ساخت دستگاهی با هدف رفع مشکلات چاه‌های تولیدی نفت و گاز

[ad_1]

عضو هیئت علمی پژوهشکده توسعه تکنولوژی دانشگاه شریف درباره ساخت دستگاه لوله مغزی سیار گفت: فناوری این دستگاه، یک فناوری چند رشته‌ای شامل مکانیک، برق، کامپیوتر و متالورژی است. جهاد دانشگاهی صنعتی شریف با سازماندهی بیش از ۵۰ نفر از محققین، کارشناسان و سازندگان نمونه ملی این دستگاه را تولید کرده است.

مهندس حسینعلی حاجیلو در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که تولید مداوم و پیوسته نفت و گاز مستلزم نگهداری و تعمیرات منظم چاه‌های نفت و گاز است، گفت: دستگاه لوله مغزی سیار به عنوان یک فناوری مدرن و استراتژیک در بخش بالادستی صنعت نفت با هدف رفع مشکلات چاه‌های تولیدی نفت و گاز و حفظ حجم تولید ابداع شده است.               

به گفته‌ی وی تاکنون این دستگاه از  شرکت‌های غربی با هزینه‌های بالا خریداری و وارد کشور می‌شده است.

 حاجیلو ادامه داد: دستگاه لوله مغزی سیار یا Coiled tubing unit عملیاتی همچون سیمانکاری جداره‌های چاه، حفاری توسط موتور درون چاهی، اسید زنی، تزریق نیتروژن، مشبک کاری و نصب مجرا بند در چاه‌های نفت و گاز را بر عهده دارد. این دستگاه در عملیات تکمیلی دکل حفاری و حفاری جهت دار نیز کاربردهای ویژه‌ای دارد.

عضو هیئت علمی پژوهشکده توسعه تکنولوژی دانشگاه شریف با بیان این که فناوری این دستگاه، یک فناوری چند رشته‌ای شامل مکانیک، برق،کامپیوتر و متالورژی است، افزود: جهاددانشگاهی صنعتی شریف با سازماندهی بیش از ۵۰ نفر از محققین، کارشناسان و سازندگان نمونه ملی این دستگاه را تولید کرده است. این دستگاه با حمایت شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی حفاری ایران تولید و در میادین مختلف آزمون های عملیاتی را با موفقیت سپری کرده است.           

وی خاطر نشان کرد: این دستگاه از شش بخش اصلی کنترل کابین، پاورپک، اینچکتور، ورک ریل، هوز ریل و فوران‌گیر تشکیل شده است که برای کاربری‌های خشکی روی دو تریلر ویژه جانمایی و به میادین نفت و گاز اعزام می‌شوند.

حاجیلو بیان کرد: دستیابی به این فناوری در راستای برنامه پنجم توسعه کشور و نقشه جامع علمی کشور در مدت سه سال انجام شده است، ان‌شاءالله ساخت و تولید این تجهیرات مطابق برنامه‌های دانش بنیان جهاددانشگاهی منجر به قطع وابستگی کشور در این خصوص خواهد شد. 

وی درباره رمز موفقیت جهاد دانشگاهی در پایداری گفت: علاوه بر فرهنگ مدیریت جهادی و اعتقاد به لزوم توسعه علمی کشور،  از دلایل اصلی موفقیت جهاد دانشگاهی توجه به نیازهای واقعی در بخش‌های مختلف صنعت و خدمات است. به عبارت دیگر، تمامی پژوهش‌هایی که در واحدها و پژوهشکده‌های مختلف این نهاد در کشور انجام می شود، پژوهش‌های کاربردی مبتنی بر رفع مشکلات فناورانه تقاضا محور است.

عضو هیئت علمی پژوهشکده توسعه تکنولوژی دانشگاه شریف افزود: به منظور اثربخشی بیشتر و بهتر فعالیت‌های این نهاد در حوزه‌های دانش‌بنیان و استراتژیک، رفع موانع موجود در قوانین و مقررات ضروری است. با توجه به خودگردانی مالی تمامی واحدها و پژوهشکده های جهاددانشگاهی و نیاز به حضور در مناقصات و فراخوان‌ها، اعطای گواهینامه صلاحیت پیمانکاری از طرف سازمان برنامه به بخش‌های مختلف این نهاد  مصداق بارز توسعه عدالت در تقسیم فرصت‌ها است.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید