دانشگاه علوم اسلامی رضوی باید نیازهای فکری آستان قدس را برطرف کند

[ad_1]

ایسنا/خراسان رضوی رییس دانشگاه علوم اسلامی رضوی گفت: دانشگاه علوم اسلامی رضوی در درجه اول باید نیازهای فکری و علمی آستان قدس را برآورده و نیروهایی را تربیت کند که در حوزه صلاحیت دانشگاه قرار می‌گیرند.

حجت‌الاسلام سید حسن وحدتی شُبیری امروز ۲۵ شهریور ماه در نشست خبری که به مناسبت آغاز سال تحصیلی در تالار شیخ بهایی دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه علوم اسلامی رضوی چند ویژگی دارد. اولین ویژگی آن این است که منتسب به امام رضا (ع) و آستان مقدس است و طبعا باید فعالیت‌های دانشگاه رنگ و بوی امام رضایی داشته باشد. دومین ویژگی آن این است که در بستر حوزه علمیه‌ای که بیش از سیصدوپنجاه سال قدمت دارد شکل گرفته است.

وی افزود: مدرسه میرزا جعفر و مدرسه خیرات خان، دو مدرسه‌ای هستند که  علما و شخصیت‌هایی از هند آمدند و این دو مدرسه را در کنار بارگاه حضرت ثامن الحجج شکل دادند و برای آن‌ها موقوفاتی‌ در نظر گرفتند که از نظر اقتصادی بر منابعی پایدار استوار باشد. در زمان پهلوی چراغ این دو مدرسه به تدریج خاموش شد. بعد از پیروزی انقلاب این دو مدرسه بازسازی شد، استحکام بنا پیدا کرد و با ساخته شدن چند ساختمان میان این دو مدرسه آن‌ها بهم متصل شدند و مجموعه‌ فاخری تشکیل داد که اسم آن را دانشگاه علوم اسلامی رضوی قرار دادند. ‬

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی خاطرنشان کرد: ویژگی سوم دانشگاه ما این است که یک دانشگاه بخشی است و با دانشگاه‌های دولتی مانند فردوسی و تهران متفاوت است. متعلق به استان قدس است و طبعا باید در درجه اول نیازهای فکری و علمی آستان قدس را برآورده و نیروهایی را تربیت کند که در حوزه صلاحیت دانشگاه قرار می‌گیرند. برای نمونه اگر استان قدس نیاز به خطیب و منبری دارد این دانشگاه می‌تواند برنامه ریزی علمی کند تا خطبایی را تربیت  کند که هم به لحاظ محتوی بتوانند منبرهای فاخری را ایجاد کنند و هم به لحاظ شکل با مهارت سخنوری آشنا باشند. رشته‌هایی مانند فقه را  داریم که می‌توانیم با هدف‌گیری نیازهای شرعی مردم آن‌ها را تربیت کنیم. 

وحدتی شبیری بیان کرد: پس از برآوردن نیازهای آستان قدس ما می‌توانیم نیازهای حوزه علمیه و نظام را برآورده کنیم. حوزه علمیه به قله‌های دانش فقه نیاز دارد که این کار در راستای فعالیت‌های نظام دانشگاه علوم اسلامی رضوی قرار دارد. وابستگی این دانشگاه به بیت رهبری و اینکه متعلق به آستانه است و آستانه مقدسه هم تحت اشراف مقام معظم رهبری است. ما تلاش کردیم تا راهبردهای علمی مقام معظم رهبری را در اولویت و تابلوی فعالیت خود قرار دهیم. ما مهم‌ترین راهبردهای علمی رهبری را مطالعه کردیم و به نظر ما در راس همه راهبردهای ایشان تمدن نوین اسلامی است. اگر بنا باشد نرم افزار تمدن نوین اسلامی تهیه شود بهترین جا دانشگاه علوم اسلامی رضوی است. 

دانشگاه رضوی باید برای ارتقا معنوی زائر برنامه ریزی کند

وی با اشاره به اینکه آستان قدس بزرگترین موقوفه دنیاست، افزود: وقف نهادی است که می‌تواند در هر برهه مشکلات آن زمان را حل کند. ما می‌توانیم برنامه ریزی و تشویق کنیم، واقفین، خیرین و نیکوکاران را تا در مسیر وقف دارایی خود را تا ابد برای خودشان ذخیره کنند، زیرا وقف صدقه جاریه و مانند یک رودخانه تا ابد در جریان است. یکی از عناصر مهم تمدن نوین اسلامی وقف و احسان است و ما مرکز وقف را تشکیل دادیم.  برای اینکه نیازهای آستان قدس به تحقیقات و پژوهش‌های علمی را برآورده کنیم، کارگروه زیارت را در دانشگاه تشکیل دادیم. دانشگاه رضوی باید برای ارتقا معنوی زائر برنامه ریزی کند. 

وی خاطرنشان کرد: زائران طبقات مختلفی هستند و این افراد باید پایگاهی داشته باشند که نیازهای معنوی آن‌ها متناسب با سطح تفکر آن‌ها فراهم شود. ما می‌توانیم حلقه‌های معرفت را برای زائران فرهیخته امام رضا با سطوح عالی‌تر برنامه‌ریزی کنیم. از لحاظ فرهنگی ما مبلغانی را تربیت کردیم که اولویت آن‌ها این است که خدمات خود را صرف مناطق حاشیه‌نشین و ضعیف‌نشین شهر کنند. موقوفاتی‌ در آستان قدس هست که می‌توان از آن‌ها برای رفع نیاز افراد ضعیف شهر و حتی خارج از شهر مشهد استفاده شوند. در این زمینه باید نیات واقفین بررسی شود، مطالعه علمی کنیم و با سازمان های اوقاف که می‌توانند این موارد را اجرایی کنند مشورت کنیم تا صرفا درمانگاه یا بیمارستان نزنند. 

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی ادامه داد: به زودی با پشتیبانی تولیت آستان قدس یک هسته حوزوی تشکیل خواهیم داد که در آنجا با نظارت و برنامه‌ریزی‌های لازم، مجتهدینی آگاه به زمان که بتوانند نیازهای جمهوری اسلامی را در داخل و خارج از کشور تامین کنند تربیت کنیم.  نیازمندیم رئیس قوه قضائیه اطلاعات و عضو فقیه شورای نگهبان  مجتهد باشند. دانشگاه علوم اسلامی رضوی جای خوبی برای این مسئله است. تمام رشته‌های برگزار شده در دانشگاه علوم اسلامی رضوی تنها با مجوز وزارت علوم برگزار می‌شوند، موافقت وزارت علوم درحال حاضر با پنج رشته مرتبط با مدیریت وقف انجام شده، اما به صورت تدریجی اجرایی خواهند شد. در رشته مدیریت اجرایی وقف کسانی تربیت خواهند شد که با اقتصاد، فقه، حقوق و حوزه مدیریت وقف آشنا هستند و می‌توانند کادر مورد نیاز آستان قدس را فراهم کنند. 

وحدتی شبیری با اشاره به اینکه یکی از راهبردهای مورد تاکید رهبری مرجعیت علمی است، اظهار کرد: ما نمی‌توانیم در تمام حوزه‌های آموزشی مرجعیت علمی پیدا کنیم اما در برخی حوزه‌ها صلاحیت داریم تا ورود کنیم و نه تنها در دنیای اسلام بلکه در دنیای دانش عرض اندام کند. از جمله این حوزه‌ها می‌توان به حوزه حکمت هنر اسلامی، حوزه وقف و حوزه زیارت که می‌توانیم اطلاعاتی را به دنیا عرضه کنیم اشاره کنیم.  ما مرکز مهارت‌آموزی را در دانشگاه تاسیس کردیم که در این مرکز دفاتر مطالعاتی را توسعه خواهیم داد. 

وی خاطر نشان کرد: همچنین در مرکز مهارت آموزی، بدون نیاز به ایجاد رشته تحصیلی دوره‌های کوتاه مدت برای عموم دانشجویان و طلاب قرار می‌گیرد. اساس این مرکز برای دانشجویان خود دانشگاه علوم اسلامی رضوی است اما اگر طلبه‌ای هم علاقه‌مند باشد می‌تواند شرکت کند. برای مثال دوره‌هایی مانند مهارت منبر، احکام، مداحی و… . مداحان ما علاوه بر صدای خوب باید با معارف اسلامی آشنا باشند و با روایات انس بگیرند تا در زمان مقتل خوانی آن‌ها را صحیح بخواند. در شرایط کرونا در این مرکز دوره مداحی و برخی آموزش‌های دیگر به صورت مجازی ارائه شده است.

پررنگ شدن حضور دانشجویان در ترم جاری

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی با اشاره به اینکه در ترم گذشته آموزش دانشگاه کاملا به صورت مجازی بوده است،  بیان کرد: بنا داریم در ترم جاری کمی حضور دانشجویان و اساتید را پررنگ‌تر کنیم. در ترم گذشته هفته‌ای ۳۰۰‪ کلاس مجازی تشکیل داده می‌شد و این ترم هم این روند ادامه خواهد یافت اما مقداری هم فعالیت را پررنگ‌تر خواهیم کرد. طرحی به نام پژوهانه داریم که طبق آن از فعالیت‌های علمی دانشجویان و متناسب با امکانات موجود از سوی آستانه مقدسه پشتیبانی مالی خواهیم کرد. در سیستم مجازی سامانه الکترونیکی دانشگاه فردوسی این ترم به کمک ما آمده است و امیدواریم موفقیت بیشتری نسبت به ترم گذشته داشته باشیم و به تدریج با رفع نقایص آموزش مجازی را گسترش دهیم

پایان‌نامه‌های تحصیلات عالی را جهت دهی کرده‌ایم

وحدتی شبیری اظهار کرد: پایان نامه‌های تحصیلات عالی را جهت‌دهی کرده‌ایم، دفتر مطالعات پژوهشی ما نظام موضوعی و طرح‌های جامعی را فراهم کرده است و به تدریج به سمتی می‌رویم که سبقه پژوهشی پایان‌نامه‌ها قوی‌تر شود و از آن‌ها مقاله علمی استخراج شده و به چاپ برسند. کرسی‌های علمی از ترم پیش در دانشگاه برگزار می‌شود و با هماهنگی که با سازمان حرم داشتیم کرسی‌های علمی‌_ترویجی در حرم برگزار خواهد شد تا عموم زائران از آن‌ها استفاده کنند. حرم فقط برای زیارت نیست و باید کارکرد فرهنگی هم داشته باشد. در این صورت زائران فرهیخته ما می‌توانند بیشتر در این فضاها حضور پیدا کنند و شبهات خود را رفع کنند.

با مبلغان مسلط به زبان خارجه، می‌توانیم سخن اهل بیت را به دنیا برسانیم

وی خاطر نشان کرد: یک مرکز زبان آموزی در دانشگاه تاسیس کردیم و در ترم پیش رو فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. زبان انگلیسی در گذشته مورد توجه بوده اما به صورت سازمان یافته و با این هدف که مبلغانی تربیت کنیم که مسلط به زبان‌های خارجه باشند نبود. در حال حاضر ۸۰ مبلغ زبان‌دان در دانشگاه داریم و توسعه خواهند یافت. زبان روسی، آلمانی، اسپانیولی و پرتغالی که هرکدام ساحت‌های گسترده‌ای را در دنیا به خود اختصاص دادند و اگر بتوانیم مبلغانی مسلط به زبان خارجه تربیت کنیم سخن اهل بیت را به همه نقاط دنیا خواهیم رساند.

وی با بیان اینکه زمان شروع ترم تحصیلی دانشگاه علوم اسلامی رضوی از ۲۹ شهریور ماه خواهد بود، افزود: در زمان کرونا فرصتی دست داد. آستانه مقدسه و سازمان حریم حرم به ما کمک کردند تا مرمت‌هایی در نقاط مختلف، گوشه و فضاهای دانشگاه، در مدرسه میرزا جعفر و هم مدرسه خیرات خان داشته باشیم و استحکام بنا را تقویت کنیم. از آغاز شرایط کرونا تمام خوابگاه ‌ها تعطیل بوده اند و تحصیل را به صورت مجازی برگزار کردیم. تعداد دانشجویان دانشگاه علوم اسلامی رضوی حدود هزار و ۲۰۰ دانشجو است. از آغاز شروع کار دانشگاه علوم اسلامی خراسان رضوی دانشجویان بین ‌الملل حضور داشتند، ما از چین افرادی را داشتیم که در اینجا تحصیل کردند و الان فارغ التحصیل شدند و در کشور خود تبلیغ می‌کنند.‬

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی خاطر نشان کرد: در برهه‌ای ۶۰ نفر از سوریه و طبق درخواست رئیس جمهور سوریه بشار اسد و موافقت مقام معظم رهبری دانشجویانی داشتیم. این دانشجویان شروع به تحصیل کردند، به کشور خود بازگشتند و در جریان جنگ با داعش کمک‌های فراوانی ارائه کردند. به طوری که فرماندهان سپاه قدس به صورت مکتوب از ما بابت خدمات خوب تربیت شدگان این دانشگاه تشکر کردند. از کشورهای افغانستان، پاکستان و آفریقا نیز دانشجویانی داشتیم. درحال حاضر ۱۲ دانشجوی سوری داریم که در دوره دکتری تحصیل می‌کنند. ما به دنبال این هستیم که برنامه جذب و تربیت دانشجوی بین الملل را به صورت مدون درآوریم. ما امکان ارائه خدمات برای همه کشورهای دنیا را نداریم، بلکه چند منطقه را هدف قرار می‌دهیم، متمرکز بر آن‌ها کار می‌کنیم تا مبلغین دینی را با مدارک رسمی وزارتی تربیت کنیم و به آن کشورها اعزام کنیم. 

برگزاری کنکور اختصاصی دانشگاه علوم اسلامی رضوی در ۲۰ نقطه کشور 

وحدتی شبیری اظهار کرد: دانشگاه علوم اسلامی رضوی در پنج رشته در دوره کارشناسی، شش رشته در دوره دکتری و یازده رشته در کارشناسی ارشد پذیرش دارد. این دانشگاه کنکور اختصاصی خود را دارد که امسال در ۲۰ نقطه کشور در سه سطح و در رشته‌های مختلف برگزار شد. با کمک جهاددانشگاهی  امکانات لازم برای رعایت بهداشت و نکات مهم فراهم شد. نتایج کنکور توسط بخش جذب و گزینش دانشگاه بدست خواهد آمد، جدای از کنکور اختصاصی از پذیرفته شدگان یک مصاحبه و تحقیقات محلی نیز خواهیم داشت. به احتمال زیاد با توجه به شرایط کرونا مصاحبه‌ها به صورت مجازی باشند.

وی بیان کرد: تعداد داوطلبان کنکور حدود ۳ هزار و ۵۰۰‪ نفر بوده است. خوابگاه را اصولا بنا نداریم تا در ترم جاری باز کنیم و اصل را بر باز نشدن خوابگاه‌ها گذاشته‌ایم. دانشجویانی که محل زندگی آن‌ها مشهد است می‌توانند به صورت حضوری به دانشگاه مراجعه کنند، به صورت استثنا و برای مثال برای دانشجویانی که رساله دکتری دارند و منابع مناسب در محل زندگی آن‌ها موجود نیست با تمهیدات انجام شده خوابگاه‌هایی را به صورت خیلی محدود برای دانشجویان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی فراهم خواهیم کرد.‬.

نباید نگاهی انتقام جویانه به مجرمین داشته باشیم

وحدتی شبیری با اشاره به اینکه وقف ترمیمی نهادی است که آغاز به کار آن توسط دانشگاه علوم اسلامی رضوی شروع شد، خاطر نشان کرد: در مباحث حقوقی ما عدالت ترمیمی نیز داشته‌ایم، که معتقد است به مجرمین نباید نگاهی انتقام جویانه داشته باشیم و حکومت نباید مجرمین را به شکل انسان‌هایی ببیند که باید از جامعه حذف شوند. حکومت باید نگاهی الهی به انسان‌هایی که جایز الخطا هستند و مرتکب جرم می‌شوند داشته باشد. با این نگاه دانشگاه نهاد وقف ترمیمی را ایجاد کرد. می‌توان از وجوهات متعلق به امام زمان، موقوفات و… برای رفع مشکلات مردم استفاده کرد. اگر ما می‌توانیم باید با توسعه نهادهای مردمی بار دستگاه قضایی را کم کنیم و اشخاص را از رفتن به زندان و حبس کشیدن فقط به دلیل بدهی مالی نجات دهیم. 

افزایش بار دستگاه قضایی مانع از دقت کافی قضات بر پرونده‌ها می‌شود

وی با اشاره به اینکه تاکید ریاست قوه قضائیه  بر  قضازدایی است، ادامه داد: به این معنا که تا حد امکان مداخله حاکمیت در نزاع‌ها و اختلافات بین مردم را کاهش دهند و اختلافات را با عالمان فرهیخته، ائمه جماعت و داوری درست آن‌ها رفع کنند. متاسفانه با افزایش بار دستگاه قضایی مانع از دقت کافی قضات بر پرونده‌ها می‌شود.

سواد رسانه یکی از مهم‌ترین مسائل در جامعه امروز است

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی اظهار کرد: مرکز تبلیغ دانشگاه در دو جهت تبلیغ سنتی، که همان منبر و خطابه است و در جهت تبلیغ نوین یعنی تولید کلیپ‌ها و محصولات فرهنگی در فضای مجازی عمل می‌کنند. هسته‌ای در این زمینه شکل گرفت و به دنبال این هستیم که تاجایی که این فعالیت‌ها به درس دانشجوها آسیبی نزند، آن‌ها را با این فضاهای ارتباطی جدید آشنا کنیم. دفتری نیز برای مطالعه رسانه خواهیم داشته باشیم تا تمام دانشجویان ما بتوانند دوره‌های سواد رسانه را بگذرانند، زیرا سواد رسانه یکی از مهم‌ترین مسائل در جامعه امروز است به خصوص کسانی که از دانشگاه علوم اسلامی رضوی فارغ التحصیل می‌شوند زیرا این افراد جزو فرهیختگان و مسئولان آینده جامعه جمهوری اسلامی هستند.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید