لزوم حفظ عزت و آبروی نیازمندان در کمک‎رسانی‌ها

[ad_1]

ایسنا/یزد امام جمعه بخش مرکزی یزد با تاکید بر این که نجات و رشد یزد به پشتوانه کمک‌های خیری و روحیه جهادگرانه خیرین میسر خواهد شد، بر رعایت حفظ عزت و آبروی نیازمندان در جریان کمک‎رسانی‌ها تاکید کرد.

آیت الله «سید محمد کاظم مدرسی» در جلسه امروز رزمایش کمک مومنانه در محل کمیته امداد امام خمینی (ره) یزد، با تاکید بر این که ۱۳۰۰ بسته معیشتی با ارزش هر کدام ۳۰۰ هزار تومان در این رابطه آماده شده است، اظهار کرد: خیرین زیادی در یزد اقدامات بسیار خوبی انجام داده‌اند که در این میان فعالیت بسیاری از خیرین به خواست خودشان، گمنام مانده است که از آن جمله می‌توان به  کمک بیش از  یک میلیارد تومانی به کادر درمانی استان و  تهیه ۱۲ دستگاه تنفس مصنوعی توسط یک خیر اشاره کرد.

وی افزود: نجات و رشد یزد به پشتوانه کمک‌های خیری و روحیه جهادگرانه خیرینی مانند خانه فرهنگ صدوقی، سپاه و کمیته امداد محقق خواهد شد که در میان تنها کمبود انسجام دیده می‌شد که به کمک امام جمعه محترم شهر نیز این مسئله در حال رفع است.

امام جمعه موقت یزد سال کرونایی را نقطه عطفی در تاریخ بشریت عنوان کرد و گفت: امسال باید اقدامی موثر با محوریت بشریت انجام شود تا کشور ایران در جهان و استان یزد در ایران همانند ماه و خورشید بدرخشد.

وی به کمک‌های اقشار مختلف جامعه به ویژه طلبه‌های جهادی در استان اشاره کرد و گفت: روحانیون با وجود برخی از بدسلیقگی‌ها و سوء استفاده‌های دشمن، در عرصه‌های مختلف یاری‌گر مردم بوده‌اند و انشاالله در پرتو اقدامات جهادی طلاب، این جهالت‌ها نیز محو خواهد شد.

آیت الله مدرسی در ادامه نیز حفظ عزت و آبروی افرادی که مورد کمک قرار می‌گیرند را ضروری خواند و اعلام کرد: افرادی که به طور مستقیم از بحران کرونا ضربه دیده‌اند و مانند کارگران در لبه تیغ هستند، باید مورد توجه ویژه قرار گیرند و حتماً در کمک رسانی به این افراد نیز خوش سلیقگی صورت گیرد.

این مسئول با تاکید بر این که ذخیره‌سازی اجناس مورد نیاز و کالاهای اساسی در ماه رمضان باید در حد عالی و نه معمولی باشد، گفت: تمام مسئولان به خصوص نمایندگان مجلس و خیرین باید در ماه رمضان روحیه انفاق را حفظ کنند واقدامات آنان مشهود باشد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد در پایان با تاکید بر این که بلاهای اجتماعی معمولاً کوتاه مدت هستند و پس از هر سختی آسانی خواهد آمد، گفت: باید نذورات مردم و خیرین را به سمت و سوی کمک‌ها

سوق دهیم و تفکیک نیازهای افراد مانند نیاز به درمان، مسکن و خواربار نیز به سرعت انجام شود.

عدالت توزیعی محوریت فعالیت رزمایش

«محمد شجاعان» مدیرکل کمیته امداد استان یزد نیز در این نشست با اشاره به این که پس از بیانات مقام معظم رهبری و مسئله رزمایش، استان یزد نیز هم زمان با سراسر کشور فعالیت خود را آغاز و از پرچمداران کشور در این خصوص بود، اظهار کرد: استان یزد به عنوان پیشتاز این رزمایش نیازمند انسجام و وحدت نهادها و سازمان‌ها و خیرین است.

وی از آغاز این رزمایش با فرماندهی نماینده ولی فقیه در استان خبر داد و گفت: کمیته‌هایی در این رابطه طراحی شد تا فعالیت‌های مختلفی را پیگیری کنند و خدمات مطلوبی را در حوزه‌های مختلفی مانند شناسایی و توزیع خدمات و فرهنگی و اطلاع رسانی در این رابطه ارائه دهند تا پس از بحران کرونا، این رزمایش خاطره‌ای برای نیازمندان و فقرا شود.

این مسئول با اشاره به تقبل این مسئولیت از سوی کمیته امداد امام خمینی(ره) در استان، گفت: این مسئولیت به مراکز نیکوکاری محلات با محوریت مساجد محول شده و ائمه جماعت مسئولیت هیات عامل را برعهده دارند.

وی افزود: ائمه جماعت اطلاعات محلات را جمع آوری می‌کنند و در سامانه استانی و ملی برای جلوگیری از موازی کاری‌ها و ارائه خدمات هدفمند و نظام‌مند به ثبت می‌رسانند چرا که در اوایل بحران کرونا خدمات دلسوزانه مردم و خیرین بعضاً موجب بی‌نظمی‌هایی در توزیع بسته‌های معیشتی و بهداشتی ش.

شجاعان تاکید کرد: اطلاعات در این سامانه با محوریت عدالت توزیعی بارگذاری شده تا به طور عادلانه شاهد توزیع بسته‌ها و خدمات در تمام محلات و بین همه افراد واجد شرایط باشیم.

این مسئول با یادآوری این که هنوز بخشی از افراد در این سامانه به ثبت نرسیده‌اند، گفت: باید اطلاعات این افراد نیز استخراج و خدمت رسانی و شناسایی آنان ساماندهی شود ولی با این وجود ادعا داریم که یزد، جزو اولین استان‌هایی است که در این زمینه بیشترین بهره‌برداری را خواهد داشت.

وی با اشاره به سفره‌اندازی‌ها و توزیع اطعام گرم و نذری توسط شهروندان، گفت: با تدابیر اتخاذ شده در سال جاری با راه‌اندازی آشپزخانه‌های مرکزی در هر شهر و دو آشپزخانه در مراکز شهرستان‌ها، طبخ و بسته‌بندی غذا با محوریت مراکز نیکوکاری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی این فعالیت‌ها تداوم و توزیع روزانه ۱۰ هزار غذای گرم انجام خواهد شد.

«محمدرضا علمدار یزدی» رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد نیز ضمن ارائه آماری از اقلام و کالاهای اساسی ماه مبارک رمضان، از اقدام برای فعال شدن گزینه‌ای مرتبط در سامانه صمت خبر داد و گفت: هر چند سامانه فعال شده است اما گزینه‌هایی مانند تغییر افطاری به بسته‌های معیشتی همچنان فعال نیست که در این زمینه در حال اقدام هستیم.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید