عزاداری محرم را به عزای عزیزان ننشینیم

[ad_1]

ایسنا/زنجان معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان گفت: باید ساز و کاری اندیشیده شود تا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در عزاداری محرم به عزای عزیزان ننشینیم.

خدابخش مرادی‌نافچی شامگاه دیروز (۱۹ مردادماه) در جلسه ستاد محرم، اظهار کرد: طبق تصمیم کارگروه عزاداری و ستاد ملی مبارزه با کرونا، امسال در ماه محرم فقط برگزاری مراسم در مکان‌های باز را خواهیم داشت و در این راستا هیئت‌ها باید مکان‌های مناسب را به تبلیغات اسلامی معرفی و این دستگاه بعد از اخذ نظر دانشگاه علوم‌پزشکی مکان مورد نظر را تایید کند.

وی با اشاره به اینکه حرکت دستجات ممنوع است، تصریح کرد: بر اساس دستورالعمل‌های این ستاد، مراسم اجتماع عزاداران در یوم‌العباس نیز ممنوع اعلام شده است؛ همین‌طور هیئت‌های عزاداری مجاز به استفاده از طبل و زنجیر نیستند؛ مگر این که عزاداران تا پایان مراسم از زنجیرهای شخصی استفاده کنند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان تاکید کرد: باید ساز و کاری را برای محرم تعریف کنیم که هم مناسک دینی مردم برگزار شود و هم بعد از عزاداری در عزای عزیزان ننشینیم و باید سلامت مردم حفظ شود و بار مراجعه به بیمارستان‌ها کاهش یابد.

این مسئول با بیان اینکه توصیه مقام معظم رهبری فصل‌الخطاب است و باید رفتارهای خود را با این راهبرد تنظیم کنیم، ادامه داد: از صدا و سیما، مطبوعات، رسانه‌ها و فعالان فضای مجازی انتظار داریم که تبیین مفاد و دستورالعمل راهبرد مقام معظم رهبری را در دستور کار قرار دهند.

مرادی‌نافچی با اشاره به این که انتظار داریم شهرداری‌ها نسبت به عاشورایی کردن سیمای شهر تلاش کنند تا مردم در فضای معنوی نفس بکشند، بیان کرد: باید مکان‌های خالی و دور از شهر برای ذبح دام پیش‌بینی شود. رویکرد محرم ضمن اقامه عزا تاکید بر حفظ سلامت مردم است.

وی با اشاره به اینکه روسای هیئت‌های مذهبی به عنوان سرمایه‌های اجتماعی راضی نخواهند بود که در قبال جمع‌آوری هزینه‌هایی برای کمک به هیئت، سلامت مردم به خطر بیفتد، تصریح کرد: ما برای آن‌ها تکلیف تعیین نمی‌کنیم و به جای آن‌ها تصمیم نمی‌گیریم، بلکه راهکار مناسب با توجه به شرایط موجود ارائه می‌دهیم.

این مسئول افزود: یوم‌العباس نماد شروع شور و شعور حسینی است و امسال این فرهنک به نمادی از شعور حسینی در راستای کمک‌های مومنانه تبدیل خواهد شد تا پیام خوبی از زنجان برای دنیا ارسال شود و بهانه به دست کسانی که منتظر فرصت هستند، ندهیم.

معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان با اشاره به اینکه امسال از پذیرش مهمانان در استان خودداری می‌کنیم، تاکید کرد: هیئت‌های مذهبی باید ۲۰ نفر را به عنوان ناظر بهداشت معرفی کنند تا هسته همیار سلامت را تشکیل دهند و سلامت عزاداران اباعبدالله‌الحسین (ع) تامین شود.

نذر سلامت در محرم امسال

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان زنجان نیز در ادامه این جلسه اظهار کرد: در محرم امسال تامین نیازهای کادر درمان همراه با اقامه عزای سیدالشهدا (ع) در دستور کار قرار خواهد گرفت تا از ظرفیت معنوی این ماه برای توسعه نذر سلامت استفاده کنیم.

حجت‌الاسلام سعید احمدی با اشاره به اینکه به دلیل شیوع کرونا بیشترین نگرانی از بابت تجمع تماشاگران در دسته‌های عزاداری است، تصریح کرد: امسال دسته‌های عزاداری چه به شکل ساده و یا به شکل عظیم نخواهیم داشت و مدل جدیدی برای یوم‌العباس تعریف خواهیم کرد.

وی یادآور شد: سال‌های گذشته حسینیه اعظم زنجان طرح قربانی نیابتی را اجرا می‌کرد تا ذبح در خیابان به حداقل برسد و این کار در کشتارگاه تحت نظارت بهداشتی انجام شود و امسال این الگو در نذر قربانی به اجرا در می‌آید و برای توجیه خادمان و هیئت‌های مذهبی برای عزاداری ماه محرم جلسه توجیهی برگزار می‌شود.

حفظ برند حسینی زنجان با نوآوری در عزاداری

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان نیز در ادامه این جلسه به احتمال ایجاد موج شیوع کرونا در اواخر مهر و آبان اشاره کرد و گفت: معلوم نیست موج بعدی چه ارتقایی پیدا می‌کند اما پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که چهار برابر موج فعلی باشد و در کشور ۱۲۰۰ کشته در روز داشته باشد.

پرویز قزلباش ادامه داد: ما با این پس‌زمینه وارد سوگواری محرم می‌شویم و سوگواری ماه محرم و شهدای واقعه کربلا به‌عنوان یک فرهنگ دینی و مکتب اسلامی برای همه ما عزیز است اما مجامع فرهنگی ما باید متناسب با شرایط الگوی جدیدی ارائه دهند.

وی با اشاره به اینکه ابتکار در شور و شعور حسینی زنجان را ماندگار کرد، گفت: اگر عزاداری محرم به شیوه‌های قبلی اجرا شود فاجعه به بار می‌آید اما خلاقیت و نوآوری زنجان را به عنوان برند محرم حفظ خواهد کرد.

این مسئول با تاکید بر اینکه باید پروتکل‌های بومی برای محرم طراحی شود، عنوان کرد: باید برای مسافرت‌ها و جابه‌جایی مردم نیز اقداماتی انجام شود که مردم بدانند محرم امسال مانند سال گذشته برگزار نخواهد شد و از سفر به زنجان خودداری کنند.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید