اهمیت تعویض پلاک در معامله خودرو چقدر است؟

در حال حاضر بازار خرید و فروش خودرو یکی از بازارهای اقتصادی با حجم معاملات بالا است. نقل و انتقال خودرو در سه مرحله اصلی اتفاق می‌افتد که شامل تنظیم قرارداد، تعویض و ثبت پلاک، مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و ثبت سند است. یکی از مهم‌ترین مراحل نقل و انتقال خودرو، انجام درست تعویض پلاک است. هدف از انجام این کار شناسایی سریع‌تر و بهتر هویت و نشانی مالکین وسایل نقلیه است. به همین دلیل هنگام تعویض پلاک خودرو باید خریدار و فروشنده همراه مدارک شناسایی و مستندات لازم را به همراه داشته باشند و به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند تا اقدامات لازم صورت گیرد. ممکن است شما اطلاع نداشته باشید که در روند انجام کار به چه مدارکی نیاز دارید. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم درباره مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.

 مدارک مورد نیاز برای تعویض و ثبت پلاک خودرو

برای نظم دادن هر چه بیشتر به سیستم حمل و نقل کشور این نیاز احساس می‌شود که پلاک خودرو با توجه به اطلاعات و سابقه صاحب آن ثبت پلاک شود. در این صورت اطلاعات جامعی از تمامی صاحبان خودرو در اختیار نیروی انتظامی قرار می‌گیرد و بی نظمی و هرج و مرج از بین می‌رود. به طور کلی قانون پلیس را مکلف کرده است که در هنگام تعویض و ثبت پلاک، محل سکونت و اطلاعات کامل فرد خریدار باید مشخص و محرز باشد.

دلیل سخت‌گیری قانون برای احراز دقیق محل سکونت این است که نظم در جامعه برقرار باشد. به طور مثال اگر شما با خودرویی تصادف کنید و فرد متخلف از صحنه تصادف فرار کند، در این صورت شما برای دریافت خسارت خود به پلیس مراجعه می‌کنید و پلیس برای پیگیری مسئله نیاز به پلاک خودرو دارد. در صورتی پلیس می‌تواند مسئله را پیگیری کند که محل سکونت فرد طبق پلاک به طور کامل برای پلیس محرز باشد؛ در غیر این صورت امکان پیگیری شکایت نیز وجود نخواهد داشت.

مدارک مورد نیاز خریدار

 • اصل شناسنامه جدید و اصل کارت ملی جدید خریدار و یا نماینده و وکیل قانونی او
 •  مدارک احراز محل سکونت شامل سند یا قولنامه
 • قبض تلفن و برق (ارائه قبوض برق و تلفن به علت بررسی سند محل سکونت انجام می‌شود و نشان‌دهنده سکونت شما در محل مورد نظر است)
 • کارت بانکی برای پرداخت هزینه‌ها

 مدارک مورد نیاز فروشنده خودرو

 • اصل سند فروش کارخانه سازنده (اگر خودرو تولید داخلی باشد)
 •  اصل سند مالکیت خودرو که نیروی انتظامی صادر کرده است.
 •  اصل شناسنامه جدید و کارت ملی جدید فروشنده و یا نماینده و وکیل قانونی او
 •  اصل بیمه نامه شخص ثالث که زمان قانونی آن اعتبار داشته باشد.
 •  اصل کارت معاینه فنی معتبر (کارت معاینه فنی برای آن دسته از خودروهای شخصی و دولتی الزامی است که چهار سال از سال ساخت و مدل آن سپری شده باشد. اما اگر وسیله نقلیه عمومی باشد در صورتی که فقط یک سال از مدل آن سپری شده باشد، کارت معاینه فنی نیاز است)
 •  اصل کارت شناسایی خودرو
 •  ارائه برگی عدم خلافی
 •  کارت بانکی برای پرداخت هزینه‌ها

مدارک احراز سکونت خریدار 

تعویض پلاک و ثبت آن بر اساس محل سکونت خریدار صورت می‌گیرد. به همین دلیل هنگام انجام روال قانونی این کار، مدارک محل سکونت خریدار به طور کامل مورد نیاز است. توجه داشته باشید که هرکدام از مدارک زیر از طرف خریدار ارائه شود، روند ثبت پلاک براساس محل سکونت صورت می‌گیرد. این مدارک شامل:

 • اصل سند مالکیت منزل مسکونی که به نام مالک خودرو باشد.
 • اصل برگه اجاره نامه منزل مسکونی که به نام مالک خودرو باشد و کد رهگیری و هولوگرام داشته باشد. (اگر اجاره نامه نتواند نظر کارشناس فنی را تأمین کند، باید مدارک تکمیلی ارائه شود.) ارائه سند ملک مسکونی که به نام همسر مالک خودرو باشد.
 • گواهی اشتغال به تحصیل فرزندان که آدرس محل سکونت والدین در آن ذکر شده و آموزش و پرورش منطقه آن را تایید کرده باشد.
 •  کارکنان دولت و نیروهای مسلح می‌توانند از اداره محل خدمت خود معرفی نامه ارائه دهند که در آن محل سکونت خریدار ذکر شده است.

نکته: در تعویض پلاک خودرو تنها در صورتی ارائه معرفی ‌نامه مورد قبول است که خریدار در منزل والدین زندگی کند. در این صورت باید سند ملکی و یا استیجاری محل سکونت به نام پدر و یا مادر ارائه شود.

 هر کدام از مدارک ذکر شده که ارائه شود، تعویض پلاک با توجه به محل سکونت احراز شده ثبت می‌شود. اما اگر خریدار هیچ کدام از مدارک را ارائه ندهد، تعویض پلاک بر اساس محل صدور شناسنامه خریدار ثبت می‌شود.

 ذکر این نکته مهم است که اولین مرحله از تعویض پلاک، ورود خودرو به پارکینگ و دریافت قبض ورود است. خریدار و فروشنده باید هنگام ورود به پارکینگ تمامی مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک را به همراه داشته باشند تا برگه بازدید خودرو ارائه شود. در صورتی که نقص و کاستی در ارائه مدارک وجود داشته باشد، برگه بازدید خودرو ارائه نمی‌شود.

 هنگام تعویض پلاک خودرو به این نکات توجه کنید:

 • برای پرداخت خلافی خودرو در حالت معمول می‌توان از روش آنلاین استفاده کرد؛ اما در هنگام تعویض پلاک از روش آنلاین استفاده نکنید. برای این کار از دستگاه POS که در مراکز تعویض پلاک تعبیه شده است، خلافی خودرو را پرداخت کنید. این دستگاه‌ها دارای بارکد خوان هستند و نیازی به تسویه خلافی ندارید.
 •  اگر به عنوان خریدار چند پلاک آزاد داشته باشید، می‌توانید پلاک مورد نظر را انتخاب و نصب کنید.
 • سعی کنید خودرو را به صورت وکالتی خرید نکنید؛ زیرا اگر خودرو مشکل قانونی داشته باشد تا هنگام گذراندن تمامی مراحل قانونی در پارکینگ تعویض پلاک توقیف خواهد شد.
 •  همه هزینه‌های تعویض پلاک را فقط از طریق کارت بانکی پرداخت کنید.
 •  در هنگام تعویض و ثبت پلاک خودرو نیازی به مفاصا حساب عوارض شهرداری ندارید. تسویه عوارض شهرداری هنگام انتقال سند و در دفاتر اسناد رسمی مورد نیاز است.

به‌عنوان جمع‌بندی می‌توان گفت که «تعویض پلاک ؛ یکی از مهم‌ترین مراحل نقل و انتقال خودرو است که خریدارن و فروشندگان را درگیر می‌کند. یکی از اهداف اصلی تغییر پلاک خودرو، دسترسی سریع به هویت و نشانی مالک وسیله نقلیه است. بدین منظور طرفین معامله باید مستندات و مدارک تعویض پلاک خودرو را آماده کنند و با مراجعه به مراکز مربوطه اقدامات لازم را انجام دهند.»

منبع: جام جم

دیدگاهتان را بنویسید