ابلاغ ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار به پروژه‌های پسماند گیلان در سال‌جاری

[ad_1]

ایسنا/گیلان استاندار گیلان با اشاره به نرخ بالای مشارکت اقتصادی استان، این مهم را منجر به افزایش امید جمعیت جویای کار خواند و با تصریح اینکه جزو استان های برتر در تحقق اشتغال و ثبت در سامانه رصد هستیم، گفت: با حمایت های صورت گرفته از سوی دولت تاکنون ۱۲۰ میلیارد تومان برای پروژه های پسماند استان ابلاغ شده است.

ارسلان زارع شامگاه گذشته در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و جهش تولید گیلان که با حضور دکتر محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه، شماری از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و ارتباط تصویری با فرمانداران برگزار شد؛ به اجرای برنامه‌های دولت تدبیر و امید براساس سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در جهت تحقق شعار راهبردی جهش تولید اشاره و اظهار کرد: با مشخص شدن ۹۲ پروژه اقتصاد مقاومتی، از معدود استان‌هایی هستیم که با تعیین تعداد طرح‌ها، میزان اشتغال و سهم تسهیلات بانکی کوشیده‌ایم نقش موثری در اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های تحقق شعار سال داشته باشیم.

وی به پیشرفت قابل توجه طرح‌های اقتصاد مقاومتی اشاره و بر ضرورت استمرار تلاش‌های مجدانه تاکید کرد و افزود: نرخ مشارکت اقتصادی استان در فصل بهار امسال معادل ۴۵ و دو دهم درصد بوده که این شاخص، چهار و دو دهم درصد بیشتر از متوسط کشوری است.

نماینده عالی دولت در گیلان بالا بودن نرخ مشارکت اقتصادی که نتیجه اقدامات مطلوب دولت در استان بوده را منجر به افزایش امید جمعیت جویای کار به یافتن شغل دانست و گفت: کاهش نرخ بیکاری جوانان اصلی‌ترین دغدغه ماست و برای تحقق آن اهتمام داریم.

وی به رشد تولید محصولات زراعی در سال گذشته (۱۳۹۸)  نسبت به سال ماقبل (۱۳۹۷) و رسیدن به یک و هشت دهم میلیون تن اشاره و خاطرنشان کرد: محصولات باغی نیز با رشد ۸.۳ درصدی به ۶۴۳ هزار تن و تولید محصولات دام و طیور نیز به ترتیب ۷.۵ و ۶ درصد رشد را نشان می‌دهند که این میزان در سه ماهه نخست امسال نیز تداوم داشته است.

استاندار گیلان ظرفیت‌های کشاورزی موجود در استان را گوناگون و قابل توجه دانست و گفت: در صنعت نوغانداری نیز با حمایت‌های صورت گرفته از سوی دولت، میزان تولید پیله تر، رکورد ۱۲ سال گذشته را شکست و تکثیر ۶ برابری نهال توت انجام شد.

وی با بیان اینکه در حوزه صنعت نیز علیرغم تشدید تحریم‌های ظالمانه کشورهای استکباری شاهد افزایش تولید در گیلان هستیم، افزود: در تولید روغن نباتی ۳۰ درصد، سیمان ۲۷ درصد و دارو ۲۲ درصد نسبت به سال گذشته و در محصولات فولادی طی سه ماهه نخست امسال، ۲۵ درصد رشد داشته‌ایم.

زارع به درک بالای مردم، فعالان اقتصادی و کارآفرینان از شرایط کشور و استان اشاره کرد و گفت: از سال گذشته برای ۱۶۰ واحد، پروانه بهره برداری جدید با حجم سرمایه‌گذاری یک‌هزار و ۶۰۱ میلیارد تومان صادر شده که رشد دو برابری نسبت به سال ماقبل را نشان می‌دهد.

وی به تاکید رئیس سازمان برنامه و بودجه مبنی بر بهره گرفتن از بازار قابل توجه اتحادیه اقتصادی اوراسیا و هدایت به سمت تولید کالاهای صادرات محور اشاره و خاطرنشان کرد: در پنج ماه نخست امسال بنادر انزلی، کاسپین و آستارا بدون وقفه فعال بوده و بالغ بر ۳۶۷ هزار تن صادرات کالا به ارزش ۲۱۴ میلیون دلار صورت گرفته است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد افزایش ۲۸ درصد به لحاظ وزنی و ۳۹ درصد ارزش دلاری هستیم.

نماینده عالی دولت در گیلان به افزایش ۵۴ درصدی میزان واردات از لحاظ وزنی و چهار درصد به لحاظ دلاری در شرایط تحریم اشاره کرد و با بیان اینکه عمدتا کالاهای اساسی وارد شده، افزود: باتوجه به ظرفیت گستره بازار هدف اوراسیا و همسایگان شمالی، تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیاد است و باید تلاش‌ها مضاعف شود.

وی هدفگذاری ۶۰۰ میلیون دلار صادرات غیرنفتی طی امسال علاوه بر ظرفیت منطقه آزاد انزلی برای واحدهای تولیدی و تجار گیلانی را دست یافتنی عنوان کرد.

استاندار گیلان پروژه‌های بخش صنعت استان را ۱۲ طرح و در بخش کشاورزی را هشت پروژه عنوان کرد و گفت: این پروژه‌ها از پیشرفت فیزیکی خوبی برخوردار هستند و تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسند و انتظار دارم پروژه‌های بخش گردشگری نیز با همکاری بیشتر بانک‌ها آماده افتتاح شوند.

زارع به اعطای تسهیلات در قالب‌های مختلف برای تکمیل واحدهای نیمه تمام با بیش از ۶۰ درصد پیشرفت اشاره کرد و گفت: سهم قابل توجهی از تسهیلات محقق شده و در این زمینه همکاری بیشتر بانک‌ها مورد انتظار است.

وی با اشاره به اینکه گیلان جزو استان‌های برتر در تحقق تعهد اشتغال و ثبت در سامانه رصد است، به دستگاه‌های اجرایی تأکید کرد که در خصوص تحقق اشتغال پیگیری لازم را داشته باشند.

نماینده عالی دولت در گیلان به پیگیری‌های صورت گرفته از طریق وزارت کشور، سازمان برنامه و بودجه و مدیریت بحران درخصوص جبران خسارات برنجکاران نیز اشاره و ابراز امیدواری کرد که با امهال تسهیلات قبلی کشاورزان، اعطای تسهیلات جدید و کمک‌های بلاعوض؛ گامی در جهت کمک به این تلاش گران برداشته شود.

وی به حمایت‌های صورت گرفته در راستای تخصیص ۱۰۶ میلیارد تومان به موضوع پسماند و نیروگاه زباله سوز طی سال گذشته و پیشبرد پروژه‌های استان اشاره و خاطرنشان کرد: رقم ابلاغی سال جاری نیز نسبت به سال گذشته افزایشی بوده و تاکنون ۱۲۰ میلیارد تومان به پروژه‌ های پسماند استان ابلاغ شده است.

زارع موضوع احیاء تالاب انزلی را نیز برای مردم استان و کشور حیاتی دانست و اظهار کرد: سهم اعتبار اختصاصی، پاسخگوی اجرای طرح‌های پیش بینی شده مصوب کارگروه کشوری و استانی این تالاب بین المللی نیست و نیازمند تقویت منابع هستیم.

وی همچنین با قدردانی از احداث مسکن محرومان در سال گذشته گفت: همچنان نیازمند احداث مسکن برای محرومان با اولویت افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد و استمرار آن در سال آینده هستیم.

در پایان این جلسه تفاهم نامه مشترک احداث دوهزار واحد مسکونی محرومان امضاء و بین سازمان برنامه و بودجه، استانداری گیلان و بنیاد مسکن تبادل شد.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید