فاصله‌گذاری هوشمند نیازمند نظارت جدی است/ به حاشیه‌نشینان و متکدیان توجه شود

[ad_1]

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خروج از شرایط فعلی کشور را مستلزم توجه دقیق به امر فاصله گذاری هوشمند و نظارت جدی بر آن دانست و گفت: فاصله گذاری مؤثر و مداوم همراه با تقویت بخش بخش بهداشت و درمان کشور به منظور انجام تست حداکثری و بیماریابی دو موضوع اصلی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

اصغر مسعودی در گفت‌وگو با ایسنا، در تحلیل وضعیت امروز کشور در شرایط بحران جهانی کرونا ویروس گفت: رییس سازمان بهداشت جهانی در نشست خبری ۱۵ فروردین بر شیب ملایم همراه با کنترل و پایش دقیق بیماری تاکید و بیان داشت که در صورت عدم توجه به این موضوع وارد چرخه تعطیلی، کنترل دقیق و مجددا تعطیلی خواهیم شد.

وی ظهار کرد: برای این ویروسی که بیش از ۶۰ هزارنفر را در کشور و بیش از یک میلیون نفر را در جهان درگیر خود کرده است، تاکنون داروی قطعی شناسایی نشده و بسیاری از داروهای تجویز شده هم موفق عمل نکرده است، آن دارویی که همه نسبت به آن اتفاق نظر دارند بحث فاصله گذاری اجتماعی، مراقبت های شخصی و در خانه ماندن است که بی توجهی به این موارد تلفات زیاد را به دنبال خواهد داشت.

نماینده نی ریز و استهبان ادامه داد: جلوگیری از گسترش شیوع ویروس‌ نیازمند توجه لازم به موضوع فاصله و عدم تحرک غیرضروری است، اگرچه در جهان هنوز به رویکرد مشخصی در این‌باره دست پیدا نکرده ایم، ولی در این آزمون و خطا باید ضمن تلاش برای عادی سازی شرایط اقتصادی، فاصله گذاری اجتماعی هم رعایت شود.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر اینکه موفقیت نسبی در مقابله با کرونا بدون انجام فاصله گذاری به سختی به دست می آید، اظهار کرد: فاصله گذاری مؤثر و مداوم اجتماعی همراه با تقویت بخش بهداشت و درمان کشور به منظور انجام تست حداکثری و بیماریابی دو موضوع اصلی است که باید مورد توجه قرار گیرد، این ویروس قوی و ضعیف، پیر و جوان، فقیر و ثروتمند نمی شناسد هر که حضور بیشتری در خارج از خانه داشته باشد امکان ابتلای بیشتری هم دارد، عقل و منطق آدمی می گوید که افراد فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کرده و حضور خود در خارج از خانه را به حداقل برسانند.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر دولت ملزم است به تامین معیشتی اقشار آسیب پذیر توجه کند، کارمندان حقوق خود را دریافت می کنند ولی کاسبان و کارگران برای گذران زندگی باید چه کنند؟ پس لازم است دولت به وسیله اعتباراتی که به دست آورده به اینگونه افراد توجه حداکثری را داشته باشد، هزینه‌کرد اعتبار در این مسیر  موجب می شود مردم فاصله گذاری را رعایت کنند، نمی شود بسته های حمایتی نداشته باشیم از آن سو به مردم بگوییم در خانه بمانید، اگر تمام اقشار آسیب پذیر را مورد توجه قرار ندهیم در دوران پسا کرونا هم دچار مشکل خواهیم شد پس باید از تمام ظرفیت ها استفاده کنیم.

نماینده نی ریز و استهبان در مجلس با تاکید بر اینکه اعتبارات باید دراین زمینه با دقت و با مدیریت کارشناسانه هزینه شود، اظهار کرد: دولت باید این فضا را مدیریت کند ولی نمی‌تواند برای تمام اقشار نیازمند بسته های حمایتی در نظر بگیرد چرا که بر سر مسیر تحقق این موضوع مشکلاتی وجود دارد؛ پس باید با توجه به فاصله گذاری هوشمند و نظارت دقیق بر آن با همکاری اماکن و نیروی انتظامی فضای متعادلی برای بازگشت تدریجی کشور به شرایط عادی مهیا سازد،‌ اگرچه اعلام زودهنگام عادی شدن شرایط، خود مشکلاتی را ایجاد می کند.

وی در این‌باره تصریح کرد: اجرای دقیق فاصله گذاری هوشمند خود نیازمند نظارت جدی است، اگرچه اطلاع رسانی و توصیه کردن نقشی موثر در این فاصله گذاری ایفا می‌کند ولی گاهی باید از مسائل قهری نیز بهره جست، برای مثال پلیس گفته بود که در روز ۱۳ به در هر خودرویی که در حاشیه پارک ها توقف داشته باشد جریمه خواهد شد که ما شاهد تاثیر مثبت آن بودیم.

مسعودی عنوان کرد: در ادامه مسیر باید به چند نکته توجه کنیم، چشم انداز لازم برای حوزه سلامت، راهبرد کاهش آسیب ها، راهبرد مهار به صورت جدی، تقویت نظام مراقبت بیماری به منظور پیشگیری از بروز موج دوم گسترده بیماری، استفاده از ظرفیت دولت الکترونیک و بهره جستن از موضوع دورکاری، تقویت نقش دانشگاه ها، پژوهشکده های فعال در حوزه سلامت و مراکز تحقیقاتی در تصمیم سازی در این حوزه، شناسایی نقاط ضعف نظام درمانی در تمام استان ها به خصوص استان های محروم، تعهد به تامین داروهای درمانی‌ و تعهد برای تامین عادلانه نیازهای درمانی برای تمام شهروندان مانند در نظر گرفتن بسته های حمایتی سلامت محور، تامین و توزیع وسایل محافظتی و ضدعفونی مانند ماسک و دستکش از مواردی است که حتما باید با جدیت مورد توجه قرار گیرد.

وی در این خصوص اضافه کرد: یکی دیگر از مسائل بسیار با اهمیت توجه به حاشیه نشینان، متکدیان، کودکان کار و معتادان است، برای مثال محله‌های شوش و مولوی پایتخت به هیچ وجه وضعیت مناسبی ندارد که حتما اقدامات لازم را می‌طلبد.

مسعودی در پایان گفت: در مبارزه با این ویروس وحدت و همدلی میان همه دستگاه ها و میان مردم امری ضروری است و باید از دوگانگی ها پرهیز کرد.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید