راهکارهای رفع انحصار در صدور مجوز در بازار سرمایه

[ad_1]

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به دستور سازمان بورس برای  بازنگری در صدور مجوز کارگزاری بر ضرورت رفع انحصار در صدور مجوز تاکید کرد.

مجتبی توانگر در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: اگرچه هیئت مقررات زدائی، سازمان بورس را مکلف کرده تا دستورالعمل صدور مجوز کارگزاری را بازنگری کند، اما بیم آن می‌رود، انحصار در صدور مجوز کارگزاری، به لایه‌های پنهان دستورالعمل‌ها برود.

وی افزود: برای رفع انحصار در صدور مجوز در بازار سرمایه، اولا باید توجه داشت که مشکل فقط محدود به کارگزاران نیست و ثانیا چند راهکار وجود دارد؛ یکی از این راهکارها الزام سازمان بورس و اوراق بهادار به انتشار مجوزهای صادره، لغو شده، تمدید شده و افراد در صف صدور مجوز به تفکیک نهادهای مالی است.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: الزام سازمان بورس به راه اندازی «سامانه صدور مجوز» که متقاضی بتواند فرآیند درخواست خود را بطور شفاف در تمام مراحل مشاهده کند و همچنین الزام سازمان بورس به مطالعه و شناسایی عوامل محدودکننده ورود بنگاه‌ها به بازار خدمات نهادهای مالی و حذف آن از دیگر راهکارها در این زمینه است.

توانگر با تاکید بر ضرورت الزام سازمان بورس به راه اندازی «سامانه کارمزدهای رقابتی» نهادهای مالی برای رقابتی شدن قیمت خدمات در این بازار، گفت: تسهیل عرضه عمومی نهادهای مالی سهامی خاص برای بهره مندی عموم از منافع این نهادها و افزایش شفافیت و تشکیل کمیته و شعبه ویژه رسیدگی به شکایات علیه سازمان بورس در هیئت مقررات زدائی و دیوان عدالت اداری از دیگر راهکارهایی‌ است که جلوی انحصار در صدور مجوز در بازار سرمایه را خواهد گرفت.

انتهای پیام

[ad_2]

Source linkLeave a Comment:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *