تمرکز زدایی از سیاست‌های سال جاری انجمن‎های ادبی استان خراسان رضوی

[ad_1]

ایسنا/خراسان رضوی دبیر انجمن‎های ادبی استان خراسان رضوی گفت: سیاست امسال سعی در تمرکز زدایی برنامه‎های ادبی است؛ در مناسبت‎های مختلف فرهنگی تقویم کشور در شهرستان‌های خراسان رضوی بیش از 30 مراسم ادبی بزرگ شامل جشنواره‎های شعر و داستان، همایش‎ها و بزرگداشت‌‏های مفاخر و مشاهیر با مشارکت ادارات و نهادهای مربوطه و با هدف آموزش، انتقال تجربه، استعدادیابی و پاسداشت زبان فارسی برگزار خواهد شد.

حمید عشقی اظهار کرد: در راستای حمایت از حوزه شعر و ادب شهرستان‌های خراسان رضوی سیاست تمرکز زدایی برنامه‎های ادبی و فرهنگی در دستور کار قرار گرفته است، توجه به برگزاری برنامه‎های مهم فرهنگی در دیگر شهرستان‌ها نکته بسیار مهم و حائز اهمیت و نشان دهنده ظرفیت‌های بسیار گسترده‌ در شهرستان‎هاست.

وی مطرح کرد: با وجود اینکه عمده برنامه‌های فرهنگی ادبی استان در مشهد برگزار می‌شود، ولی از سال قبل با مشارکت ادارات شهرستان‌ها و انجمن‌های ادبی فعال در کاشمر، نیشابور، تربت‌‏جام، تربت‌حیدریه و تایباد برنامه‌‏های متنوع و باشکوهی برگزار گردید که با استقبال مردم و ادب دوستان روبه‌رو شد.

عشقی ادامه داد: از مهم‌ترین علل عدم برگزاری برنامه‎های ادبی در شهرستان‌ها نبود اعتبار اختصاصی برای شعر و ادب است، اکنون کلیه برنامه‌‏ها زیر نظر معاونت فرهنگی وزارت برگزار می‎شوند و این موجب شده سهم بسیار ناچیزی از اعتبارات نصیب شعر و ادبیات استان شود.

وی بیان کرد: امیدوارم با تاسیس اداره شعر و ادب در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تخصیص اعتبار ویژه در این حوزه، مشکلات برطرف گردد.

در این مراسم رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر گفت: به مناسبت سوم خردادماه سالروز فتح خرمشهر و روز ایثار، مقاومت و پیروزی، شب شعر محراب سرخ یادمان شهدای شهرستان در محل هیئت مذهبی حیدری برگزار گردید.

علی توکلی عنوان کرد: در این شب شعر شاعرانی از شهرستان‌های کاشمر، خلیل‎آباد و بردسکن حضور داشتند. با توجه به وجود بیماری کرونا این مراسم فرهنگی از طریق بستر فضای مجازی به صورت زنده پخش شد.

وی گفت: این اولین شب شعر در سطح استان خراسان است که به صورت زنده در فضای مجازی پخش می‌شود، در این شب شعر 12 نفر از شاعران آثار خود را با موضوع پاسداشت رشادت‌های رزمندگان، مقاومت، ایثار و شهادت و نقش دفاع مقدس در تداوم حفظ آرمان‎های انقلاب قرائت نمودند.

توکلی مطرح کرد: اعتلای فرهنگ ایثار و فداکاری، انتقال حماسه‌ها و ارزش‎های جنگ تحمیلی با زبان ادبیات و هنر به عنوان ابزار مهم، حیاتی و تاثیر گذار به نسل‎های امروز و آینده، فعال‎سازی جریان تولید شعر دفاع مقدس و حماسه فتح خرمشهر، زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس از جمله اهداف برگزاری این شب شعر است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر  5 انجمن ادبی فعال در سطح شهرستان داریم، باید فاصله ایجاد شده بین شاعران کمتر و همگرایی بیشتر گردد.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید