ضرورت خدمات رسانی استاندارد به دانشجویان بین الملل

[ad_1]

معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر ضرورت خدمات رسانی استاندارد به دانشجویان بین الملل گفت: دانشجویان خارجی در وهله اول میهمانان کشور ما هستند و باید بر حسب آموزه های دینی و ملی خود برای آن ها جایگاه مناسبی را قائل شویم و در نظر داشته باشیم این دانشجویان، سفرای آینده کشور در کشورهای خود هستند و سعی شود خاطره خوبی از زمان اقامتشان در کشور ما داشته باشند.

دکتر محمدحسین پورغریب معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران در جلسه شورای معاونت دانشجویی فرهنگی این دانشگاه با محوریت ارائه گزارش فعالیت های دانشجویی پردیس بین الملل در 6 ماهه نخست سال جاری،اظهار داشت: ایام محرم فرصت مناسبی برای بررسی و ارائه ریشه های فکری امام حسین (ع) و آشنا کردن دانشجویان با فرهنگ نهضت عاشورا و دین اسلام است و برما بعنوان معاونین دانشجویی فرهنگی دانشگاه واجب است که این گنجینه پربار را به نسل جدید انتقال دهیم.

وی در ادامه افزود: یکی از ذخایر دانشگاه حوزه بین الملل دانشگاه است. این حوزه دارای اعتبار و ظرفیت های ناشناخته ای در اشاعه فرهنگ ایرانی اسلامی است. این فرایند می تواند فوایدی دوطرفه برای دانشجویان ایرانی و دانشجویان کشورهای دیگر داشته باشد.

دکتر پورغریب با تاکید بر ضرورت خدمات رسانی استاندارد به دانشجویان بین الملل گفت: دانشجویان خارجی در وهله اول میهمانان کشور ما هستند و باید بر حسب آموزه های دینی و ملی خود برای آن ها جایگاه مناسبی را قائل شویم و در نظر داشته باشیم این دانشجویان، سفرای آینده کشور در کشورهای خود هستند و سعی شود خاطره خوبی از زمان اقامتشان در کشور ما داشته باشند.

در ادامه دکتر الهه متوسلی معاون دانشجویی فرهنگی پردیس بین الملل گزارشی از عملکرد شش ماه گذشته این معاونت ارائه داد و گفت: دانشگاه 6 خوابگاه به دانشجویان بین الملل اختصاص داده که شامل 2 خوابگاه در کیش و 4 خوابگاه در تهران است. ظرفیت خوابگاه های بین الملل حدود 500 نفر است که در حال حاضر حدود 300 نفر از دانشجویان ساکن خوابگاه ها هستند.

دکتر متوسلی با اشاره به اینکه در ایام کرونا خوابگاه های بین الملل پذیرای دانشجویان بود، گفت: تلاش شد پروتکل های بهداشتی مشابه سایر اماکن دانشگاه رعایت شود و همچنین 5 واحد قرنطینه در نظر گرفته شده و به دانشجویانی که از خارج از کشور مراجعه می کنند، خدمات رسانی می کند.

وی افزود: در مواردی دیده شد دانشجویان بین الملل به دلیل دوری از خانواده و عدم امکان مراجعه به کشور مبداء در زمان بسته شدن مرزهای بین المللی نیاز به مشاور داشتند که این امر توسط مشاوران روانشناسی و مددکاران صورت پذیرفت.

در ادامه معاون دانشجویی فرهنگی پردیس بین الملل بر تغذیه سالم دانشجویان تأکید کرد و گفت: با همکاری معاونت دانشجویی فرهنگی و برای جلوگیری از انتقال و شیوع ویروس به دانشجویان، وعده های غذایی از طریق آشپزخانه دانشگاه تامین می شود.

وی تصریح کرد: همچنین دسترسی بیش از پیش دانشجویان به شبکه اینترنت خوابگاه و بالا بردن ظرفیت آن بر حسب نیاز دانشجویان به کلاس های آنلاین در دستور کار قرار گرفت و به سرعت انجام شد.

دکتر متوسلی در ادامه به مراجعه پزشک معالج به بیماران و دانشجویانی که نشانه های بیماری را نداشتند اشاره کرد و گفت: دانشجویان مبتلا بطور مداوم و سایر دانشجویان یک روز درمیان تحت نظر پزشک هستند.

بعد از آن دکتر پورغریب عملکرد دانشجویان بین الملل را در جشنواره ها، مسابقات و کمیته های دانشجویی، خوب دانست و گفت: حضور دانشجویان بین الملل با فرهنگ ها و تجربیات متفاوت در کمیته های دانشجویی و جشنواره ها و مسابقات، فرصتی خوب برای ایجاد تعامل و تبادل فرهنگ بین دانشجویان ایرانی و خارجی است و این تجربیات می تواند در ارتقای سطح مهارت های ارتباطی، رفتاری و اخلاقی دانشجویان موثر باشد و موجب نزدیکی دانشجویان شود و موضوع بسیار مهم اینست که حوزه بین الملل ظرفیت های بالایی دارد و می توان از آن بهره برد.

وی در ادامه با اشاره به ستاد کرونا فایتر و اینکه در ابتدا دانشجویان با ملیت های مختلف در آن به فعالیت پرداختند و مخاطبان جهانی با زبان های مختلف را جذب کردند، تصریح کرد: این ستاد در ایام کرونا با هدف ارائه اطلاعات، مستندات و شواهد علمی مرتبط با بیماری کرونا راه اندازی شد و مطالب از طریق دانشجویان به زبان های مختلف ترجمه و در اختیار مخاطبان قرار گرفت.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین ابوالفتح غفاری معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در پاسخ به این سوال که چگونه می توان برنامه های فرهنگی مناسب برای طیف های مختلف دانشجویان بین الملل تعریف کرد، گفت: ظرفیت های دینی و مذهبی که وجود دارد، این امکان را فراهم می کند تا بتوانیم در حوزه های مذهبی، اخلاقی و فرهنگی پاسخگوی مشکلات دانشجویان بین الملل باشیم و بتوانیم مشاوره های کارشناسی و دقیقی را به آنان ارائه دهیم.

وی در ادامه به برخی از فعالیت های انجام شده در شورای فرهنگی در این راستا و همچنین برنامه تقویم سال آینده اشاره کرد و حاضران در جلسه در این مورد به بحث و گفتگو پرداختند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران معاونت دانشجویی فرهنگی، در پایان جلسه دکتر محمدحسین صادقیان مدیر فرهنگی معاونت فرهنگی دانشگاه به ضرورت حضور هرچه بیشتر دانشگاه در جامعه اشاره کرد و گفت: دانشگاه می تواند نشاط اجتماعی در جامعه بوجود بیاورد که با همین هدف و با همکاری دانشکده های تغذیه و رژیم شناسی و فناوری های نوین پزشکی، در راستای بهبود تغذیه و بالابردن تولید ملی در حال فعالیت هستیم.

وی افزود: باید از فرصت های بوجود آمده برای انتقال مفاهیم به عموم جامعه و دانشجویان بهره ببریم تا بتوانیم با هجمه های فرهنگی مقابله کنیم و در این راستا تولید محتواهای مناسب، با ریشه های محکم علمی می تواند راهگشا باشد.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید