خواستار تداوم همکاری‌های همه‌جانبه و تحکیم روابط با ایران هستیم

[ad_1]

ایسنا/گیلان استاندار ساراتوف گفت: علیرغم محدودیت های موقتی ناشی از شیوع کرونا، استان ساراتوف خواستار تداوم همکاری‌های همه‌جانبه و تحکیم روابط با ایران است.

والری رادایف در ارتباط تصویری با استاندار گیلان با بیان اینکه علیرغم محدودیت های موقتی ناشی از شیوع کرونا، استان ساراتوف خواستار تداوم همکاری‌های همه‌جانبه و تحکیم روابط با ایران است، اظهار کرد: استان گیلان از جایگاه ویژه ای نزد ما برخوردار است و روابط دو استان نیز سابقه طولانی دارد و معتقدم زمان آن رسیده که سطح روابط را بصورت حقوقی گسترش دهیم و تفاهم نامه همکاری امضا کنیم.

وی با اشاره به اینکه با پیشنهاد انعقاد قرارداد خواهرخواندگی رشت و ساراتف روسیه موافق هستم و حمایت می کنم، گفت: ظرفیت های متعددی در ساراتوف برای تحکیم روابط تجاری و اقتصادی وجود دارد که از جمله آنها اجرای پروژه مشترک برای افتتاح خانه تجاری ایران است که این ابتکار مورد حمایت سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه نیز قرار گرفت و هم اکنون به دنبال یافتن فضایی مناسب برای اجرای این پروژه هستیم .

استاندار ساراتوف خاطرنشان کرد: یکی دیگر از محورها و چشم اندازهای خوب برای توسعه همکاری دو استان و دو کشور؛ استقرار شرکت‌های تولیدکننده محصولات کشاورزی ساراتوف در منطقه آزاد انزلی است و بزرگترین تولیدکنندگان محصولات‌کشاورزی این استان می‌توانند در این منطقه تجاری حضور داشته باشند.

وی از آمادگی ساراتوف برای جذب سرمایه‌گذاران ایرانی در این استان خبر داد و گفت: آن دسته از سرمایه گذاران که تمایل به فعالیت در استان ما را داشته باشند، حمایت و به آنان ارائه تسهیلات برای اجرای پروژه را پیشنهاد می دهیم.

استاندار ساراتوف اضافه کرد: در آینده، منطقه ویژه اقتصادی در ساراتوف با برخورداری از فنآوری پیشرفته برای نیازهای فضانوردی، آب، برق، گاز و انرژی ایجاد می‌شود که این منطقه ویژه دارای سه بخش بوده و امکان انتخاب مناسب ترین فضا برای استقرار بنگاه های تولیدی با توجه به الزامات فنی و لجستیکی را ارائه می‌کند و هم اکنون قابلیت پذیرش پروژه ها را دارد.

وی تصریح کرد: چشم اندازهای خوبی برای توسعه همکاری های فرهنگی و آموزشی با گیلان داریم زیرا می‌دانیم دانشگاه گیلان یکی از بزرگ‌ترین مراکز آموزش عالی ایران است که جایگاه بالایی در حوزه های فنی و علوم انسانی دارد.

استاندار ساراتوف با ابراز علاقمندی برای اجرای تحقیقات علمی مشترک گفت: فعالیت های علمی و اجرای تحقیقات مشترک می تواند بنایی برای گسترش همکاری بین دانشگاه های دو استان باشد.

رادایف همچنین به ظرفیت و امکانات خوبی که در زمینه گردشگری در این استان وجود دارد، اشاره کرد و گفت: در جهت تدوین برنامه های گردشگری ویژه برای ساکنان ایران آمادگی داریم و پیشنهادات شما را در این خصوص پذیرا هستیم.

وی با بیان اینکه به دنبال تحکیم روابط سیاسی و اقتصادی هستیم، از استاندار گیلان خواست پس از رفع محدودیت های ناشی از شیوع کرونا، در راستای آشنایی با ظرفیت های استان ساراتوف، به این منطقه سفر کند.

پروژه های مشترک شیلاتی در خصوص تکثیر و پرورش انواع ماهیان بین دو استان اجرا شود

ارسلان زارع استاندار گیلان نیز در این ارتباط به معرفی گیلان و توانمندی  های این استان اشاره و اظهار کرد: گیلان در شمال ایران و در جنوب دریای خزر واقع شده و از طریق دریای خزر و رود ولگا، با ساراتوف راه آبی دارد.

وی ساراتوف را از استان‌های مهم روسیه و گیلان را هم از استان‌های مهم ایران ذکر کرد که با روسیه ارتباط دارد و ادامه داد: موضوعات زیادی وجود دارد که می توانیم بر اساس آنها مناسبات اقتصادی و تجاری دو استان را گسترش و توسعه دهیم.

زارع با اشاره به عضویت ایران در اتحادیه اقتصادیه اوراسیا، پیشنهاد داد طرفین با افزایش مبادلات تجاری، از مزایای این اتحادیه استفاده بیشتری کنند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین پیشنهاد می شود با توجه به ظرفیت های ویژه گیلان در خصوص مزایای طبیعی و پتانسیل های منحصربفرد جغرافیایی، پذیرش گردشگران و بوم‌گردان از مناطق مختلف روسیه با همکاری آژانس های مسافری بخش خصوصی افزایش یابد.

استاندار گیلان به منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی بعنوان تنها منطقه آزاد حاشیه دریای خزر اشاره و اضافه کرد: بندر ساراتوف از طریق رود ولگا و دریای خزر، به منطقه آزاد راه دارد و با استفاده از این شبکه حمل و نقل دریایی می‌توان تجارت بین دو منطقه را افزایش داد و از مزیت های منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی استفاده کرد.

وی با اشاره به برگزاری هر ساله اجلاس شورای بین المللی همکاری های تجاری اتاق‌های بازرگانی و صنعت کشورهای منطقه دریای خزر (ICBC) به تناوب در یکی از شهرهای ایران یا روسیه گفت: اتاق های بازرگانی گیلان و ساراتوف، در برگزاری اجلاس آن نقش موثری دارند و لازم است برای تقویت این تشکل تجاری – اقتصادی، حمایت های لازم صورت گیرد.

زارع با یادآوری اینکه گیلان تاکنون چندین بار نمایشگاه توانمندی های اقتصادی و صنعتی ایران را در استان های مختلف روسیه برپا کرده، خاطرنشان کرد: استانداری گیلان آمادگی دارد مساعدت لازم را به طرف روسی برای برپایی نمایشگاه توانمندی های تجاری و صنعتی آن کشور در شهر رشت و یا منطقه آزاد انزلی داشته باشد.

وی ادامه داد: تمایل داریم تاجران و بازرگانان ما بدون واسطه و مستقیم با هم در ارتباط باشند و بدین منظور پیشنهاد می شود تبادل هیأت های تجاری بین دو استان افزایش یابد.

استاندار گیلان همچنین این آمادگی را اعلام کرد که گیلان محصولات کشاورزی، سبزیجات، میوه جات و مصالح ساختمانی به ساراتوف صادر کند و گفت: این آمادگی نیز وجود دارد که محصولاتی مانند غلات، ذرت، روغن، گوشت گاو و گوسفند را از سارتوف وارد کنیم.

زارع افزود: همچنین آمادگی داریم برای صادرات مجدد کالاهای روسیه و استفاده از خاک ایران به عنوان ترانزیت به کشورهای دیگر مانند عراق، افغانستان و سوریه به طرف روسی مساعدت کرده و اجرای این پیشنهاد هم به سود روسیه و هم به سود ایران است.

وی با اشاره به ظرفیت سرای تجاری ایرانیان درآستراخان ادامه داد: آمادگی لازم در خصوص راه اندازی بازارچه عرضه مستقیم محصولات کشاورزی ایران در ساراتوف وجود دارد.

استاندار گیلان ادامه داد: با توجه به حاصلخیز بودن زمین های کشاورزی ساراتوف، پیشنهاد می شود امکان کشت و تولید محصولات کشاورزی استان و کشت گلخانه ای از سوی شرکت های گیلانی (تولید محصولات فراسرزمینی) در آن استان مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد.

وی با اشاره به آب فراوان در ساراتوف، این پیشنهاد را مطرح کرد که امکان پرورش ماهی از سوی شرکت های گیلانی در آن استان مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد و گفت: گیلان این آمادگی را دارد از ساراتوف ، تخم چشم زده ماهیان سردآبی وارد و خاویار تاس ماهیان پرورشی را به آن استان صادر کند.

استاندار گیلان افزود: با توجه به وجود مراکز تحقیقات شیلاتی در گیلان، پیشنهاد می شود پروژه های مشترک شیلاتی در خصوص تکثیر و پرورش انواع ماهیان بویژه تاس ماهیان توسط مراکز تحقیقاتی دو استان اجرا شود.

زارع ادامه داد: استانداری گیلان پیشنهاد می کند مذاکرات لازم برای انعقاد تفاهمنامه خواهرخواندگی بین شهرهای رشت و ساراتوف انجام پذیرد.

وی با دعوت از استاندار ساراتوف برای سفر به گیلان با همراهی هیأت رسمی گفت: با توجه به اینکه تاکنون از ساراتوف در دو مرحله هیأت رسمی به گیلان سفر کرده اند، آمادگی اعزام هیأتی بلندپایه از مدیران ارشد تجاری و اقتصادی گیلان برای آشنایی با توانمندی های استان ساراتوف و مذاکره با همتایان روسی را داریم.

استاندار گیلان با ابراز خرسندی از انجام این مذاکره، پیشنهاد ادامه‌دار بودن این ارتباطات را مطرح و اظهار امیدواری کرد که نتیجه اقدامات منجر به افزایش مبادلات تجاری ایران و روسیه شود.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید