شهرستان بروجرد مقام اول سطح زیر کشت باغات در لرستان

[ad_1]

ایسنا/لرستان معاون سازمان و مدیر جهاد کشاورزی بروجرد گفت: شهرستان دارای مقام اول سطح زیر کشت باغات در لرستان است که محصولات با کیفیت آن به سراسر نقاط کشور صادر می‌شود.

عزت نباتی امروز هشتم تیرماه در جمع خبرنگاران با اشاره به این موضوع که بیش از یک‌چهارم باغات استان در شهرستان بروجرد با تنوع بیش از بیست محصول واقع شده است اظهار کرد: در بخش ریز میوه‌ها این شهرستان دارای حدود ۸۰۰ هکتار باغ گیلاس با متوسط تولید ۷ تن در هکتار و ۳۰۰ هکتار باغ آلبالو با متوسط تولید ۶ تن در هکتار است.

وی تصریح کرد: با توجه به دانش بومی و فنی باغداران منطقه گاهی رکورد عملکرد به ۲۰ تن در هکتار با رعایت ضوابط تولید محصول سالم می‌رسد که تولید محصولات سلامت محور باعث شده بروجرد در میان کارخانه‌داران و دارندگان صنایع تبدیلی و فرآوری نام آشنا و پرطرفدار باشد.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط مستعد آب و هوایی، میکروکلیمای مناسب، تولید محصولات با کیفیت، سطح مناسب دانش بومی و فنی باغداران موجب شده جای خالی صنایع تبدیلی و فرآوری کاملاً مشهود باشد که با توجه به سیاست‌های حمایتی و اجرایی جهاد کشاورزی در بخش توسعه پایدار روستایی، متقاضیان، تولیدکنندگان و باغدارانی که راغب به فعالیت در این بخش هستند می‌توانند از اعتبارات یارانه دار مناسبی که به این منظور در نظر گرفته شده است بهره‌مند شوند.

نباتی یکی از اهدافی که با جدیت به‌منظور مدیریت آب دنبال شده و جزو برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان ‌و شهرستان در حمایت از کشاورزان، باغداران و نسل آینده است را برنامه ۱۰۰۰ هکتار آبیاری تحت‌فشار، مناسب شرایط توپوگرافی و جغرافیایی منطقه اعلام کرده و با بیان اینکه اجرای این موضوع به‌صورت آبیاری ثقلی و کم فشار در چند نقطه از شهرستان در دستور کار قرار گرفته و به این وسیله درصدی از نگرانی باغداران و زارعین منطقه برای تأمین امنیت آب منتفی می‌شود.

وی ضمن تأکید بر لزوم تشکیل زنجیره تولید افزود: درصورتی‌که با توجه به پتانسیل شهرستان زنجیره تولید محصولات باغی در منطقه تشکیل شود خیز بلندی در زمینه ایجاد اشتغال در استان خواهیم داشت.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

Posted in متفرقه


Leave a Comment:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *