مرمت بافت تاریخی روستایی که یکی از پایگاه‌های نهضت سربداران بود

[ad_1]

ایسنا/سمنان مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان میامی از آغاز مرمت و ساماندهی بافت تاریخی روستای هدف گردشگری فرومد خبر داد.

سید محمد صادق رضویان 27 شهریور ماه 1399 با اعلام این خبر افزود: بندکشی دیوارها و هره‌ها، برچیدن فرش کف ناهمگون با معماری مسجد شامل سنگ لاشه و قلوه سنگ و جمع‌آوری بستر خاکی برای اجرای کف فرش از جمله فعالیت‌های در دست انجام برای مرمت بافت تاریخی فرومد است.

او گفت: کف‌فرش آجری، هره‌چینی با آجر سنتی  با هدف ساماندهی فضای اطراف مسجد و سایر اقدامات متناسب با طرح تهیه شده مبتنی بر ساماندهی و مرمت بافت تاریخی فرومد در این مرحله اجرا می‌شود.

رضویان بیان کرد: روستای هدف گردشگری فرومد واقع در بخش مرکزی شهرستان میامی یکی از مناطق هدف گردشگری استان سمنان که بناهای زیبای تاریخی کم نظیری دارد.

او گفت: این روستا که در ۱۲۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان میامی قرار دارد از نظر معماری تاریخی قابل توجه بوده و از اهمیت ویژه برخوردار است .

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان میامی با بیان اینکه این منطقه با آئین‌های زیبا و مردمان خونگرم به یکی از اهداف گردشگری استان سمنان تبدیل شده است، خاطرنشان کرد: مسجدجامع فرومد، آرامگاه ابن یمین فرومدی، آرامگاه شیخ حسن جوری، قلعه‌های قدیمی و طبیعت زیبا از جمله جاذبه‌های قابل توجه فرومد است.

او گفت: فرومد از مهم‎ترین پایگاه‌های شیعه در دوره ایلخانی و به عنوان مرکز نهضت سربداران از جمله مناطق تاریخی ایران است.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان میامی به ظرفیت بالای میامی در حوزه گردشگری پرداخت و اضافه کرد: شهرستان میامی دارای چهار منطقه نمونه و هفت روستای هدف گردشگری است. بزرگ‌ترین مجموعه کاروانسرای ایران در این شهرستان قرار دارد.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید