برنامه‌های هیئت دوچرخه‌سواری فارس دارای پیوست فرهنگی است

[ad_1]

ایسنا/فارس رئیس هیئت دوچرخه سواری استان فارس با بیان اینکه نگرش‌ها نسبت به این رشته ورزشی نسبت به قبل تغییر کرده است، گفت: امروز تمام برنامه‌های دوچرخه سواری به ویژه دوچرخه سواری در مناسبت‌های ملی و مذهبی، پیوست فرهنگی دارند.

محمدجواد کشاورز در دیدار  با سرهنگ پاسدار زارعی، فرمانده سپاه ثارالله شیراز بیان کرد: ورزش دوچرخه سواری یک سیستم جدید حمل و نقلی است که به دلیل ارتقای سلامت جسمی و جلوگیری از آلودگی‌های زیست محیطی به عنوان یک حمل و نقل سبز معرفی می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی هیئت دوچرخه سواری فارس، او با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای کسب عنوان شهر ملی دوچرخه توسط کلانشهر شیراز، عنوان کرد: از دی ماه سال گذشته و با آغاز فعالیت دور جدید مدیریت این هیأت در قالب یک مجموعه جوان و پرتوان، اقدامات خوبی رقم خورده است.

رئیس هیئت دوچرخه سواری فارس خاطرنشان کرد: در حالی که در سال ٩٨ تنها ٨٠ کیلومتر  مسیر دوچرخه سواری در شیراز احداث شده بود اما با تمرکز بر این موضوع به عنوان یک اولویت، امروز به ٢٠٠ کیلومتر افزایش یافته است.

کشاورز عنوان کرد: همچنین مقرر شده تا یک رینگ دوچرخه سواری با هدف توسعه گردشگری، قهرمانی و تقویت زیرساخت‌های ورزش همگانی در پیرامون شیراز احداث شود.

او به میزبان شیراز در اردوی تیم ملی دوچرخه سواری کوهستان هم اشاره و اضافه کرد: شیراز، قطب کوهستان ایران در دوچرخه سواری محسوب می‌شود.

رئیس هیئت دوچرخه سواری فارس ادامه داد: امروز دوچرخه سواری جایگاه خوبی بین مردم به ویژه در شرایط شیوع کرونا پیدا کرده است، چرا که تنها رشته ورزشی است که مجاز به فعالیت است؛ هم انفرادی است و هم فاصله استاندارد در آن رعایت می‌شود.

کشاورز افزود: در حوزه دوچرخه سواری یکسری باشگاههای مجاز و یکسری گروههای غیرمجاز در شیراز داریم که اقدام به ساماندهی این گروهها کرده‌ایم؛ معمولا شبهاتی که در این رشته وجود دارد مربوط به این گروه‌های غیرمجاز است که فعالیت آنها هم شناخته شده نیست.

او در بخش دیگری از سخنان خود با تصریح بر این نکته که مطالبات اجتماعی دوچرخه سواری در حوزه بانوان به شدت زیاد شده، عنوان کرد: چون راهکاری در این باره وضع نشده، ‌به این حجم از مطالبه رسیده‌ایم.

رئیس هیئت دوچرخه سواری فارس با تاکید بر اینکه ساماندهی این رشته ورزشی از اولویت‌های هیأت متبوع است، گفت: نیازمند چارچوب هدفمند و قانون مشخص در حوزه بانوان هستیم.

کشاورز همچنین خاطرنشان کرد: اگر پیست دوچرخه سواری شیراز که از پروژه‌های ملی است، راه‌اندازی شود، به بسیاری از مطالبات اجتماعی بانوان پاسخ داده خواهد شد.

سرهنگ پاسدار زارعی نیز در این دیدار با بیان اینکه عرصه ورزش، عرصه خودسازی و تربیت است، گفت: ورزش در رشد جامعه تاثیر بالایی دارد و به توان جوانی کمک می‌کند و موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

فرمانده سپاه ثارالله شیراز همچنین با بیان اینکه دوچرخه سواری یک ورزش مفرح بخش هم در بخش انفرادی و هم همگانی است، افزود: استفاده از دوچرخه در جامعه به ویژه کلانشهرها، موجب جلوگیری از چالش‌های زیست محیطی، کاهش ترافیک و…خواهد شد.

زارعی خاطرنشان کرد: از آنجا که دوچرخه سواری یک ورزشی است که قوانین و ضوابط خاص خود را دارد، لذا اگر برنامه ریزی شود و تسهیلات و امکانات مناسبی هم در اختیار متقاضیان قرار گیرد، شاهد استقبال بیشتری از این رشته ورزشی خواهیم بود.

او با بیان اینکه در ورزش همانند بسیاری از امور تابع قانون و شریعت هستیم، گفت: مواردی در خصوص دوچرخه سواری بانوان مطرح می‌شود که برخی شهرها سخت تر برخورد می‌کنند. اما تاکنون هیچ مرجعی اجازه نداده که دوچرخه سواری برای زنان در عرصه عمومی انجام شود اما در مکان‌های بسته و پارک و باغ بانوان این مهم، انجام شدنی است.

فرمانده سپاه ثارالله شیراز در پایان این نشست آمادگی این ناحیه از سپاه را برای استفاده از ظرفیت‌های هیأت دوچرخه سواری در راستای توسعه و تقویت این رشته ورزشی اعلام کرد.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید