استاندار: بستر تجارت مرزی در سیستان وبلوچستان فراهم شود

[ad_1]

ایسنا/سیستان و بلوچستان استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: استقلال و عزتمندی مردم سرزمین مان ایجاب می کند که همه باید تلاش کنیم و بستر تجارت مرزی که به عنوان یک فرصت بی بدیل برای استان و کشور به حساب می‌آید را فراهم کنیم.

احمدعلی موهبتی در جلسه کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان که ۲۸ فروردین در استانداری برگزار شد، ضمن گرامیداشت ایام شعبانیه و تبریک فرارسیدن ۲۹ فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران بیان داشت: با انجام اقداماتی اثرگذار می توانیم مسیرصادرات هر فرآورده یا محصولی که در کشور مازاد بر نیاز داخلی تولید می‌شود و در خارج از کشور بازار مصرف دارد را فراهم کنیم.

وی گفت: در سال گذشته کشور در مساله تامین گوشت مورد نیاز با بحران جدی مواجه بود و عده‌ای با رفتارهای ناهنجار آسیب‌هایی را در این زمینه به وجود آوردند که خوشبختانه نقش‌آفرینی استان سیستان و بلوچستان در تنظیم بازار گوشت کشور بی بدیل بود.

وی افزود: مهمترین مطلب در امر ساماندهی مبادلات مرزی، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی درست است.

رئیس کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان خاطرنشان کرد: سال گذشته در مجموع پرونده‌های منجر به محکومیت، کاهش برائت داشته ایم و این نشان دهنده قاطعیت در نظارت و برخورد قاطع با افرادی است که خلاف قانون عمل می کنند.

استاندار سیستان و بلوچستان در ادامه با اشاره به مباحث مطرح شده در جلسه پیرامون ایجاد مجتمع های خدمات رفاهی بین راهی و اعطای مجوز جایگاه های عرضه سوخت جدید در استان گفت: طبق استانداردها وجود جایگاه عرضه سوخت به ازای هر ۵۰ کیلومتر تعریف شده و این در حالی است که ما در مسیرهای بین راهی استان با کمبود جایگاه ها و مجتمع های خدمات رفاهی مواجه هستیم.

 وی افزود: هر یک از سرمایه‌گذارانی که متقاضی ایجاد مجتمع خدمات رفاهی هستند در صورتی که ارائه خدمات عمومی و امکانات مجتمع مربوطه را مطلوب کنند و به صددرصد برسانند، حتما امتیاز احداث جایگاه عرضه سوخت هم دریافت خواهند کرد.

 استاندار ادامه داد: البته نظارت بر جایگاه ها نیز باید بطور اصولی انجام شود لذا هر جایگاه موظف به نصب دوربین خواهد بود تا عملکرد آن مورد کنترل و نظارت دائمی باشد و در صورت عدم نصب دوربین، جریمه های سنگین اعمال خواهد شد.

احمدعلی موهبتی با بیان اینکه برای هر یک از موضوعات جلسه بایستی یک نقشه راه و روند جداگانه و تخصصی تدوین شود، به مسئله واردات دام اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال موضوع ورود و خروج دام بایستی بر اساس اصول و پروتکل های لازم بهداشتی انجام شود چرا که اگر حساسیت لازم وجود نداشته باشد، موجب ضربه و آسیب به سلامت مردم و اقتصاد کشور خواهد شد.

وی همچنین به وجود مشکلاتی در حمل سهمیه گندم استان از بندر چابهار اشاره کرد و افزود: دلیل اصلی این موضوع عدم کارکرد ماشین آلات سنگین و فروش سهمیه سوخت و قاچاق آن توسط مالکان این خودروها می‌باشد.

استاندار تصریح کرد: ضرورت دارد سهمیه سوخت کلیه ماشین آلاتی که کارکرد معینی ندارند اعم از  ماشین آلات سنگین، تراکتور و سایر ادوات کشاورزی قطع شود، چرا که عدم انجام کار به موقع توسط این ماشین آلات، آسیب جدی به ویژه به تولید وارد می‌کند.

موهبتی در ادامه با اشاره به واردات مرغ از استان‌های همجوار به استان تاکید کرد: اگر همه اصول و معیارها به درستی رعایت شود، حتماً جلوی سوء استفاده ها و مصداق‌های کج نیز گرفته می‌شود.

استاندار سیستان وبلوچستان در پایان با انتقاد از برخی دستگاه‌های عضو کمیسیون که گزارش عملکرد سال گذشته خودشان را به کمیسیون ارائه نکرده اند، تاکید کرد: مصوبات جلسات یکسال گذشته مورد ارزیابی اعضاء قرار گیرد و علاوه بر تشکیل به موقع جلسات و آمار ارائه شده، کیفی سازی نیز در دستور کار باشد تا اعضاء در جریان روند انجام کار و تجزیه و تحلیل آماری که در جلسات ارائه می‌شود، قرار گیرند.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید