صدور مجوز تاسیس ۱۰ هزار و ۱۵۰ دهیاری در دولت یازدهم و دوازدهم

[ad_1]

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و مدیریت توسعه روستایی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با اشاره به صدور مجوز تاسیس ۳۷ هزار و ۱۱۸ دهیاری در کشور، تعداد مجوز صادر شده برای تاسیس دهیاری در روستاهای واجد شرایط در زمان دولت یازدهم و دوازدهم را ۱۰ هزار و ۱۵۰ دهیاری، معادل ۲۷ درصد کل مجوزهای صادر شده از ابتدای تاسیس دهیاری ها اعلام کرد.

به گزارش ایسنا،سید مجتبی شفیعی با بیان این مطلب گفت: بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، تعداد آبادی‌های دارای سکنه بالغ بر ۶۲ هزار آبادی است که ۲۰ میلیون و ۷۳۰ هزار و ۶۲۵  نفر جمعیت را در خود جای داده است که این رقم معادل با ۲۶ درصد از جمعیت کل کشور است.

وی افزود: از مجموع این آبادی‌ها در کشور ۳۹ هزار و ۴۶۵ روستا، که دارای ۲۰ میلیون و ۱۳۴ هزارو ۸۴۶ نفر جمعیت است، بالای۲۰ خانوار جمعیت دارند. از این تعداد تاکنون برای ۳۷ هزار و ۱۱۸ روستای دارای شرایط و مطابق با ماده (۲) قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری  و دستور وزیر محترم کشور، مجوز تاسیس دهیاری صادر و این روستاها از خدمات این نهاد برخوردار شده‌اند.

بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور، شفیعی در پایان گفت: به موجب قانون تاسیس دهیاری‌های خودکفا در روستاهای کشور، مصوب ۱۴ تیرماه سال ۱۳۷۷، وزارت کشور اجازه یافت تا نهاد عمومی و غیردولتی دهیاری را با شخصیت حقوقی مستقل در مناطق روستایی کشور راه‌اندازی کند و در راستای اجرای این قانون از سال ۱۳۸۲ تا کنون ۳۷ هزار و ۱۱۸  دهیاری در روستاهای بالای ۳۰ خانوار کشور راه‌اندازی شده است و ۹۴ درصد از جمعیت روستایی کشور تحت پوشش خدمات این نهاد واقع شده‌اند.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید