، استخرها و مسابقات ورزشی. کرونا تاثیر مستقیمی روی فعالیت های کانون‌ها داشت و حجم فعالیت ها به شدت کم شد.
مدیر ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری استان تصریح کرد: به کانون‌ها توصیه شد فعالیت‌ها با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی انجام گیرد و همچنین به شکلی برنامه‌ریزی شود که فعالیت‌های مجازی افزایش یابد.
وی بیان کرد: با توجه به اینکه کانون‌های فرهنگی و هنری بستر بسیار مناسبی برای فعالیت های اجتماعی هستند در این دوران که جامعه نیازمند همیاری و همدلی بیشتری بود؛ نقش پررنگی ایفا کردند.
روحانی در رابطه با فعالیت کانون‌ها در دوران کرونا گفت: کانون های فرهنگی هنری مساجد در این دوران به تولید و توزیع اقلام بهداشتی مورد نیاز پرداختند. تولیدات برخی از کانون‌ها به مناطق و کشورهای دیگر هم ارسال می‌شود.
وی افزود: در طرح جمع‌آوری کمک‌های مومنانه، کانون‌های مساجد خیرین را بسیج کردند و با شناسایی نیازمندان هر محله با تهیه بسته‌های حمایتی به آن‌ها یاری رساندند. گزارش‌های بسیاری از فعالیت‌های کانون‌ها در این زمینه به دست رسیده است. یک نمونه از کارهایی که در این دوران صورت گرفت توسط کانون فرهنگی و هنری حضرت خدیجه سلام الله علیها بود. این کانون در این مدت دو بار به تمام کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان حواله یک میلیون تومانی خرید گوسفند قربانی اهدا کرد و کانون‌ها گوشت قربانی را میان نیازمندان محله خود تقسیم کردند. این حواله‌ها فقط مختص استان قم نبود و کمک‌ها به استان‌های دیگر هم ارسال شد.
روحانی ادامه داد: یکی دیگر از فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی و هنری در این دوران ضدعفونی معابر، مغازه‌ها، ماشین‌ها و… بوده است.
وی عنوان کرد: کانون‌ها حالا که در عرصه فعالیت تبلیغی نوجوانان و جوانان دستشان بسته است، در عرصه اجتماعی توانستند فعالیت کند و نقش آفرینی بالایی داشته باشند. همچنین توانمندی و ظرفیت‌های خود را نشان دادند و دیدیم که می‌توانند مسئولیت‌های بزرگی را به دوش بگیرند.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید