تسلیت عاملی به مناسبت درگذشت آیت الله تسخیری

[ad_1]

سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی طی پیامی درگذشت آیت‌الله محمدعلی تسخیری عالم برجسته و مشاور جهان اسلام رهبر معظم انقلاب را تسلیت گفت.

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، مشروح این پیام به شرح ذیل است:

إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ إِلَی یَوْمِ الْقِیَامَةِ

درگذشت آیت‌الله تسخیری عالم متفکر برجسته جهان اسلام که عمر خود را برای وحدت امت اسلامی مصروف داشت را به مقام معظم رهبری، جهان اسلام و همه اندیشمندان و آزادگان ادیان الهی تسلیت عرض می‌کنم.

این عالم گران‌قدر که  به تعبیر حکیم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای”عالم مجاهد و زبان گویا اسلام و تشیع” بود از شخصیت‌های ممتاز و به بیانی منحصر بود که شهرت او جهانی و در جهان اسلام و بلکه جهان ادیان محبوبیتی ویژه و برگزیده داشت. او را دوست داشتند و الحق دوست‌داشتنی بود، چون از اخلاق نبوی و سیره اهل‌بیت علیهم‌السلام به‌وفور بهره‌مند بود و عالمی بی حاشیه و پرثمر بود و در دوران عمر بابرکت خود در راه نشر علوم اسلامی و ترویج معارف اهل‌بیت(ع) اهتمام ورزید و از پیشگامان وحدت و اتحاد مسلمانان در جهان اسلام بود و فعالیت‌های زیادی را در راه تقریب مذاهب اسلامی و بلکه همدلی و همکاری در میان اندیشمندان ادیان الهی انجام داد.

آیت‌الله تسخیری از یاران نزدیک امام بزرگوار(ره) و رهبر معظم انقلاب و همواره پشتیبان انقلاب اسلامی بود که شجاعانه و باهمت والا در عرصه‌های گوناگون علمی، اجتماعی و سیاسی کشور نقش‌آفرینی کرده و خدمات بسیار ارزنده‌ای را به‌نظام مقدس جمهوری اسلامی تقدیم کردند، از نمایندگی مجلس خبرگان در ادوار مختلف، تا مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام، ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دبیر کل مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، همیشه در قامت یک عالم ربانی و شخصیت انقلابی و مردمی در راه اعتلای اسلام و انقلاب تلاش کردند. این عالم خستگی‌ناپذیر که عماد تقریب مذاهب بودند تا آخرین روزهای عمر شریف خود علی‌رغم بیماری و کهولت سن در جلسات به‌صورت فعال حضور مؤثر و راهگشا داشتند.

آیت‌الله تسخیری از مدافعان آرمان‌های مکتب اهل‌بیت(س) بود که برای معرفی صحیح تشیع به جهان اسلام تلاش بی‌وقفه داشت و به معنای حقیقی سفیر جمهوری اسلامی ایران در جهان اسلام بود و در میان علما و اندیشمندان جهان اسلام و سایر ادیان الهی از احترام و جایگاه ویژه‌ای برخوردار بود که حضورشان در نشست‌های ملی و بین‌المللی مایه دلگرمی همگان بود.

تألیف نزدیک به ۵۰ کتاب و ۳۵۰ مقاله در موضوعات گوناگون که بسیاری از آن‌ها به زبان‌های مختلف ترجمه‌شده است نشان از شخصیت اثرگذار و برجسته علمی ایشان، در بین جامعه حوزوی و دانشگاهی است و ایشان علاوه بر فقه، تفسیر و سیاست، در ادبیات عرب نیز سرآمد بود، که کتاب ارزشمند «المختصر المفید فی تفسیر القرآن المجید» که اثری بسیار روان و زیبا در زمینه تفسیر است، توسط این عالم بزرگ تألیف شده است.

دهه آخر عمر خود را با سرسختی و مجاهدت کم‌نظیر کارکرد. علیرغم بیماری سخت که برای بازنشسته شدن کافی بود، هرگز از همت و تلاش و تدبیر برای عزت اسلام و مسلمین کم نگذاشت و او را تبدیل به اسطوره مقاومت در عرصه مجاهدت علمی کرد.

مجدداً درگذشت تأسف‌بار مرحوم مغفور آیت‌الله محمدعلی تسخیری(ره) را به محضر امام زمان(عج)، رهبر حکیم انقلاب و مراجع عظام تقلید، حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌های جهان اسلام و همه بازماندگان آن مرحوم تسلیت عرض کرده، برای آن مرحوم علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت دارم.

تغمده الله بواسع رحمته و مغفرته و رضوانه، و أسکنه فسیح جناته

سعید رضا عاملی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید