ایجاد رشته زبان‌شناسی شناختی تصویب شد

[ad_1]

رشته زبان‌شناسی شناختی در مقطع کارشناسی ارشد با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تدوین شد و در شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تصویب رسید.

به گزارش ایسنا، با تصویب سرفصل رشته زبان‌شناسی شناختی در مقطع کارشناسی ارشد، گرایش شناختی به عنوان یکی از گرایش‌های رشته زبان‌شناسی در مقطع کارشناسی ارشد تعریف شد.

رشته زبان‌شناسی شناختی یکی از شاخه‌های علوم انسانی است و تا کنون این رشته در مجموعه زبان‌شناسی با چهارگرایش زبان‌شناسی همگانی، آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان، زبان‌شناسی رایانشی و واژه‌گزینی و اصطلاح‌شناسی درمقطع کارشناسی ارشد در کشور ارائه می‌شد.

با تصویب گرایش‌های جدید، این رشته مجموعا دارای هشت گرایش با عنوان‌های گرایش اجتماعی، گرایش نشانه‌شناختی، گرایش حقوقی، گرایش ناشنوایی، گرایش فرهنگ‌نویسی، گرایش روان‌شناختی، گرایش شناختی و گرایش محض شد.

با توجه به شرایط کنونی علوم در جهان و نقش عمده‌ای که زبان‌شناسی به‌ویژه در حوزه علوم شناختی کسب کرده، موجودیت چنین رشته‌ای در میان رشته‌های آموزشی و پژوهشی کشور، به نوعی هویت علمی مبدل شده است.

سرفصل رشته زبان‌شناسی شناختی با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی و با دعوت از متخصصان این حوزه از موسسه آموزش عالی علوم شناختی، دانشگاه تربیت مدرس و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و برگزاری جلسات متعدد تهیه و تدوین شد و در شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم به تصویب رسید.

بر اساس اعلام معاونت علمی، سرفصل رشته زبان‌شناسی شناختی از آغاز سال تحصیلی امسال ( 99) در مراکز علمی و آموزشی قابل اجرا است.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید