فعالیت بیش از ۸۰۰ معلول در کارگاه‌های کانون معلولین توانای قزوین

[ad_1]

ایسنا/قزوین مدیرعامل کانون معلولین توانای قزوین گفت: در حال حاضر بیش از ۸۰۰ نفر به‌صورت مستقیم در هفت واحد تولیدی کانون توانا مشغول به کارشده و فرصت شغلی برای بیش از یک هزار نفر نیز به‌صورت غیرمستقیم توسط کانون توانا فراهم‌ شده است.

محمدرضا هادی‌پور تصریح کرد: طبق بررسی‌های صورت گرفته توسط مجموعه کانون توانا بیکاری و عدم دستیابی به جایگاه‌های شغلی و نبود بسترهای منجر به اشتغال و به‌موازات آن عدم احساس مفید بودن، مهم‌ترین مشکلی است که معلولان با آن مواجه‌اند.

هادی‌پور بیان کرد: در سال‌های اخیر افراد دارای معلولیت حضور اجتماعی خوبی در جامعه داشته و مدارج تحصیلی بالایی کسب کرده‌اند، بااین‌حال جامعه همچنان به توانمندی این گروه به دیده تردید نگاه می‌کند و حتی در صورت برابر بودن توانایی هنوز هم جامعه فرد تندرست را انتخاب می‌کند.

وی تأکید کرد: نرخ بیکاری افراد تندرست ۲۵ درصد است اما نرخ بیکاری معلولان بالاتر از این است، طبق آمار ۹۳ درصد نابینایان، ۶۰ درصد ناشنوایان و ۵۴ درصد معلولان جسمی و حرکتی در کشور ما بیکار هستند.

مدیرعامل کانون معلولین توانا بابیان این نکته که طبق تعریف سازمان بین‌المللی کار، اگر یک فرد دارای معلولیت شاغل شود دیگر معلول نیست، مطرح کرد: کانون توانا به‌منظور فراهم کردن بستر اشتغال برای افراد دارای معلولیت و همچنین تأمین بخشی از نیازهای مالی خود به‌عنوان یک کارآفرین در حوزه معلولین وارد بازار رقابتی کسب‌وکار شده است.

به گفته هادی‌پور مجموعه کانون توانا در سال ۱۳۷۴ با سه محور تغییر نگرش جامعه نسبت به معلولان، دفاع از حقوق معلولان و توانمندسازی جامعه هدف تأسیس‌شده و تولید زیرانداز کودک، کهنه بچه، سیم پلمب، سرامیک البرز و کارگاه بسته‌بندی کنتور ازجمله کارگاه‌هایی هستند که کانون توانا با راه‌اندازی آن‌ها در تمام سال‌های گذشته توانمندی معلولان را در این عرصه به جامعه نشان داده است.

۹۰ درصد کارفرمایان، نیروهای معلول را کارآمد و مفید می‌دانند

بنا بر اعلام روابط عمومی کانون معلولین توانا، هادی‌پور خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از ۸۰۰ نفر به‌صورت مستقیم در هفت واحد تولیدی کانون توانا مشغول به کارشده و فرصت شغلی برای بیش از یک هزار نفر نیز به‌صورت غیرمستقیم توسط کانون توانا فراهم‌شده است و همچنین بیش از ۱۷۲ شرکت و واحد تولیدی به‌واسطه آشنایی با روند کار کانون توانا و فیروز و نحوه فعالیت نیروهای دارای معلولیت از ما درخواست نیروی کارکرده‌اند.

وی تصریح کرد: کار برای یک فرد دارای معلولیت تنها درآمد نیست بلکه حس بودن، زندگی، حضور اجتماعی و توانمندی است، یک فرد دارای معلولیت وقتی بیکار است به مقایسه خود با دیگران می‌پردازد و این روال در طولانی‌مدت تأثیر زیادی در کاهش اعتمادبه‌نفس آن‌ها در جامعه دارد.

مدیرعامل کانون معلولین توانا تأکید کرد: ما معتقدیم اگر صداوسیما و رسانه‌های کشور با پایلوت قرار دادن و معرفی کارگاه‌های تولیدی کانون توانا و شرکت فیروز توانمندی‌های معلولان را به جامعه معرفی کرده و کارفرمایان و صنعت‌گران را با سخت‌کوشی این افراد آشنا کنند، کارفرمایان به جذب معلولان علاقه نشان خواهند داد.

این عضو هیئت‌مدیره کانون توانا خاطرنشان کرد: طبق نظرسنجی که از کارفرمایان و سرپرستان کارگاه‌های مختلف از توانمندی افراد دارای معلولیت در محیط کار صورت گرفته ۶۵ درصد کارفرمایان و سرپرستان هیچ فرقی بین کار یک فرد دارای معلولیت و یک فرد تندرست نمی‌دانند، ۲۵ درصد آن‌ها یک کارگر معلول را مؤثرتر از کارگر تندرست دانسته و تنها ۱۰ درصد حضور معلولان در محیط کار را ضعیف‌تر از افراد تندرست اعلام کرده‌اند.

بهزیستی درک صحیحی نسبت به جامعه معلولان کشور ندارد

هادی‌پور با اشاره به این نکته که نگاه سازمان بهزیستی به جامعه معلولان نگاه غلطی است، عنوان کرد: شاید دلیل این موضوع عدم درک صحیح این سازمان از جامعه معلولان کشور باشد، در طول سال‌های گذشته سازمان بهزیستی تمام برنامه‌های خود را روی پرداخت مستمری آن‌هم به بخش محدودی از جامعه معلولان معطوف کرده و رسالت خود را تنها در این حد می‌بیند.

مدیرعامل کانون توانا بابیان این مطلب که پرداخت مستمری تنها بخش اندکی از هزینه‌های واجب افراد دارای معلولیت را پوشش می‌دهد و همچنان آن‌ها را نیازمند باقی می‌گذارد، گفت: این در حالی است که یکی از مأموریت‌های سازمان بهزیستی توانمندسازی افراد دارای معلولیت به‌واسطه اشتغال و ایجاد زیرساخت‌های منجر به استقلال مالی معلولان است.

مدیرعامل کانون معلولین توانا بیان کرد: از ۲۴۰۰ میلیارد تومان بودجه سال ۹۷ سازمان بهزیستی تنها ۲.۵ درصد یعنی معادل ۵۰ میلیارد تومان برای اشتغال افراد دارای معلولیت هزینه شده درحالی‌که طبق آمار خود سازمان بهزیستی از یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار عضو معلول سازمان بهزیستی ۸۸۷ هزار نفر بیکار هستند.

وی افزود: اگر بهزیستی به جای پرداخت مستمری و وابسته نگه‌داشتن معلولان به دولت این بودجه را برای فراهم کردن اشتغال معلولین هزینه می‌کرد آمار بالایی از جامعه معلولان کشور از چرخه بهزیستی خارج و بدون نیاز به مستمری دائمی بهزیستی افرادی خودکفا و توانمند شده بودند.

دولت قانون حمایت از کارفرمایان دارای نیروی معلول را اجرا نمی‌کند

این فعال حوزه معلولان ایران بابیان این‌که متأسفانه سازمان بهزیستی با درد جامعه معلولان آشنایی ندارد، گفت: در همه کشورها دولت در فراهم شدن بستر اشتغال به‌ویژه اشتغال معلولان نقش پررنگی دارد، در قانون اساسی ما نیز قوانینی وجود دارد که مأموریت‌هایی را در راستای حمایت از اشتغال معلولان به سازمان‌های دولتی به‌ویژه به بهزیستی محول کرده اما این قوانین آن‌گونه که باید اجرانشده و در برخی موارد حتی کنار گذاشته‌شده است.

هادی‌پورادامه داد: به‌عنوان‌مثال طبق قانون، دولت باید ۲۳ درصد از سهم بیمه نیروهای معلول را به کارفرمایان بپردازد، اما پرداخت این سهم همواره با اما و اگرهای کسری بودجه و نبود اعتبار مواجه است که درنهایت به دلسرد شدن کارفرما و از بین رفتن فرصت‌های شغلی معلولان منجر می‌شود.

مدیرعامل کانون معلولین توانا مطرح کرد: همچنین طبق قانون ارتقای کارایی، دولت موظف است بین ۳۰ تا ۵۰ درصد حقوق افراد دارای معلولیتی که از توان کاری کمتری برخوردار هستند را پرداخت کند تا کارفرما تشویق به به‌کارگیری این نیروها شود اما در این مورد هم بااینکه قانون راه‌های درستی برای کمک به اشتغال معلولان نشان داده شاهد عدم اجرای قانون هستیم و ضربه اصلی متوجه جامعه معلولان است.

انتهای پیام 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید