غرامت ویلموتس باید از حساب وزیر ورزش و مهدی تاج پرداخت شود نه بیت‌المال

[ad_1]

یک مقام قضایی با اشاره به محکومیت ایران به پرداخت غرامت 6.2 میلیون یورویی ایران به مارک ویلموتس، گفت: مسئولیت این ماجرا به‌طور خاص متوجه جناب آقای مهدی تاج، رئیس سابق فدراسیون فوتبال و آقای مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش، به شکل مشترک است و این خسارت باید از حساب این دو پرداخت شود نه از بودجه بیت‌المال.

عباس موسوی دادیار دادسرای دیوان عالی کشور و معاون کمیته استیناف فدراسیون فوتبال در گفت‌وگو با ایسنا، در ارتباط با محکومیت ایران به پرداخت غرامت ۶.۲ میلیون یورویی به مارک ویلموتس سرمربی سابق تیم ملی فوتبال، گفت: محکومیت ایران به پرداخت این جریمه سنگین یکی از تلخ‌ترین اتفاقاتی بوده که در سال‌های اخیر و شاید کل تاریخ فوتبال رخ داده است و تبعات بسیار نامیمونی به دنبال دارد. غرامت هنگفتی که می تواند عمده مشکلات مالی و زیرساختی فوتبال ما را پوشش دهد.

وی در ارتباط با علل بروز چنین پدیده‌ای در فوتبال ایران اظهار کرد: به نظر شخص من -بی آنکه موضع کمیته متبوع بنده باشد- علت اصلی این پدیده، فقدان مدیریت درست در فدراسیون فوتبال، دخالت وزارت ورزش در امور فدراسیون، فقدان ساختار حقوقی لازم در فدراسیون و عدم مشارکت و مداخله صاحب نظران خقوقی به ویژه در حوزه حقوق قراردادها و مناسبات بین‌المللی می باشد.

موسوی درباره‌ مسئولیت وقوع چنین رخدادی گفت: اعتقاد من این است که مسئولیت این ماجرا به‌طور خاص متوجه جناب آقای مهدی تاج، رئیس سابق فدراسیون فوتبال و آقای مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش، به شکل مشترک است و این خسارت باید از حساب این دو عزیز پرداخت شود نه از بودجه بیت‌المال. البته آقای تاج تلاش داشت تا رابطه قراردادی با کارلوس کی‌روش حفظ شود اما بنا به شرایطی که همه آگاهان امر می دانند قرارداد با این مربی ارجمند قطع گردید و سایه شوم ویلموتس بر فوتبال ملی مستولی شد.

وی ادامه داد: از باب قواعد و اصول حقوقی، وقتی مسئولی مرتکب رفتاری می‌شود که از محل آن رفتار زیان و خسارتی وارد می‌شود طبعا مسئول مربوطه باید عهده‌دار پرداخت خسارت و پذیرای نتایج تلخی باشد که از محل تقصیر وی حادث شده است. به نظر من وزیر ورزش در این اتفاق هرچند مباشر نبوده اما سبب اقوی از مباشر بوده است و در این اتفاق و سایر اتفاقات نامیمون دیگر خود باید عهده دار پیامدهای برجای مانده باشد. جالب است که در دو باشگاه پرطرفدار همزمان و در یک فصل سه سرمربی مدعی دریافت دستمزد هستند. در پرسپولیس یحیی گل محمدی سرمربی است اما برانکو و کالدرون هم مدعی دریافت دستمزد هستند یعنی در یک نیم فصل یک تیم سه فقره دستمزد هنگفت باید به سه سرمربی تاًدیه کند. این‌ها حاصل و تحفه عملکرد مدیرانی است که وزیر ورزش تعرفه کرده است.

موسوی با اشاره به اصطلاح «ید امانی» ( اگر فردی مالی را به امانت در اختیار داشته باشد، درصورت تلف شدن مال، نسبت به جبران خسارت آن مسئولیت ندارد مگر این که در حفظ و نگهداری آن کوتاهی کرده و یا نسبت به آن تعدی وتصرف نابجا کرده باشد) گفت: «ید» وزیر ورزش، رئیس فدراسیون فوتبال یا هر مسئول دیگری ید امانی است و در مورد امین نیز می‌گوییم: لیس علی الامین الا الیمین. اما در جائیکه «مدیر امین» ، «تقصیر» مرتکب شده و خسارت فراوان از این محل به مجموعه متبوع تحمیل نمود خود باید عهده دار جبران زیان باشد.

وی با بیان این‌که انعقاد چنین قراردادی با این ویژگی‌ها و شرایط سخت برای یک طرف قرارداد و در اختیار گذاشتن همه مزایا برای وی مقابل مصداق بارز تقصیر است، اظهار کرد: اگر بخواهیم ریشه‌یابی کنیم، بعد از آن‌که کارلوس کی‌روش مصاحبه‌های مکرری علیه ساختار ورزش ما کرد و شخص وزیر ورزش را مخاطب قرار داد عزم برای کناره‌گیری ایشان جزم شد و قرارداد مورد بحث با ویلموتس منعقد گردید. قراردادی که حاصل آن دو برد برابر تیم های گمنام کامبوج و هنگ کنگ و دو باخت برابر تیم های متوسط عراق و بحرین برای ما و حدود 5/8 میلیون یورو معادل حدود 250 میلیارد تومان برای ویلموتس بود.

موسوی در پایان گفت: رسانه‌ها و فعالین ورزشی باید نسبت به این موضوع حساسیت نشان داده و در باب مسئولیت مدنی مدیران ورزشی و جلوگیری از تباهی سرمایه‌های مملکت ایفای نقش نمایند. امید آنکه زمام امور ورزش در اختیار دانایان این رشته قرار گرفته و در شرایط ناگوار اقتصادی و در کنار ناکارآمدی دستگاه ورزش شاهد اینگونه خسارات نباشیم.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید