بیش از دو سوم مبتلایان به کرونا در آذربایجان شرقی، کم علامت هستند

[ad_1]

ایسنا/آذربایجان شرقی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: بیش از دو سوم مبتلایان کرونایی در آذربایجان شرقی، بیماران سرپایی و کم علامت هستند.

عباسعلی درستی عصر چهارشنبه ، ۱۱ تیر در جلسه شورای اداری شهرستان تبریز، با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت بهداشت استان در روزهای کرونایی، گفت: آذربایجان شرقی در روزهای اخیر وضعیت هشدار و قرمز کرونایی را تجربه کرده و با بروز و شیوع بالای کرونا رو به رو است.

وی افزود: موارد مثبت ابتلا به کرونا در هفته‌های اخیر رو به افزایش بوده و این شاخص شیب صعودی دارد، حتی تعداد فوتی‌ها نیز افزایش یافته است.

وی ادامه داد: با تلاش دانشگاه علوم پزشکی تبریز، روزانه از هزار نفر در استان نمونه برداری می‌شود و پس از شیراز و خوزستان در بالاترین تعداد نمونه برداری روزانه و تست ابتلا به کرونا قرار داریم.

درستی با بیان این‌که در هفته اخیر بالاترین‌ میزان ابتلا در استان ثبت شده است، گفت: با تداوم این روند ممکن است روزهای آتی شاهد شرایط بدتری باشیم.

وی اظهار کرد: شهرهای اهر، بناب، چاراویماق و تبریز به ترتیب دارای بالاترین میزان بروز تجمعی بیماری کووید ۱۹ هستند.

وی گفت: در دو هفته اخیر میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تبریز کاهش یافته است؛ مراسم عزا و عروسی در شیوع بیماری کرونا بسیار موثر هستند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز افزود: میانگین سن ابتلا به کرونا در استان، ۳۰ الی ۴۰ سال و میانگین سن فوت در استان نیز،  ۷۰ الی ۸۰  سال است.

وی متذکر شد: تعداد بیماران بهبود یافته تبریز درصد پایینی دارد، زیرا در روزهای اخیر تعداد بیماران مثبت بالا بود و این بیماران دوره مراقبت را می‌گذرانند.

وی با بیان این‌که ۵.۵ درصد مبتلایان در استان فوت شده و ۶۰ درصد بهبود یافته‌اند، گفت: بعد از مجالس ترحیم و عروسی، مکان‌های عمومی که مردم جهت دریافت خدمات مراجعه می‌کنند، بیشترین آمار ابتلا را به خود اختصاص داده است.

درستی افزود: تعداد بیماران سرپایی نسبت به بیماران بستری شده در استان بالا و این آمار در حال افزایش است. 

وی ادامه داد: ۶۰ درصد فوتی‌های تبریز مرد و ۴۰ درصد نیز زن هستند؛ ۵۴ درصد مبتلایان تبریز را مردان و ۴۶ درصد باقی را زنان تشکیل می‌دهند.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید