تا دیر نشده از دیدنی های قشم بازدید کنید.

جزیره زیبای قشم یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری موجود در ایران می باشد که سالانه افراد بسیاری به آن سفر می کنند، اگر شما نیز از علاقمندان به سفر به قشم هستید باید بدانید که متاسفانه بسیاری از جاذبه های این جزیره در خطر نابودی قرار دارند بنابراین بهتر است پیش از نابودی آن ها از قشم بازدید کنید.

 

آپلود عکس

 

معرفی جزیره زیبای قشم

قشم با موقعیت جغرافیایی جنوبی که دارد،  دارای آب و هوای شرجی ( گروه و مرطوب)   است. برای بازدید از این جزیره حتما به هزینه‌ها و زمان سفر توجه خواهد شد پس در نتیجه همواره این سوال وجود دارد که در چه فصلی از سال می‌توان سفر آسوده‌تری داشت؟  در پاسخ می‌توان گفت که بهترین زمان برای بازدید از این جزیره که دارای آب و هوای بسیار گرم و مرطوبی هم می‌باشد ماه‌های دی و بهمن است،  به این دلیل که در این ماه‌ها بیشترین درجه هوا ۴۶ و کمترین ۱۶ درجه سانتی‌گراد خواهد بود. سفر به این جزیره طی روزهای ۱۰ تیر تا ۱۰ شهریور کمترین هزینه ممکن را دارد،  چراکه روزهای بسیار گرمی را خواهد داشت. تاکنون به این فکر کرده اید که مساحت قشم چقدر است؟

جزیره قشم یکی از جزایر هیجان انگیز استان هرمزگان است که عنوان بزرگ ترین جزیره ایران و البته بزرگ ترین جزیره خلیج فارس را به خود اختصاص داده است. مساحت این جزیره بر اساس گفته متخصصان، 1491 کیلومتر مربع است که به طور تقریبی 5 برابر کشور بحرین است. جزیره قشم وسعتی بیش از 1500 کیلومتر مربع دارد و به همین دلیل از 23 کشور دنیا بزرگ تر است.

 

آپلود عکس

 

آشنایی با سوغات جزیره قشم

این جزیره مقصد بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است و وسعت آن معادل ۱۵۰۰ کیلومترمربع می باشد. ویژگی های طبیعی منحصربه فردی در این جزیره وجود دارد که گزینه های مناسبی برای سفر به شمار می روند، قطعا وقتی به سفر می روید دوست دارید بدانید که چه چیزی نماد آن شهر است تا با خودتان هنگام بازگشت بیاورید. از همین رو الی گشت در این مطلب قصد دارد تا سوغات و صنایع دستی قشم را خدمتتان معرفی کند تا هنگام خرید بدانید چه باید بخرید.

صنایع دستی حصیری

حصیرباقی به عنوان رایج ترین و معمول ترین صنعت دستی استان هرمزگان معروف است چرا که مواد این صنعت که حصیر باشد از درخت خرما تهیه می شود و در این جزیره به وفور می تواند حصیر پیدا کرد. هنرمندان این ناحیه با خلاقیت هایی که دارا هستند اقدام به بافت مدل های مختلف صنایع دستی می نمایند.

ادویه ‌های جنوبی

آوازه ی ادویه های جنوبی را همه حتما شنیده اند و از غذاهای خوشمزه ی آن ها مشخص است که حتما باید در سفرتان به قسم مقداری ادویه جنوبی هم تهیه کنید. در قشم می‌توانید این ادویه‌های متنوع را از مغازه‌های مختلف خریداری کنید و به غذاهای‌تان عطر و طعم جنوبی اضافه کنید.

 

صنایع گلیم بافی و رودوزی های سنتی

صنایع دستی یکی از برگزیده ترین سوغاتی های این جزیره است، گلیم بافی و رودوزی های سنتی تولیدات زنان و دختران این منطقه است همین خود سبب رونق این بازار در قشم بشود و افراد بسیاری در این زمینه در حال فعالیت هستند. گلیم بافی و رودوزی و نواربافی در این منطقه یکی از سنت هایی است که از قدیم در این منطقه وجود داشته و هنوز هم به عنوان یکی المان های برجسته از این استان در بین عموم مردم رواج دارد. انواع و اقسام نوارهاى تزئینى لباس (شک ‌بافى)، رودوزى و سوزن‌دوزى (خوس‌ دوزى، گلابتون ‌دوزى)، ساخت محدود عود به عنوان ساز سنتى، توربافى و گرگوربافى تنها بخشی از هنر زنان این منطقه است.

خرید لباس در مراکز خرید قشم

از آن جایی که جزیره قشم به دریا نزدیک است بنابراین مراکز خرید پربار و متنوعی دارد و می توانید در طول سفرتان به مراکز خرید متعددی در این جزیره وجود دارد بروید و لباس هایی باکیفیت و با قیمت مناسب را برای خودتان یا برای بستگانتان بیاورید. هنگام رزرو هتل قشم به سراغ آن هایی بروید که به این مراکز خرید نزدیک باشند.

نان تموشی و نان‌های محلی

در قشم، بیش از ۲۰ نوع نان محلی پخته می‌شود که یکی از مشهورترین آن‌ها نان تموشی است. برای پختن نان تموشی، ابتدا خوب تابه را داغ می‌کنند و بعد آرد را با آب مخلوط و تکه‌ای از خمیر درست شده را با دست برمی‌دارند و لایه‌ی نازکی روی تابه پهن می‌کنند. روی آن پنیر یا تخم مرغ می‌ریزند و وقتی آماده شد با سس مهیاوه یا ماهی آبه که سسی است تهیه شده از آب ماهی، نمک، خردل، گشنیز و رازیانه می‌خورند. علاوه بر این نان تموشی را با سس سوراغ هم می‌توان خورد که آن هم سسی معروف در نواحی جنوبی ایران است. سوراغ سسی است که از مخلوط ماهی حشینه، آب، نمک، گل سرخ و پوست نارنج تهیه می‌کنند و با نان‌های محلی می‌خورند. از دیگر نان‌های خوش‌طعم قشم باید از نان رخنه، نان دستی که نان مردم محلی قشم است، نان خمیر، نان بالاتاوه و نان کروسی یاد کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید