ایسنا/فارس فاز اول پروژه خط دوم آبرسانی به شیراز، شامل تصفیه‌خانه، ایستگاه پمپاژ و خط انتقال، توسط حسن روحانی، رئیس جمهوری افتتاح شد.

پیش از ظهر پنجشنبه ۱۲ تیر و در قالب یک مراسم ویدئوکنفرانسی با حضور رئیس جمهور، وزیر نیرو، استاندار فارس و دیگر مقام‌های این استان، فاز اول پروژه خط دوم آبرسانی به شیراز، افتتاح شد.

به گزارش ایسنا، این پروژه که توسط قرارگاه خاتم‌الانبیاء اجرا شده، شامل تلمبه‌خانه با ظرفیت ۳ مترمکعب بر ثانیه و فشار ۲۵ بار است آب مورد نیاز شهر شیراز را از سد درودزن منتقل می‌کند.

برای اجرای این پروژه ملی، ۳ مخزن بتنی ۲۰ هزار مترمکعبی، یک رشته تونل به طول ۴۴۲۱ متر و ۷۷ کیلومتر خط انتقال احداث شده است.

به گفته مدیرعامل شرکت آبفای شیراز، هم اینک بالغ بر ۸۰ درصد از آب شرب مورد نیاز شیراز با استفاده از ظرفیت منابع زیرزمینی تامین می‌شود.

بهروزی با بیان اینکه افتتاح کامل این پروژه، میزان اتکاء شیراز به منابع زیرزمینی آب بالغ بر ۴۸ درصد کاسته شده و بخشی از چاه‌های آب این شهر مسدود می‌شود، یادآور شد: اکنون روزانه ۴۴۰ هزار مترمکعب آب با استفاده از ۱۹۲ حلقه چاه ملکی و استیجاری برای تامین نیاز به آب شرب، استحصال و برداشت می‌شود.

او خاطرنشان کرد: خط دوم انتقال آب درودزن به شیراز با میزان ۳ هزار لیتر بر ثانیه در دست اجراست که از این میزان ۵۰۰ لیتر به شهر صدرا و ۲۵۰۰ لیتر بر ثانیه به شهر شیراز اختصاص خواهد یافت.

بهروزی با اشاره به بزرگی این طرح، از سازمان آب منطقه‌ای فارس قدردانی و اضافه کرد: با بهره‌برداری از فاز نخست این طرح، حدود ۷۵۰ لیتر بر ثانیه آب به آبفای شیراز تحویل داده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آبفای شیراز یادآور شد که این آب به مخزن دوکوهک منتقل شده و از آنجا با یک خط لوله ۱۸ کیلومتری به شیراز انتقال خواهد یافت.

به گزارش ایسنا، در این مراسم ویدئوکنفرانسی، ۶ نیروگاه خورشیدی احداث شده توسط بخش خصوصی در شهرستان‌های مختلف و تصفیه‌خانه دوم شیراز واقع در شهرک صنعتی نیز، افتتاح می‌شود.

انتهای پیامSource linkLeave a Comment:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *