درخواست کمک اتحادیه اروپا از ناتو برای عملیات “ایرینی” در لیبی

[ad_1]

اتحادیه اروپا خواستار کمک سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در انجام ماموریت دریایی‌اش در لیبی شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری “العربیه”، اتحادیه اروپا از ناتو خواست به خاطر تکمیل ماموریت دریایی‌ خود در لیبی مانند عملیات نظامی دریایی “ایرینی” با هدف ممانعت از واردات تسلیحات به خاک این کشور به آن کمک کند.

 ترکیه از سوی کشورهای مختلف به حمایت از شبه‌نظامیان تروریستی در لیبی، ارسال تسلیحات و اعزام مزدورانی به طرابلس متهم است.

لیبی از زمان برکناری معمر قذافی، دیکتاتور مخلوع شاهد دودستگی و جنگ و ناآرامی است و دو دولت یکی در غرب و دیگری در شرق بر این کشور سلطه دارند که هر یک تلاش دارد با شکست دیگری، کنترل کل کشور را در دست بگیرد. دولت اول از سوی سازمان ملل و ترکیه به رسمیت شناخته شده و دولت شرق لیبی هم از سوی برخی کشورها از جمله روسیه حمایت می‌شود.

اتحادیه اروپا در تاریخ ۳۱ مارس “عملیات ایرینی” را به اجرا درآورد که جایگزین “عملیات سوفیا” شد. عملیات پیشین روی نجات پناهجویان از دریای مدیترانه تمرکز داشت اما زمانی به پایان رسید که مقام‌های ایتالیایی از پذیرش قایق‌های حامل پناهجویان نجات یافته امتناع کرد. اتحادیه اروپا می‌گوید مهمترین وظیفه عملیات ایرینی اجرای کامل تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد در لیبی از طریق استفاده از حریم آبی، هوایی و تجهیزات ماهواره‌ای است.

پیشتر مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در روابط خارجی و سیاستگذاری امنیتی رایزنی درباره لیبی رایزنی کردند. در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: پامپئو و نماینده اتحادیه اروپا درباره ضرورت فوری برای توقف درگیری در لیبی، در بحبوحه وخامت دخالت خارجی و راه‌هایی که “عملیات ایرینی” اتحادیه اروپا می‌تواند به بهترین نحو از اجرای تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد حمایت کند، رایزنی کردند. 

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید