بهره‌برداری از ۱۵۶ پروژه بخش کشاورزی در خراسان جنوبی

[ad_1]

ایسنا/خراسان جنوبی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: طی هفته جهاد کشاورزی ۱۵۶ پروژه به ارزش ۶۷۳ میلیارد ریال در استان به بهره برداری می‌رسد.

غلامرضا قوسی امروز چهارشنبه ۲۱ خرداد در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: بیش از ۸۵ درصد نیاز غذایی کشور از طریق تولیدات کشاورزی فراهم می‌شود.

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به قابلیت اشتغالزایی طرح‌های کشاورزی، زودبازده بودن و بهره وری بالای بخش کشاورزی، افزود: این بخش تامین کننده ماده اولیه سایر بخش‌ها است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: کشاورزی در زمینه کنترل و جلوگیری از مهاجرت و توسعه طبیعت گردی و گردشگری نقش بسزایی دارد.

قوسی از افزایش اعتبارات تملک دارایی استان در سال گذشته از ۱۱۳ میلیارد تومان به ۱۷۷ میلیارد تومان معادل ۵۶ درصد خبر داد و گفت: در حال حاضر بیش از ۴۰۰ طرح بخش کشاورزی با ۹۰۰ ریز پروژه با اولویت طرح‌های آب و خاک در سطح استان در حال اجرا است.

وی ادامه داد: در سال گذشته پروژه سیستم نوین آبیاری در ۱۳ هزار و ۶۵۰ هکتار از اراضی استان آغاز شده است که از این میزان ۶۴۹۱ هکتار به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شده‌اند.

قوسی ادامه داد: طی سال ۹۷ نزدیک به ۸۰ رشته قنات احیا شده که این تعداد در سال گذشته به ۳۴۶ رشته افزایش یافته است.

وی با اشاره به افزایش عملکرد تولیدات بخش کشاورزی از ۸۴۹ هزار تن به ۸۷۹ هزار تن، تصریح کرد: تاکنون کمیسیون ماده دو برای بیش از ۱۰۳۱ هکتار گلخانه برگزار و با واگذاری زمین مجتمع‌ها موافقت شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: همچنین فراخوان جذب سرمایه‌گذار در نهبندان، سرایان، سربیشه و زیرکوه داده شده است.

قوسی بیا کرد: در پروژه هاب شتر نیز بیش از شش هکتار در حیدرآباد برای قرنطینه، دو هزار ۴۰۰ هکتار برای کشت علوفه با اولویت خارشتر و دو و نیم هکتار برای ایستگاه اصلاح و نژاد پیش بینی شده است.

وی با اشاره به صدور موافقت اصولی برای زمین میدان دام در نهبندان و صدور مجوز حمل شتر، بیان کرد: در حال حاضر در چهار شهرستان سربیشه، زیرکوه، درمیان و نهبندان با آفت ملخ صحرایی مبارزه می‌کنیم.

قوسی ادامه داد: در این راستا در زمینه سم و تجهیزات کمبودی نداریم و تنها در زمینه خودرو با کمبود مواجه بودیم که با همکاری نیروهای نظامی رفع شد.

وی با بیان اینکه اکنون ۱۶۸ باب استخر با ظرفیت هزار و ۲۰۰ تن پرورش ماهی در استان موجود است، اظهار کرد: با پیگیری‌های انجام شده طی سال گذشته مجوز پرورش ماهی تیلاپیا برای ۱۱ باب استخر اخذ شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: امید است تا افق ۱۴۰۴ با توسعه آبزی پروری با اولویت پرورش بچه ماهی به ظرفیت تولید هزار تن برسیم.

قوسی ادامه داد: طی هفته جهاد کشاورزی، ۱۵۶ پروژه به ارزش ۶۷۳ میلیارد ریال به بهره برداری می‌رسد که از این میزان ۱۵۸ میلیارد ریال تسهیلات بانکی و ۲۳۴ میلیارد ریال آورده متقاضی بوده است.

وی یادآور شد: بیشترین میزان این پروژه‌ها در حوزه آب و خاک است و با بهره برداری از این پروژه‌ها برای ۱۶۶ نفر اشتغال ایجاد شده و ۲۷۲۱ نفر نیز تثبیت اشتغال خواهیم داشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از راه‌اندازی سیستم یکپارچه بخش کشاورزی در کشور گفت و افزود: این کار به منظور اینکه اطلاعات دقیق و مستند و کارشناسی شده باشد در حال پیگیری و انجام است.

قوسی از تشکیل ستاد فنی کرونا در کشور گفت و ادامه داد: در مرحله اول ۱۳ رسته برای واحدهای تولیدی خسارت دیده تعیین شد که با پیگیری‌ها رسته چهاردهم برای بخش کشاورزی فراهم شد تا خسارت‌های بخش کشاورزی ناشی از کرونا جبران شود.

وی با بیان اینکه کشاورزی قراردادی از رسالت‌ها و اولویت‌های اصلی جهاد کشاورزی است که در برخی از محصولات اجرایی می‌شود، یادآور شد: این امر در بحث زعفران و گیاهان دارویی در حال پیگیری است.

انتهای پیام  

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید