از بین بردن بی سوادی با بسیج همه جانبه شکل می گیرد

[ad_1]

ایسنا/قم معاون سیاسی امنیتی استاندار قم رفع بیسوادی در قم را نیازمند یک بسیج گسترده و عمومی ذکر کرد.

بیژن سلیمان پور ظهر امروز در جلسه شورای پشتیبانی سوادآموزی که در سالن جلسات معاونت سیاسی استانداری برگزار شد، با ذکر این مطلب که علم و دانش جایگاه مهمی در تاریخ تمدن این سرزمین داشته است گفت: در سال 38 اداره تعلیمات فرهنگی شکل گرفت پدران و مادران ما از طریق اکابر درس می‌خواندند اما توجه انقلاب اسلامی به ریشه‌کن شدن بی‌سوادی چشمگیر بود.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری قم افزود: وقتی انقلاب اسلامی پیروز شد، توجه خاصی به سوادآموزی شکل گرفت و یکی از اولویت‌های مهم تشکیل نهضت سوادآموزی و توجه به آموزش بود.تشکیل نهضت سواد آموزی مد نظر رهبر انقلاب امام نشان می‌دهد تاریخ تمدن و انقلاب و دین بر این بوده است که در جهت رشد و توسعه و زدودن گرد و غبار جهل و از میان رفتن نادانی و پسرفت و نابودی استثمار و استبداد و خشونت باید به ارتقای سطح آگاهی در جامعه پرداخت چرا که جهل و بی‌سوادی در بسیاری از کشورها، زمینه استثمار انسان‌ها را فراهم می‌کند.

سلیمان پور بیان کرد: خوشبختانه از تاریخ تشکیل سوادآموزی دستاوردهای زیادی را شاهد هستیم، تکلیف این سازمان پرداختن به وضعیت موجود است تا فاصله گرفتن از آمار بی‌سوادی را در پیش گیریم، باید برای رسیدن به دنیایی بدون بی‌سوادی تلاش کرد، هر چند معنای سواد در ملل متحد تغییر کرده و فقط خواندن و نوشتن را شامل نمی‌شود.

وی عنوان کرد: برای داشتن یک زندگی خوب باید سواد رایانه‌ای و سواد اقتصادی و اجتماعی و سیاسی و سواد رسانه‌ای داشت، بی‌سوادی مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده و ارتباط مستقیمی میان سطح بی‌سوادی و آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی در جوامع وجود دارد.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری قم خاطرنشان کرد: امروز باید در جهت افزایش سواد رسانه‌ای در جامعه تلاش و کارگاههای آموزشی برای اقشار مختلف برگزار کرد، اگر امروز جامعه این قدر تحت تاثیر جریان‌های دروغ شبکه‌های ضد انقلاب قرار می گیرد به دلیل فقدان سواد رسانه‌ای است.

وی گفت: بسیاری از خانواده‌ها امروز تحت تاثیر برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای قرار می‌گیرند و چه بسا زندگی‌ها که متلاشی می‌شود؛ در جامعه دینی نباید طلاق را عادی جلوه داد تا جایی که زوجین برای رهایی از مشکلات، به راحتی طلاق بگیرند و با ایجاد جذابیت‌های کاذب، فروپاشی خانواده‌ها رقم بخورد.

سلیمان پور افزود: در آخرین سرشماری دو میلیون نفر در کشور اظهار بی‌سوادی کرده بودند که 4 درصد از جمعیت را تشکیل می‌دادند، اگر چه در سالهای اخیر در دنیا به دستاوردهای علمی زیادی در کشور دست یافته‌ایم و فرزندان ما در عرصه‌های علمی درخشیده‌اند، اما باید به طور کامل بی‌سوادی را از میان ببریم.

وی تصریح کرد: 75 درصد جمعیت بی سواد دنیا در ده کشور زندگی می‌کنند که عمدتا جغرافیای آسیای شرقی و خاورمیانه را در برمی‌گیرد و در این مناطق جهل و تحجر و گروههای افراطی چون داعش بیشتر دیده می‌شود که محصول بی‌سوادی و جهل علم ستیزی است.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری قم بیان کرد: دین اسلام همواره بر جستجوی علم و دانش تاکید دارد و این سناریوی نخ نمایی است که تصور می‌کنند دین مخالف علم است، در حالی که دین برپایه علم بنا شده است و اعلام موجودیت اسلام با خواندن بود.

وی عنوان کرد: بسیاری از دشمنان تلاش کردند تا جامعه دینی را کم سوادترین افراد بدانند، در حالی که بصیرت دینی رهبری و مراجع بسیار خردمندانه بوده و بسیاری از توطئه‌ها را خنثی کرده و نشان داده‌اند که دین و علم منافاتی با هم ندارد.

سلیمان پور اظهار داشت: در چند دهه اخیر سطح آموزش در میان دانش آموزان بالا رفته و بی‌سوادی در آنها بسیار پایین است، اما هنوز دانش آموزانی داریم که از تحصیل محروم هستند و باید بر آن تمرکز کنیم زیرا شایسته نیست فرزندی از این آب و خاک از تحصیل محروم بماند.

وی با ذکر این مطلب که برای از میان رفتن بی‌سوادی باید بسیج همه جانبه را شکل دهیم، گفت: همه باید پای کار باشند و با دل و جان همراه سوادآموزی باشیم جمعیت بی سواد در جامعه هدف خود را در بیاوریم تا بتوانیم در زمان‌بندی مناسب و افقی مشخص تعداد بی‌سوادان را کاهش دهیم، در این میان مشارکت تشکل‌ها و سمن‌ها اهیمت زیادی در سوادآموزی دارد.

وی تاکید کرد: سمن‌ها نباید تک‌بعدی باشند و باید همه مسائل را در نظر بگیرند و فقط روی برخی از آسیب‌ها تمرکز نکنند و توازنی ایجاد شود و همه به صحنه بیایند، در سطح جهانی بسیاری از سازمان‌های غیردولتی و مردمی نقش مهمی در سوادآموزی دارند و با هزینه کمتری انجام می‌شود، با مطالعات وسیع بر روی سمن‌های قم، افراد علاقه مند و پای کار را به میدان بیاوریم.

سلیمان پور عنوان کرد: بی‌سوادی دارای رنج و درد بسیاری است، باید به سطح مطلوبی از سلامت و آسایش و صلح در ریشه کن شدن بی سوادی و ارتقای علم در جامعه برسیم، ما در ایران دارای فرهنگ غنی در مهرورزی هستیم و می توانیم اثرگذار باشیم.

وی اظهار داشت: آموزش نیاز به بالا رفتن آستانه صبر و تحمل دارد، باید در جامعه آستانه تحمل را افزایش داد، تمرکز بی‌سوادی نباید در یک منطقه باشد و ما نیاز به کار جهادی و دینی داریم و در هر زمینه‌ای ظرفیت را پای کار بیاوریم تا دین خود را نسبت به جامعه ادا کنیم و به افق و هدف اصلی یعنی ایرانی عاری از بی سوادی دست یابیم.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید