شرکت ماشین سازی تبریز در بلاتکلیفی قرار دارد

[ad_1]

ایسنا/آذربایجان شرقی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی گفت: در واگذاری واحدهای تولیدی و صنعتی، اهلیت و تخصص فرد نادیده گرفته می‌شود، به طوری که اکنون نیز شرکت ماشین سازی تبریز در بلاتکلیفی قرار دارد و اگر به موقع اقدام نشود دچار تنش و مشکلات در آینده خواهد شد.

حسین فتحی، یکشنبه هشتم تیر، در جلسه تبادل نظر بخش کارگری و بازنشسته استان با مجمع نمایندگان استان، با اشاره به وجود ۳۶ شهرک صنعتی در استان، گفت: ۱۷ ناحیه صنعتی در تبریز وجود دارد و ۲۵ هزار کارگاه نیز در استان فعالیت می‌کنند.

وی با بیان این‌که سه میلیون و ۲۲۲ هزار نفر معادل بیش از ۷۵ درصد جمعیت استان عضو تعاونی‌ها هستند، گفت: اگر سیاست گذاری‌ها و حمایت‌ها از تعاونی‌ها افزایش یابد، می‌تواند رضایت عمومی بین مردم ایجاد کند.

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: شعار ما این است که با تعاون می‌توان اشتغال و با اشتغال می‌توان رفاه ایجاد کرد. 

فتحی در خصوص اقدامات اداره کار استان در حوزه اشتغال، تشریح کرد: ۴۹ مجموعه کاریابی از سوی وزارت کار مجوز دریافت کرده‌اند و در سال گذشته، با استفاده از تسهیلاتی که برای ایجاد مشاغل خانگی، روستایی و مبارزه با کرونا در سال گذشته، ۲۲ هزار و ۲۰۰ نفر شغل جدید ایجاد کردند.

وی افزود: بر اساس تحلیل کارشناسان، برای تک رقمی کردن نرخ بیکاری استان باید ۵۰ هزار فرصت شغلی در سال ایجاد شود که در سال گذشته، ۲۷ هزار شغل جدید در استان ایجاد شد و برای سال‌جاری نیز ایجاد ۲۸ هزار فرصت شغلی هدف گذاری شده است.

وی با بیان این‌که یکی از ویژگی‌های بازار کار، وجود فارغ التحصیلان دانشگاهی است، گفت: بر اساس آمار مربوط به اوایل سال ۹۸، ۲۶۵ هزار نفر فارغ التحصیل در استان وجود دارد که ۶۱ هزار نفر از آن‌ها معادل ۱۸.۷ درصد بیکار بودند؛ این رقم از متوسط کشوری بیشتر بوده و در این رابطه نیازمند بازبینی سیستم آموزشی و تکیه بر مهارت آموزی هستیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان متذکر شد: نیروی بازار کار از مدرک تحصیلی بالا برخوردار بوده اما از نظر مهارت، سطح پایینی دارند.

وی افزود: دنیای کار و بازار کار هر لحظه در حال تغییر است، نیروی کار فراملی ظهور یافته و سیستم‌های حمایتی از نیروی کار در حال شکل گیری هستند، پس باید بازار کار نیز تغییر یابد.

وی متذکر شد: بازار کاری که اکنون برای جوانان کشور وجود دارد، متناسب نیاز آینده کشور نیست و این امر باید در مجلس پیگیری شود.

فتحی گفت: بیش از ۸۰ درصد تنش‌های کارگری مربوط به بحث مدیریتی بوده و حتی شاهد تغییرات مدیریتی در چندماه گذشته بودیم.

وی با اشاره به اهمیت مدیریت، اظهار کرد: نیروی کار شرکت بلبرینگ سازی تبریز با تغییر مدیریت نه تنها تثبیت شد، بلکه حقوق معوقه کارگران پرداخت و حتی ۵۳ نفر نیز به این مجموعه اضافه شدند.

وی افزود: شرکت‌های دیگری چون توسعه و گسترش آذربایجان و ماشین آلات صنعتی تراکتور نیز با تغییر مدیریت و با وجود همان تجهیزات وضعیت مطلوب‌تری پیدا کردند؛ این امر نشان می‌دهد که در بحث مدیریت دچار غفلت شده‌ایم.

انتهای پیام

[ad_2]

Source linkLeave a Comment:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *