ایجاد آزادراه خرم‌آباد-اراک بر توسعه پایدار و رونق گردشگری نقش مستقیم دارد

[ad_1]

ایسنا/لرستان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: ایجاد آزادراه خرم‌آباد-اراک بر توسعه پایدار و رونق گردشگری نقش مستقیم دارد.

سید امین قاسمی در حاشیه بازدید رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و پژوهشکده باستان‌شناسی کشور از تپه‌های آهنگران و رمضان که شامگاه نهم مردادماه صورت گرفت در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در سنوات گذشته به دلیل عبور آزادراه خرم‌آباد-اراک و برخورد این پروژه با چند اثر تاریخی، موانع و مشکلاتی بوجود آمده که در چند نقطه موجب توقف این پروژه شده است. 

 وی با اشاره به اهمیت این پروژه و لزوم اتمام آن افزود: در همین راستا و با هدف رفع موانع و مشکلات موجود  از رؤسای پژوهشگاه میراث فرهنگی و همچنین پژوهشکده باستان‌شناسی دعوت کردیم تا به همراه کارشناسان استان، در تاریخ هشتم مرداد ماه 1399 به صورت میدانی محل را مورد مطالعه و کارشناسی قرار دهند.   

قاسمی خاطرنشان کرد: با در نظر گرفتن بحث توسعه و لزوم اجرای این طرح بزرگ در آینده‌ نزدیک مطالعات باستان‌شناسی این طرح به سرانجام برسد تا هر چه سریعتر مردم از مزایای آن بهره‌مند شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با اشاره به اهمیت ایجاد این آزاد راه و تاثیر مستقیم آن بر توسعه‌ پایدار و رونق گردشگری استان، خواستار رفع موانع، با در نظر گرفتن اهمیت و ماهیت فرهنگی تپه‌های تاریخی شد.

بهروز عمرانی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی نیز در این باره گفت: جهت بررسی دقیق‌تر و ارائه راهکار اجرایی و عملیاتی به نقشه‌های توپوگرافی دقیق‌تری از محل تداخل آزاد راه با تپه‌های تاریخی رمضان و آهنگران نیاز داریم، تا پس از بررسی توسط کارشناسان مربوطه، بهترین راهکار ممکن با کمترین میزان خسارت به آثار، ارائه شود.

روح الله شیرازی رئیس پژوهشکده باستان شناسی نیز ضمن تاکید بر حفظ این آثار یادآور شد: این بازدید میدانی در محل تداخل آزاد راه با تپه‌های تاریخی آهنگران و رمضان و پیرو جلسه هفتم مردادماه سال جاری، شورای فنی وزارت میراث فرهنگی کشور انجام شده است. شیرازی گفت: هدف ما حفظ تپه‌های تاریخی و نیز اجرای پروژه‌ی آزادراه به صورت توأمان است که جهت نیل به این اهداف، کارشناسان پژوهشکده باستان شناسی در کوتاه‌ترین زمان، طرح پیشنهادی ارائه شده از سوی کارشناسان استان را مورد بررسی و اعلام نظر قرار خواهند کرد.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید