آلمان: آمریکا مانع تعیین فرستاده جدید سازمان ملل به لیبی نشود

[ad_1]

سفیر آلمان در سازمان ملل خواستار عدم مانع‌تراشی آمریکا در مسیر تعیین فرستاده ویژه این سازمان به لیبی شد.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، کریستوف هویسجن، سفیر آلمان در سازمان ملل در سخنانی تأکید کرد، آمریکا نباید مانع تعیین فرستاده جدید این سازمان به لیبی توسط آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل شود تا بدین ترتیب فرد جدیدی جانشین غسان سلامه شود که حدود پنج ماه قبل از این سمت استعفا کرد.

وی در این باره تصریح کرد: شریکان آمریکایی‌مان سؤالاتی را درباره ساختار هیئت سازمان ملل در لیبی ایجاد کرده‌اند؛ ما معتقدیم که این مسأله را می‌توان بررسی کرد اما آنها نباید مانع از تعیین فرستاده جدید و جانشین غسان سلامه شوند.

این اظهارات پس از آن مطرح شد که چند مقام دیپلماتیک اعلام کردند که آمریکا خواستار تقسیم نقش هیئت اعزامی سازمان ملل به لیبی است، طوری که یک فرد این هیئت را اداره کند و شخص دیگری مکلف به میانجیگری برای دستیابی به صلح شود.

طبق گفته این مقامات، شورای امنیت سازمان ملل معمولاً به اتفاق آرا به اینگونه تعیین‌ها چراغ سبز نشان می‌دهد اما برخی از اعضای آن پیشنهاد آمریکا برای تقسیم نقش هیئت اعزامی سازمان ملل به لیبی را تأیید نمی‌کنند.

این مقام‌های دیپلماتیک در ادامه گفتند که گوترش پیشنهاد داده است که “حنا تیته”، وزیر خارجه سابق غنا و نماینده کنونی سازمان ملل در اتحادیه آفریقا جانشین غسان سلامه شود و در مقابل آمریکا می‌گوید می‌تواند از نامزدی او حمایت کند منتهی بعد از این‌که گوترش یک میانجی‌گر ویژه تعیین کند.

آمریکا پیشنهاد کرد، هله تورنینگ-اشمیت، نخست وزیر پیشین دانمارک، فرستاده ویژه باشد اما دیپلمات‌ها می‌گویند، او خودش کنار کشیده و واشنگتن حالا به دنبال نامزد جدید می‌گردد.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید